České korunovační klenoty

korunovacni klenoty

Co se skrývá pod pojmem korunovační klenoty? Jsou to vlastně předměty, které se používaly při slavnostní korunovaci českých králů. Jsou tvořeny Svatováclavskou korunou, žezlem, královským jablkem, korunovačním pláštěm. Tyto klenoty poté doplňují pouzdra a poduška pod korunu. Korunovační klenoty byly roku 1962 prohlášeny národní kulturní památkou. Díky tomuto příspěvku se o těchto pokladech naší vlasti dozvíte spoustu zajímavých informací, i například to, kde si je můžete prohlédnout.

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

Svatováclavská koruna Korunovační klenoty - Svatováclavská koruna
Nejstarší z klenotů je Svatováclavská koruna, kterou si pro svou korunovaci českým králem nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. Koruna vypadá jako zlatá čelenka ze čtyř dílů. Každý z těchto dílů má na vrcholu usazenou velkou lilii. Byla vyrobena ze zlata o ryzosti 22 karátů. Všechny díly nahoře spojeny dvěma příčnými pásky, které jsou v místě, kde se kříží ozdobeny křížkem. Ze zlata jsou i závlačky, díky kterým koruna drží dohromady. Prohlédnout si na ní můžete překrásné zdobení drahými kameny a perlami, tedy celkem je na koruně umístěno 18 safírů, 1 akvamarín, 31 spinelů, 15 rubínů, 1 rubelit, 25 smaragdů a 20 perel. Další zajímavostí je, že byl do křížku a vrcholu údajně vložen trn z koruny Ježíše Krista, což prozrazuje latinský nápis na kříži. Koruna váží 2358,04 gramů a má výšku i průměr 19 cm.

Královské žezlo Korunovační klenoty - Žezlo
Další nedílnou součástí klenotů je žezlo, které bylo vyrobeno z osmnáctikarátového zlata. Celkem je dlouhé 67 centimetrů a váží 1013 gramů. I žezlu se dostalo drahé výzdoby, která je tvořena 4 safíry, 5 spinely a 62 perlami. Rukojeť je pokryta emailovými lístky, květy a větévkami a je po obou stranách zakončena okružím s řadou perel. Hlavice žezla připomíná na první pohled tvar květu a je osazena perlami a drahými kameny.

Královské jablko Korunovační klenoty - jablko
Kromě žezla drží nový král v ruce také královské jablko, které pochází nejspíše ze stejné dílny, jako žezlo. Vyrobeno je z osmnáctikarátového zlata. V průměru dosahuje 11,9 centimetrů a vysoké je 9,8. Společně s křížem na vrcholu dosahuje výšky 22 centimetrů a váhy 780 gramů. Celý tento korunovační doplněk zkrášluje 8 safírů, 6 spinelů a 31 perel a překrásný pohled zakončují tepané reliéfy.

Korunovační plášť Korunovační klenoty - plášť
Poslední nezbytností k tomu, stát se králem je mít na sobě korunovační plášť. Tento byl zřejmě zhotoven pro korunovaci Ferdinanda II., tedy v roce 1617. Od tohoto roku se používal pravidelně až do roku 1836, tedy do poslední korunovace českého krále. Plášť je vyroben z luxusního hedvábného materiálu červené barvy a je lemován hermelínem, tedy kožešinou z hranostaje. Plášť nemá rukávy a vzadu prodloužený do vlečky. Díky jeho vzácnosti musí být uložen odděleně od klenotů a to ve speciálně klimatizovaném depozitáři.

Chrám sv. Víta Čím vším si musely klenoty projít?
Klenoty se za dobu své existence poněkud nacestovaly. Byly ukládány na různých místech, ale vždy byly ke královské korunovaci přiváženy zpět do Prahy. Korunovace se vždy konala v chrámu sv. Víta. Klenoty byly uloženy na hradě Karlštejn, poté byly převezeny na Pražský hrad. Během třicetileté války pobývaly v Českých Budějovicích. V roce 1637 byly odvezeny do císařské klenotnice ve Vídni, kde zůstaly až do roku 1791, kdy byly převezeny zpět do Prahy. Zde byly uloženy v bývalé sakristii v chrámu sv. Víta, tedy v místech současné Korunní komory.

Během prusko-rakouské války se opět podívaly do Vídně, ale pouze na jeden rok. V Čechách byly klenoty provizorně uloženy ve sklepení kaple sv. Václava. Během mobilizace před vypuknutím druhé světové války byly klenoty 20. září 1938 tajně převezeny do pobočky Národní banky v Žilině. Šestého října byly však z bezpečnostních důvodů převezeny zpět do Prahy. Němci klenoty 11. února 1944 ukryly před spojeneckými nálety do sklepení Starého královského paláce, odkud byly po osvobození Prahy v květnu 1945 vyzvednuty a navráceny do Korunní komory v chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

Zajímavost Reinhard Heydrich si v doprovodu Statního prezidenta Emila Háchy  prohlíží korunovační klenoty
S korunovačními klenoty je také spojena jistá legenda, která říká, že ten, kdo si korunu neoprávněně posadí na hlavu, do roka zemře. Tato pověst je spjata s osobou říšského zastupujícího protektora Reinharda Heydricha. Ten se nechal 19. listopadu 1941 vyfotografovat s korunovačními klenoty na důkaz své moci. Dne 27. května 1942, tedy zanedlouho po nasazení koruny, byl na protektora spáchán atentát, na jehož následky zemřel. Byla tato smrt opravdu důsledkem nasazení Svatováclavské koruny?

Dveře jsou opatřeny sedmi zámky
Vstupní dveře do komory jsou opatřeny sedmi zámky. Klíče k těmto zámkům mají prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy. Zámky, za kterými se poklady naší vlasti ukrývají, jsou odemykány pouze při zvláštních příležitostech, během kterých si je může prohlédnout veřejnost.

Mapa Královské cesty

http://maps.google.cz/maps/ms?msa=0&msid=202947159415092968266.0004abe1a80f4793818ca

………………………………………………………………………………………………………………………

KUDY VEDE KRÁLOVSKÁ CESTA:

………………………………………………………………………………………………………………………

1. Náměstí republiky
2. Staroměstské náměstí
3. Karlova ulice a Karlův most
4. Malá strana a Malostranské náměstí
5. Strahovský klášter  a Hradčany
6. Pražský hrad

Karlův most Královská korunovační cesta začíná na Náměstí Republiky, kde dříve stával Královský dvůr, druhé sídlo českých králů, pokračuje  Celetnou ulicí až na Staroměstské náměstí.

Z náměstí cesta vede na Karlův most a dále na Malou stranu. Z Malostranského náměstí cesta pokračovala do vrchu Nerudovou ulicí až na Pražský hrad.

V tomto průvodci Vás celou cestou provedeme a upozorníme na nejzajímavější místa, historické události a památky na trase.

Jako bonus Vám v první části průvodce nabízíme historický vývoj Královské cesty a hlavně popis korunovace českých králů. Těšíme se, že si z Královské cesty odnesete spoustu nových zážitků a vžijete se do doby, kdy Prahou procházeli královské průvody a lidé oslavovali nového krále, do kterého vkládali své naděje.

Přejeme Vám mnoho nových zážitků a poznejte Královskou cestu sami

………………………………………………………………………………………………………………………

JAK PROBÍHALA KRÁLOVSKÁ KORUNOVACE:

………………………………………………………………………………………………………………………

Královská cesta – úvod

Královská korunovace

Kdo se mohl stát panovníkem

Korunovační průvody

Korunovace otce vlasti Karla IV.

První a poslední korunovace

Korunovační hostina

České korunovační klenoty

Tajemství svatováclavské koruny
Seznam korunovaných hlav
Královský dvůr

………………………………………………………………………………………………………………………

KULTURA, VÝSTAVY A AKCE POŘÁDANÉ NA KRÁLOVSKÉ CESTĚ

………………………………………………………………………………………………………………………

 

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE PRAGUE CITY LINE PRAHA 1

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE TRASY

………………………………………………………………………………………………………………………

.





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Korunovační hostina | Pražský hrad – odhalené tajemství » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář