Královská korunovace

Korunovace ve Svatovitske katedrale

Korunovace je slavnostním uvedením panovníka k moci. Symbolicky se mu při tomto aktu posazuje na hlavu královská koruna. Církevní požehnání získává vladař pomazáním rukou posvátným olejem.  Korunovace se postupně stala nejvýznamnější událostí pro celou zemi. Na slavnostní akt byli přizváni významné osobnosti tehdejšího světa, tedy významní králové, církevní hodnostáři a další důležité osoby. Pojďme se tedy podívat, jak celý slavnostní akt vypadal.

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

Korunovace Vratislava II českým králem Nejdůležitější a hlavně všemi nejočekávanější byla korunovační mše, během které obdržel nový panovník svatováclavskou korunu s ostatní korunovační insignie. Datum korunovace bylo nejčastěji spojováno s nějakým významným církevním svátkem, čím jakoby panovník nad sebou získal církevního patrona.

Slavnostní den
V den korunovace se mezi šestou a sedmou hodinou ranní rozezněly svatovítské zvony, aby tuto slavnostní událost ohlásily. Mezitím se na nádvoří Pražského hradu začali sjíždět členové dvora, šlechta, duchovní představitelé a zástupce nejvýznamnějších českých měst. Tou dobou již městskými branami projížděli kočáry s váženými hosty. Během příprav nejvyšší komoří pomáhal králi s oblékáním slavnostní korunovační róby. Pověření nejvyšší zemští úředníci s ozbrojeným doprovodem přenesli postupně do svatováclavské kaplekorunovační klenoty.

Svatovítská katedrála – panoramatické fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Svatovítská katedrála
Poté, co byly přípravy dokončeny, mohl vyjít z královského paláce slavnostní korunovační průvod. Vysocí hodnostáři se seřadili s korunovačními klenoty u východu z kaple svatého Václava. Kaple a chrám svatého Víta byly vyzdobeny červeným a bílým suknem. Poté, co král vstoupil do chrámu, započal kněz modlitbu a rozezněla se slavnostní hudba. Pověření lidé začali postupně přinášet korunovační klenoty

Chrám sv. Víta V presbytáři před oltářem byli usazeni nejvýznamnější hosté. Poté, co se průvod v presbytáři zastavil, pronesl arcibiskup modlitby, po kterých se král usadil na trůn. Dále následovalo čtení ze Starého a Nového zákona. Poté, co hudba dohrála, přesunul se král opět před oltář, kde poklekl na klekátko. Nový panovník musel složit dvě přísahy. První přísaha byla latinsky a týkala se ochrany církve a víry pravé. A druhá německy. Poté byl panovník slavnostně pomazán a byly mu předány odznaky královské moci.

Nakonec pronesl arcibiskup závěrečnou modlitba, a poté nový král za zvuku trubek a bubnů slavnostně vyšel na nádvoří, kde jej už s nadšením vítali obyvatelé města.

Mapa Královské cesty

http://maps.google.cz/maps/ms?msa=0&msid=202947159415092968266.0004abe1a80f4793818ca

………………………………………………………………………………………………………………………

KUDY VEDE KRÁLOVSKÁ CESTA:

………………………………………………………………………………………………………………………

1. Náměstí republiky
2. Staroměstské náměstí
3. Karlova ulice a Karlův most
4. Malá strana a Malostranské náměstí
5. Strahovský klášter  a Hradčany
6. Pražský hrad

Karlův most Královská korunovační cesta začíná na Náměstí Republiky, kde dříve stával Královský dvůr, druhé sídlo českých králů, pokračuje  Celetnou ulicí až na Staroměstské náměstí.

Z náměstí cesta vede na Karlův most a dále na Malou stranu. Z Malostranského náměstí cesta pokračovala do vrchu Nerudovou ulicí až na Pražský hrad.

V tomto průvodci Vás celou cestou provedeme a upozorníme na nejzajímavější místa, historické události a památky na trase.

Jako bonus Vám v první části průvodce nabízíme historický vývoj Královské cesty a hlavně popis korunovace českých králů. Těšíme se, že si z Královské cesty odnesete spoustu nových zážitků a vžijete se do doby, kdy Prahou procházeli královské průvody a lidé oslavovali nového krále, do kterého vkládali své naděje.

Přejeme Vám mnoho nových zážitků a poznejte Královskou cestu sami

………………………………………………………………………………………………………………………

JAK PROBÍHALA KRÁLOVSKÁ KORUNOVACE:

………………………………………………………………………………………………………………………

Královská cesta – úvod

Královská korunovace

Kdo se mohl stát panovníkem

Korunovační průvody

Korunovace otce vlasti Karla IV.

První a poslední korunovace

Korunovační hostina

České korunovační klenoty

Tajemství svatováclavské koruny
Seznam korunovaných hlav
Královský dvůr

………………………………………………………………………………………………………………………

KULTURA, VÝSTAVY A AKCE POŘÁDANÉ NA KRÁLOVSKÉ CESTĚ

………………………………………………………………………………………………………………………

 

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE PRAGUE CITY LINE PRAHA 1

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE TRASY

………………………………………………………………………………………………………………………

.

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pražský hrad – Obrazárna | Svatovítský poklad » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář