Apartmány Jagellonská

Královská cesta – Staroměstské náměstí

Pha1 - Staromestske namesti110607_033

Další kroky královského korunovačního průvodu se z Celetné ulice ubíraly na nejvýznamnější pražské náměstí, na Staroměstské náměstí, které je od nepaměti centrem Starého Města .

-

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

Staroměstské náměstí – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Staroměstská radnice a Staroměstské náměstí Historie
Zde se nacházelo také jedno z nejvýznamnějších pražských tržišť, které zde stávalo dávno předtím, než se zde ve třináctém století utvořilo náměstí. Prodejci měli přesně rozdělené, co se kde bud prodávat. Například na Malém náměstí se prodávalo ovoce, u Dlouhé ulice ryby a v místech dnešní Staroměstské radnice sídlili pekaři a kožešníci. Ostatní zboží bylo k sehnání v nedalekém Ungeltu. V centru Starého Města tak bylo k dostání prakticky všechno zboží. Toto náměstí se stalo dějištěm významných historických událostí. Nejznámější se uskutečnila 21. června roku 1621, kdy bylo před Staroměstskou radnicí popraveno sedmadvacet českých pánů. Jednalo se o vůdce českého stavovského povstání proti císaři Ferdinandu II. Dnes si na tomto místě povšimněte sedmadvaceti bílých křížků ve dlažbě před radnicí, které tuto událost připomínají.

Praha 1 - Staroměstská radnice Staroměstská radnice
Jednou z nejvýznamnějších památek Staroměstského náměstí je bez pochyby Staroměstská radnice. Ta byla na základě privilegia od Jana Lucemburského postavena v roce 1338. Budova radnice byla tvořena několika přiléhajícími domy. Nejstarším z nich byl nárožní dům s hranolovitou věží. Ta byla později vyvýšena a byla v ní vybudována nádherná gotická radniční kaple. V roce 1360 došlo k přistavení dalšího domu na západní straně. Tam došlo k vybudování rozsáhle radniční síně. Z této doby se dodnes zachoval nádherný gotický strop.

Roku 1458 se součástí radnice stal další, v pořadí již třetí dům. Pro radnici byl významný také rok 1805 až 1807, kdy byl přistavěn nový ochoz věže a nové hodiny. V letech 1838 – 1848 bylo pod taktovkou významných vídeňských architektů přistavěno nádherné novogotické křídlo na východní straně radnice. Nešťastný osud potkal budovu za druhé světové války. Stala se totiž sídlem protifašistického odboje. V roce 1945 zde probíhaly obrovské boje, během kterých bylo celé náměstí značně poničeno. Důsledkem bojů vzplanul obrovský požár, během kterého zcela shořelo novogotické křídlo, a došlo také k poničení věže a orloje. V současnosti je Staroměstská radnice oblíbeným turistickým cílem a dějištěm svatebních obřadů. Turisté zde obdivují překrásný a unikátní Staroměstský orloj, který pochází z roku 1410. Jedná se o nejlépe zachovalý středověký orloj, který je zapsán na seznamu kulturních památek UNESCO v České republice.

Kostel svatého Mikuláše Praha 1 - kostel sv. Mikuláše
Pokud se vydáme po obvodu náměstí, uvidíme nedaleko radnice velice významnou barokní památku. Jedná se o kostel svatého Mikuláše, postavený v letech 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem. V těchto místech stál původní románský kostel. Ten však vyhořel a proto byl na jeho místě postaven kostel svatého Mikuláše. V minulosti byl také využíván jako skladiště, dnes však slouží pro účely Církve československé husitské. Při prohlídce každého návštěvníka zaujme nádherný mramorový oltář, varhany a překrásné nástěnné malby.

Palác Golz-Kinských
Na opačné straně náměstí uvidíme další z velice významných budov. Je jím palác Golz-Kinských, nacházející se nedaleko domu U Kamenného zvonu. Tato unikátní rokoková stavba byla postavena na místě dvou středověkých domů. Palác byl vystavěn v letech 1755 až 1765 pro hraběte Jana Arnošta Golze. Nahoře na průčelí domu si máte možnost povšimnout antických soch. Roku 1768 zakoupil palác p smrti hraběte Golze Rudolf Kinský, který se zasloužil o vnitřní klasicistní přestavbu. Dům se stal velice významným na konci devatenáctého století, kdy zde fungovalo německé gymnázium, které navštěvoval také spisovatel Franz Kafka. V roce R1949 se stal palác sídlem sbírky grafiky Národní galerie v Praze. Dnes je za zdmi paláce umístěna sbírka Národní galerie s názvem Krajina v českém umění 19. století.

Kostel Matky Boží před Týnem Staroměstské náměstí - Chrám Panny Marie Před Týnem
Další velice významnou památkou, která utváří nádherné panorama města, je této kostel, který je lidově známý jako Týnský chrám. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších pražských kostelů. Původně zde stával románský kostelík, na jehož základech vyrostl ve třináctém století Týnský chrám. Kostel je spjat se jménem Konrád Waldhauser, který zde kázal a proslavil se jako kritik církevních přestupků. Tato nádherná trojlodní gotická bazilika je známá především svými typickými, osmdesát metrů vysokými, věžemi, mezi kterými je ve štítu umístěn barokní reliéf Madony s Jezulátkem. Pokud tedy toužíte prohlédnout si celé Staroměstské náměstí a okolní památky, mýte jedinečnou možnost vystoupat na ochoz věží chrámu.

Další památky
Významných domů a dalších staveb je na Staroměstském náměstí opravdu mnoho. Před Týnským chrámem uvidíte kromě Trčkovského domu také budovu Týnské školy, která sousedí s domem U Kamenného zvonu. Blok domů zakončuje dům Zlatý kříž a U Zlatého slona. Tyto domy sousedí s Klášterem Paulánů u chrámu svatého Salvátora. Vedle stojí budova Pražské městské pojišťovny a Schierův dům. Přímo na protější straně náměstí si můžete prohlédnout Štorchův dům, dům U Kamenného stolu a rohový dům U Zlatého jednorožce. Uprostřed náměstí je pak umístěn pomník mistra  Jana Husa. Naproti Staroměstské radnici patří mezi historicky významné domy dům U vola, Vilímkovský dům, dům U Zlatého anděla a protější dům U Bílého lva. Tato stavba zaujme především svou sgrafitovou fasádou s biblickými i antickými výjevy.

Královský průvod Korunovační průvod - Staroměstské náměstí
Důležitou zastávkou na cestě ke korunovaci byla zastávka na Staroměstském náměstí, kde průvod zastavil celkem dvakrát. Poprvé tak učinil u kostela Panny Marie před Týnem. Zde byli nastoupeni studenti a profesoři Karlovy univerzity, kteří novému vladaři složili slavnostní slib věrnosti. Poté, co univerzita přislíbila věrnost, pokračovalo se ke Staroměstské radnici, kde byli nastoupeni představitelé městské stráže a nejváženější zástupci pražským měst. Toto seřazení bylo přesně určené. Stáli zde představitelé nejvýznamnějších obchodníků, cechů, majitelé domů. Zde musely být zastoupeny všechny významné třídy obyvatelstva. Poté se průvod přesunul Karlovou ulicí směrem ke Karlovu mostu.

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

 

« « Královská cesta – Karlova ulice a Karlův most | KDE DOMOV MŮJ – výstava » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář