První a poslední královská korunovace

Cisar a kral ferdinand V_002

První královská korunovace v dějinách byla korunovace Vratislava II. českým králem a poslední korunovace byla korunovace Ferdinanda V,  známého v českých dějinách jako Ferdinand I. Dobrotivý.

-

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

Král Vratislav II. Korunovace Vratislava II českým králem.
První královská korunovace v dějinách Českých zemí se konala v roce 1086, kdy byl slavnostně pomazán a následně korunován českým králem Vratislav II. Nejprve však nahlédneme o několik let dopředu.

Vratislav II. byl českým knížetem, který se stal roku 1086 historicky prvním českým králem a dostal jméno  král Vratislav I. Kromě českého trůnu stanul také na trůnu polském. Korunován byl v tehdejším  kostele svatého Víta na Pražském hradě, společně se svou manželkou Svatavou. Titul českého krále však nebyl dědičný. Korunován byl na základě doporučení a náklonnosti německého císaře Jindřicha IV. Podle Kosmovy kroniky po korunovaci kněží a velmoži volali: „Vratislavu, králi i českému i polskému, vznešenému a mírumilovnému, od Boha korunovanému, dlouhý život, zdraví a vítězství!“ Král Vratislav vládl až do své smrti, tedy do roku 1092.

Poslední korunovaný český král
Od první korunovace českého krále již uběhlo několik století, a nyní se přeneseme do doby, kdy byl korunován poslední český král, Ferdinand I. Dobrotivý, známý také jako Ferdinand V. Přídomek dobrotivý získal díky své laskavé povaze.

Císař a král Ferdinand V Ferdinand V. se narodil roku 1793 ve Vídni a patřil do Habsbursko-Lotrinské dynasti. Jeho otcem byl  rakouský  císař a uherský a český král František I.  a matkou Marie Terezie Neapolsko-Sicilská. Roku 1830 byl Ferdinand korunován na uherského krále Ferdinanda V. Po úmrtí Františka I. se stal roku 1835 rakouským císařem. Na historicky posledního českého krále byl Ferdinand V. korunován 7. září roku 1836.  V tento den byl jako poslední budoucí český král, který byl korunován vzácnými korunovačními klenoty, a oblečen do slavnostního korunovačního pláště. Od této korunovace byly korunovační klenoty uloženy, a jejich význam se stal historicko-uměleckým, a ne pro korunovační potřeby. V prosinci roku 1848 byl proti své vůli z královského trůnu sesazen a byl přinucen abdikovat na funkci českého krále ve prospěch svého nástupce, synovce Františka Josefa II.

V době vlády Ferdinanda I. Dobrotivého a až do založení Československé republiky v roce 1918 bylo království České součástí Rakouského císařství. Císaři byly právně panovníci Českého království, ale nebyli již slavnostně korunováni na českého krále a proto posledním korunovaným králem českým byl Ferdinand I. Dobrotivý.

Mapa Královské cesty

http://maps.google.cz/maps/ms?msa=0&msid=202947159415092968266.0004abe1a80f4793818ca

………………………………………………………………………………………………………………………

KUDY VEDE KRÁLOVSKÁ CESTA:

………………………………………………………………………………………………………………………

1. Náměstí republiky
2. Staroměstské náměstí
3. Karlova ulice a Karlův most
4. Malá strana a Malostranské náměstí
5. Strahovský klášter  a Hradčany
6. Pražský hrad

Karlův most Královská korunovační cesta začíná na Náměstí Republiky, kde dříve stával Královský dvůr, druhé sídlo českých králů, pokračuje  Celetnou ulicí až na Staroměstské náměstí.

Z náměstí cesta vede na Karlův most a dále na Malou stranu. Z Malostranského náměstí cesta pokračovala do vrchu Nerudovou ulicí až na Pražský hrad.

V tomto průvodci Vás celou cestou provedeme a upozorníme na nejzajímavější místa, historické události a památky na trase.

Jako bonus Vám v první části průvodce nabízíme historický vývoj Královské cesty a hlavně popis korunovace českých králů. Těšíme se, že si z Královské cesty odnesete spoustu nových zážitků a vžijete se do doby, kdy Prahou procházeli královské průvody a lidé oslavovali nového krále, do kterého vkládali své naděje.

Přejeme Vám mnoho nových zážitků a poznejte Královskou cestu sami

………………………………………………………………………………………………………………………

JAK PROBÍHALA KRÁLOVSKÁ KORUNOVACE:

………………………………………………………………………………………………………………………

Královská cesta – úvod

Královská korunovace

Kdo se mohl stát panovníkem

Korunovační průvody

Korunovace otce vlasti Karla IV.

První a poslední korunovace

Korunovační hostina

České korunovační klenoty

Tajemství svatováclavské koruny
Seznam korunovaných hlav
Královský dvůr

………………………………………………………………………………………………………………………

KULTURA, VÝSTAVY A AKCE POŘÁDANÉ NA KRÁLOVSKÉ CESTĚ

………………………………………………………………………………………………………………………

 

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE PRAGUE CITY LINE PRAHA 1

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE TRASY

………………………………………………………………………………………………………………………

.

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pražský hrad – Míčovna | Zahrada Na Valech Pražského hradu » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář