Whisky festival Prague 2014

První a poslední královská korunovace

Cisar a kral ferdinand V_002

První královská korunovace v dějinách byla korunovace Vratislava II. českým králem a poslední korunovace byla korunovace Ferdinanda V,  známého v českých dějinách jako Ferdinand I. Dobrotivý.

-

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

Král Vratislav II. Korunovace Vratislava II českým králem.
První královská korunovace v dějinách Českých zemí se konala v roce 1086, kdy byl slavnostně pomazán a následně korunován českým králem Vratislav II. Nejprve však nahlédneme o několik let dopředu.

Vratislav II. byl českým knížetem, který se stal roku 1086 historicky prvním českým králem a dostal jméno  král Vratislav I. Kromě českého trůnu stanul také na trůnu polském. Korunován byl v tehdejším  kostele svatého Víta na Pražském hradě, společně se svou manželkou Svatavou. Titul českého krále však nebyl dědičný. Korunován byl na základě doporučení a náklonnosti německého císaře Jindřicha IV. Podle Kosmovy kroniky po korunovaci kněží a velmoži volali: „Vratislavu, králi i českému i polskému, vznešenému a mírumilovnému, od Boha korunovanému, dlouhý život, zdraví a vítězství!“ Král Vratislav vládl až do své smrti, tedy do roku 1092.

Poslední korunovaný český král
Od první korunovace českého krále již uběhlo několik století, a nyní se přeneseme do doby, kdy byl korunován poslední český král, Ferdinand I. Dobrotivý, známý také jako Ferdinand V. Přídomek dobrotivý získal díky své laskavé povaze.

Císař a král Ferdinand V Ferdinand V. se narodil roku 1793 ve Vídni a patřil do Habsbursko-Lotrinské dynasti. Jeho otcem byl  rakouský  císař a uherský a český král František I.  a matkou Marie Terezie Neapolsko-Sicilská. Roku 1830 byl Ferdinand korunován na uherského krále Ferdinanda V. Po úmrtí Františka I. se stal roku 1835 rakouským císařem. Na historicky posledního českého krále byl Ferdinand V. korunován 7. září roku 1836.  V tento den byl jako poslední budoucí český král, který byl korunován vzácnými korunovačními klenoty, a oblečen do slavnostního korunovačního pláště. Od této korunovace byly korunovační klenoty uloženy, a jejich význam se stal historicko-uměleckým, a ne pro korunovační potřeby. V prosinci roku 1848 byl proti své vůli z královského trůnu sesazen a byl přinucen abdikovat na funkci českého krále ve prospěch svého nástupce, synovce Františka Josefa II.

V době vlády Ferdinanda I. Dobrotivého a až do založení Československé republiky v roce 1918 bylo království České součástí Rakouského císařství. Císaři byly právně panovníci Českého království, ale nebyli již slavnostně korunováni na českého krále a proto posledním korunovaným králem českým byl Ferdinand I. Dobrotivý.

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

 

« « Korunovace otce vlasti Karla IV. | Korunovační hostina » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.