Apartmány Jagellonská

Královská cesta – Náměstí republiky a Celetná ulice

Pha1 - Obecní dům018

Naši Královskou cestu po stopách korunovačních průvodů započneme na Náměstí republiky. Toto místo jsme vybrali z velmi prostého důvodu. Královské korunovační průvody právě z tohoto místa vyjížděli, proto i putování musí započnout právě zde.

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

Prašná brána a Obecní dům – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Náměstí republiky
Historie
Obecní dům
Na Náměstí republiky, kterému se v minulosti říkalo také Hybernské či Kapucínské náměstí, se v minulosti nacházely hradby a příkopy, které byly součástí opevnění Starého Města. Nechyběla zde ani brána, kterou do města vjížděli významné návštěvy či zástupci cizích zemí. Pro účel naší výpravy byla však důležitá budova, která stávala v místech dnešního Obecního domu.

Královský dvůr
Jednalo se o Královský dvůr, tedy sídlo českých králů. V dobách, kdy studené zdi Pražského hradu nebyly pro život panovníka zcela vyhovující, zvolili tento dům jako své sídlo. Historicky prvním vladařem, který přesídlil z Hradu, byl Václav IV. Lucemburský. Nejprve však jako své působiště zvolil dům U černého orla v nedaleké Dlouhé ulici. Královský dvůr si jako budoucí královské sídlo vybral až později, a na vlastní náklady jej nechal odít do luxusního hávu, který přísluší právě českému králi. Královskému dvoru dali před Pražským hradem přednost i další Václavovi následníci až po Vladislava II. Jagellonského, který se opět vrátil na Pražský hrad. A právě ze dvora na Náměstí republiky vycházely slavnostní průvody s novým panovníkem, vedoucí po Královské cestě až naPražský hrad. V současné době se na témže místě nalézá jedno z nejreprezentativnějších míst na území Prahy, Obecní dům.

Obecní dům Obecní dům
Dům byl postaven v secesním stylu a v současné době je určen především pro významné společenské události, koncerty a jiné kulturní a společenské účely. Na výzdobě Obecního domu se podíleli nejvýznamnější sochaři a malíři. Máte možnost zde spatřit díla od Mikoláše Alše, Maxe Švabinského, Alfonse Muchy či Josefa Václava Myslbeka, autora jezdecké sochy svatého Václava na Václavském náměstí. Kromě plesů a koncertů se zde pravidelně pořádají také turistické prohlídky, které vám odhalí všechny krásy této unikátní pražské památky.

Dům U Hybernů
Přímo naproti Obecnímu domu spatříte další významnou stavbu, dům U Hybernů. Na místě tohoto domu stával v minulosti klášter svatého Ambrože. V sedmnáctém století byl však přestavěn na kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Ten byl ale později uzavřen, a používán jako výstavní síň města. V jednadvacátém století přišla změna, a budova výstavní síně byla přestavěna na divadelní scénu. Dnes se zde tedy nachází Divadlo Hybernia.

Prašná brána Prašná brána
Prašná brána je branou, pod kterou slavnostní korunovační průvody projížděly. Stavba započala v roce 1475, ale její stavba zůstala nedokončena, protože se v roce na konci patnáctého století panovník přesunul zpět na Pražský hrad, a dostavbě brány pozornost již nevěnoval. V osmnáctém století dokonce sloužila jako skladiště střelného prachu, odtud název Prašná. Nalezneme zde bohatou sochařskou výzdobu. Vyobrazen je zde například Jiří z Poděbrad, Vladislav II., Karel IV., nebo Přemysl Otakar II. Kromě panovníků si můžete prohlédnout patrony české země a významné světce, ale také znaky českých královských měst. Dnes je v prvním poschodí brány umístěna prodejní expozice dobových zbraní a v patře druhém výstava z období husitství.

Nová mincovna
Nyní se vydáme kolem Prašné brány vzhůru Celetnou ulicí. Zde si po pár metrech po levé straně nezapomeňte povšimnout rohového domu s podloubím. Tato budova, která je nazývána Nová mincovna, má opět velmi bohatou minulost. Dříve zde totiž sídlily, nedaleko českých králů v Královském dvoře, české královny. Poté zde byla zřízena královská mincovna, která však po několika letech, v roce 1434, zanikla. Účel mincovny se však nevytratil, neboť byla takřka po sto letech znovu obnovena a fungovala až do roku 1784. Po ukončení mincovny zde bylo zřízeno sídlo Zemského vojenského velitelství. Roku 1849 se stala Nová mincovna vlastnictvím ministerstva spravedlnosti a zemského soudu. Zajímavé je, že dodnes slouží pro účely soudu.

Další památky
Nyní se vydáme Celetnou ulicí směrem na další významné náměstí. Ulice je dlouhá čtyři sta metrů a slouží jako pěší zóna. Samotný název ulice má historický podtext. Byl odvozen od tak zvaných caltnéřů. A kdo to vlastně caltnéři byli? Jednalo se o pekaře, kteří v této ulici v minulosti pekli pletené housky, které se jmenovaly calta.

Na trase, mezi Náměstím republiky a Staroměstským náměstím, je kromě již zmíněných budov celá řada významných staveb. Některé již známe z předešlých příspěvků. Mezi domy, kterým byste do levé a pravé straně Celetné ulice měli věnovat pozornost, patří mimo jiné dům U Zlatého anděla a Dům U Černé Matky Boží.

Dům U černé matky boží U této památky se také zastavíme, protože se jedná o jedno z nejvýznamnějších děl českého kubismu. Stavba byla pojmenována podle Madony, která je umístěna na nároží domu.  Původně se mělo jednat o velký obchodní dům. Dále se zde nacházelo České muzeum výtvarného umění.

Od domu u Černé Matky Boží budeme pokračovat dále, a uvidíme dům U České orlice, dům U Kindlů, Dům U Červeného orla, Menhartovský palác, Buquoyský palác, Millesimovský palác, Hrzánský palác, dům U Černého slunce, dům U Zlatého jelena, dále rohový dům U Hřebene, protější Týnskou faru a neposlední řadě Sixtův dům.

Královský průvod
Královském dvoře služebnictvo slavnostně přichystalo nové panovníka a celý průvod. Obyvatelé Celené ulice si mezitím své domy bohatě ozdobili fábory a dlouhými látkami, které zavěsili z oken. Projíždějící průvod vítali máváním a provoláváním slávy a panovník kolem sebe rozhazoval mince, čímž si získal náklonnost poddaných a sliboval tak zemi blahobyt. Průvod byl doprovázen hudbou, lidé házeli květiny, a významní zástupci města vítali svého budoucího panovníka. Poté se průvod přesunul na Staroměstské náměstí.

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

 

« « Staročeské vánoční výstavy a dílny v Betlémské kapli | Loreta neboli Svatá chýše » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář