Apartmány Jagellonská

Trasa Královská cesta

Vítejte na stránce věnované naučné a poznávací trase PRAGUE CITY LINE Královská cesta.

Pohled na Karlův most a Pražský hrad – panoramatické fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Staroměstské náměstí Královská cesta a korunovace českých králů

Královská cesta není název žádné pražské ulice a ani ji nenajdeme na žádné mapě. Přesto je často zmiňována v turistických průvodcích a patří mezi ta místa, která jsou lidmi nejhojněji navštěvovaná. Všichni ji známe,  téměř všichni jsme tudy při své cestě Prahou šli, ale co vlastně o ní víme?

 

Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »

O jakou cestu se tedy jedná? O tradiční trasu, kterou procházeli slavnostní korunovační průvody českých panovníků  před samotným aktem korunovace.

Mapa Královské cesty

http://maps.google.cz/maps/ms?msa=0&msid=202947159415092968266.0004abe1a80f4793818ca

červená barva znázorňuje trasu Královské cesty, jak se po staletích ustálila
Žlutá barva znázorňuje nejkratší cestu k městské hromadné dopravě.

Čísla na mapě:
číslo 1 – První část korunovační cesty -  Náměstí republiky
číslo 2 – Druhá část korunovační cesty -  Staroměstské náměstí
číslo 3 – Třetí část korunovační cesty – Karlova ulice a Karlův most
číslo 4 – Čtvrtá  část korunovační cesty – Malá strana a Malostranské náměstí
číslo 5 – Pátá část korunovační cesty – Strahovský klášter  a Hradčany
číslo 6 – Šestá část korunovační cesty – Pražský hrad

V tomto průvodci Vám představíme trasu, která se ustálila po staletích menších obměn a je dnes nejvíce známá.

Královská korunovační cesta začíná na Náměstí Republiky, kde dříve stával Královský dvůr, druhé sídlo českých králů, pokračuje  Celetnou ulicí až na Staroměstské náměstí.

Karlův most Z náměstí cesta vede na Karlův most a dále na Malou stranu. Z Malostranského náměstí cesta pokračovala do vrchu Nerudovou ulicí až na Pražský hrad.

V tomto průvodci Vás celou cestou provedeme a upozorníme na nejzajímavější místa, historické události a památky na trase.

Jako bonus Vám v první části průvodce nabízíme historický vývoj Královské cesty a hlavně popis korunovace českých králů. Těšíme se, že si z Královské cesty odnesete spoustu nových zážitků a vžijete se do doby, kdy Prahou procházeli královské průvody a lidé oslavovali nového krále, do kterého vkládali své naděje.

Přejeme Vám mnoho nových zážitků a poznejte Královskou cestu sami

Jak stránka Královská cesta funguje:
Celá korunovace českého krále a Královská cesta je popsána formou článků, které najdete seřazeny  dole na této stránce

Korunovace a královská cesta
Královská cesta – úvod

Královská korunovace

Kdo se mohl stát panovníkem

Korunovační průvody

Korunovace otce vlasti Karla IV.

První a poslední korunovace

Korunovační hostina

České korunovační klenoty

Tajemství svatováclavské koruny
Seznam korunovaných hlav
Královský dvůr

Popis Královské cesty
Část I. -    Náměstí republiky a Celetná ulice
Část II.Staroměstské náměstí

Část III.Karlova ulice – Karlův most
Část IV.Malá strana
Část V. -   Hradčany
Část VI. – Pražský hrad

600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Svatováclavská koruna01

24. 12. 2010

Tajemství Svatováclavské koruny

Svatováclavská koruna je nejvýznamnější částí korunovačních klenotů. Patří k nejvýznamnějším symbolům naší Země a je opředená řadou tajemství. Svatováclavská koruna je společně s korunovačními klenoty uložena v korunní komoře chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Součástí klenotů je ale také pouzdro na královskou korunu, žezlo a jablko, ale také svatováclavský meč. Nyní se společně seznámíme s ostatními klenoty ale především s korunovační korunou. » Pokračování »

korunovacni klenoty

22. 12. 2010

České korunovační klenoty

Co se skrývá pod pojmem korunovační klenoty? Jsou to vlastně předměty, které se používaly při slavnostní korunovaci českých králů. Jsou tvořeny Svatováclavskou korunou, žezlem, královským jablkem, korunovačním pláštěm. Tyto klenoty poté doplňují pouzdra a poduška pod korunu. Korunovační klenoty byly roku 1962 prohlášeny národní kulturní památkou. Díky tomuto příspěvku se o těchto pokladech naší vlasti dozvíte spoustu zajímavých informací, i například to, kde si je můžete prohlédnout. » Pokračování »

Vaclav II na hostine

20. 12. 2010

Korunovační hostina

Stejně jako jiný slavnostní akt, tak také korunovaci doprovázela slavnostní hostina. Seznámíme se tedy, co se vlastně dělo poté, co nový vladař opustil chrám svatého Víta. » Pokračování »

Cisar a kral ferdinand V_002

17. 12. 2010

První a poslední královská korunovace

První královská korunovace v dějinách byla korunovace Vratislava II. českým králem a poslední korunovace byla korunovace Ferdinanda V,  známého v českých dějinách jako Ferdinand I. Dobrotivý. » Pokračování »

Karel IV. s manzelkou pozdvihuji kriz

15. 12. 2010

Korunovace otce vlasti Karla IV.

Karel IV. patří mezi  nejvýznamnější panovníky v celé historii království českého a za jeho vlády země rozkvétala a těšila se blahobytu.  Praha se stala centrem evropského dění a bylo opravdovou světovou metropolí. Pojďme se tedy podívat, jak probíhala korunovace tohoto významného panovníka.

» Pokračování »

Korunovacni pruvod - Krizovnicke namesti

13. 12. 2010

Korunovační průvody

Účastníci korunovace a průvodů
Ke korunovaci byli  přizváni vysocí církevní hodnostáři, čelní zemští šlechtici a pozváni byli také významní zahraniční hosté. Všichni hosté byli při slavnostním průvodu přítomni. Uspořádání lidí ve slavnostním průvodu měl vždy na starosti nejvyšší dvorský maršálek. Vždy zde byl kladen důraz na zohlednění postavení a příslušnosti k určitému stavu. Například vyšší zemští úředníci či zástupci měst museli vždy jít před rytíři, kteří zase museli být umístěni před zástupci panských stavů. » Pokračování »

Kral Jiri z Podebrad

10. 12. 2010

Královská cesta – Kdo se mohl stát panovníkem

Důležitá problematika, která byla nutná vzít při volbě panovníka v potaz, byla problematika nástupnického práva na trůn. Jednalo se vlastně o určení osoby, která na královský trůn usedne po smrti či rezignaci současného panovníka. » Pokračování »

Korunovace ve Svatovitske katedrale

6. 12. 2010

Královská korunovace

Korunovace je slavnostním uvedením panovníka k moci. Symbolicky se mu při tomto aktu posazuje na hlavu královská koruna. Církevní požehnání získává vladař pomazáním rukou posvátným olejem.  Korunovace se postupně stala nejvýznamnější událostí pro celou zemi. Na slavnostní akt byli přizváni významné osobnosti tehdejšího světa, tedy významní králové, církevní hodnostáři a další důležité osoby. Pojďme se tedy podívat, jak celý slavnostní akt vypadal. » Pokračování »

1. stránka (z celkem 3)123