Staroměstská radnice

1. stránka (z celkem 2)12
Praha 1 - Orloj

Staroměstský orloj – historie

Jedno z nejtajemnějších míst Prahy, které denně přitahuje tisíce turistů je orloj na Staroměstské radnici. Čím je orloj tak výjimečný?  Proč, když diváci shlédnou malé představení apoštolů a lakomec zatřese svým měšcem, začnou nadšeně tleskat ?  Je orloj obyčejný hodinářský stroj anebo má v sobě i něco jiného ? Pojďme si orloj představit a podívat se na jeho historii: » Pokračování »

Staroměstské náměstí a Staroměstská radnice

Staroměstské náměstí – jak měnilo svoji tvář ?

Pojďme se v našich toulkách podívat na nejvýznamnější a nejstarší místo historické Prahy. Pojďme se podívat na Staroměstské náměstí, které se formovalo již od 10. století, jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. » Pokračování »

Pha1 - Staromestske namesti - Dům U Minuty

Dům U Minuty

Klenotem mezi stavbami Staroměstského náměstí je dům U Minuty. Jeho impozantní renesanční fasáda nezůstává u kolemjdoucích bez povšimnutí. Pojďme si společně prohlédnout unikátní biblické a mytologické náměty sgrafitové výzdoby domu, za jehož zdmi žil i významný pražský spisovatel Franz Kafka

» Pokračování »

Praha 1 - Staroměstský orloj

Staroměstský orloj – co se skrývá uvnitř

Staroměstský orloj funguje za pomocí množství ozubených kol a koleček, které svými pohyby uvádějí do chodu jednotlivé přístroje a zařízení. Tyto části společně vytvářejí technické centrum orloje, na kterém závisí celé jeho fungování. Nyní se s důmyslným systémem seznámíme. » Pokračování »

Praha 1 - Staroměstská radnice

Staroměstská radnice – vývoj historického skvostu

Každý den spěchá tisíce turistů k budově, která je již po staletí dominantou celého náměstí.  Ano jedná se o Staroměstskou radnici se slavným orlojem. Pojďte a prozkoumejte s námi tajemství a vývoj této historické stavby » Pokračování »

Praha 1 - Staroměstská radnice - Orloj

Legendy o Staroměstském orloji

Od pradávna se utvářely legendy, a to ať už pravdivé, či nikoliv. Stejně tak tomu bylo i v případě Staroměstského orloje, který se podobnými pověstmi jen hemží. Zda jsou založeny na pravdě nebo ne, necháme na vašem posouzení. Odhalme společně tajemství pražských astronomických hodin. » Pokračování »

Praha 1 - Staroměstská radnice

Staroměstská radnice jak ji ještě neznáme

Co vlastně za svými zdmi ukrývá Staroměstská radnice. Tuto otázku si při procházce Staroměstským náměstím položí mnozí z Vás. My vám dnes pomůžeme toto tajemství rozluštit, a věřte, že budete příjemně překvapeni. » Pokračování »

Orloj - Astrolab005

Staroměstský orloj – astronomický ciferník

Pochopení veškerých funkcí Staroměstského orloje je velmi složité. Za pomoci mnoha jeho částí, ukazatelů a symbolů je možné zjistit nejen čas, ale například také aktuální znamení zvěrokruhu, postavení Slunce či Měsíce a mnoho dalších informací. Abyste se ve Staroměstském orloji lépe vyznali, naučíme vás některé z jeho funkcí rozeznat. » Pokračování »

1. stránka (z celkem 2)12

FOTOGALERIE

MAPA (otevřít v novém okně)


Související příspěvky: