Apartmány Jagellonská

Korunovace otce vlasti Karla IV.

Karel IV. s manzelkou pozdvihuji kriz

Karel IV. patří mezi  nejvýznamnější panovníky v celé historii království českého a za jeho vlády země rozkvétala a těšila se blahobytu.  Praha se stala centrem evropského dění a bylo opravdovou světovou metropolí. Pojďme se tedy podívat, jak probíhala korunovace tohoto významného panovníka.

-

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

Čekání na korunovaci Korunovace karla IV.
Karel IV. se stal českým králem po smrti svého otce Jana Lucemburského. Jan Lucemburský zemřel v památné bitvě u Kresčaku v srpnu roku 1346. Karel se tímto aktem stal králem, ale zatím nebyl slavnostně korunován.  Karel, podobně jako většina vladařů této doby, byl silně věřícím člověkem a ve své korunovaci viděl boží znamení. Z těchto důvodů se na svoji korunovaci pečlivě připravoval. Podrobně se seznámil s českým korunovačním řádem, dále s povinnostmi českého vladaře a v neposlední řadě se zajímal o odlišnosti mezi řádem římských a českých králů.

Přípravy
Před zahájením korunovace, 1. září roku 1347, odjel Karel společně s nejvyššími zemskými hodnostáři a vzácnými hosty na Vyšehrad. Na Vyšehradě slavnostně přijal posvátné královské relikvie. Po vzoru Přemysla oráče si nazul lýkové střevíce a vzal si rolnickou mošnu. Poté nasedl na svého koně a včele slavnostního průvodu vyrazil do Svatovítského chrámu.

Císař a král Karel IV. s manželkou pozdvihují kříž Korunovační obřad
Druhý den odešel brzy ráno společně s hodnostáři do Chrámu svatého Víta, kde slavnostně složil slib. Korunovační mši tehdy sloužil první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Předtím, než došlo k závěrečnému předčítání evangelia, arcibiskup  Karla IV. pomazal posvátným olejem a poté byl oblečen do hermelínového pláště a arcibiskup mu předal meč, žezlo a říšské jablko a na hlavu slavnostně vložil nově zhotovenou svatováclavskou korunu. Korunován byl společně se svojí manželkou Blankou z Valois. Karel IV. se tedy tímto stal českým králem a jeho žena královnou v Království českém.

Korunovační hostina
Na havelském tržišti byl následně postaven dřevěný dům, ve kterém se odehrávala slavnostní korunovační hostina. Lidé hodovali, pili víno a veselili se. Místo kolem hostiny bylo bohatě vyzdobeno barevnými hedvábnými látkami. Korunovační korunu daroval poté Karel IV. svatému Václavovi, patronovi české země. Dále také ustanovil, že všichni čeští králové a nástupci Karla IV. mají být korunováni právě touto svatováclavskou korunou.

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

 

 

« « Relikviář svatého Maura na Pražském hradě | První a poslední královská korunovace » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.