Korunovace otce vlasti Karla IV.

Karel IV. s manzelkou pozdvihuji kriz

Karel IV. patří mezi  nejvýznamnější panovníky v celé historii království českého a za jeho vlády země rozkvétala a těšila se blahobytu.  Praha se stala centrem evropského dění a bylo opravdovou světovou metropolí. Pojďme se tedy podívat, jak probíhala korunovace tohoto významného panovníka.

-

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

Čekání na korunovaci Korunovace karla IV.
Karel IV. se stal českým králem po smrti svého otce Jana Lucemburského. Jan Lucemburský zemřel v památné bitvě u Kresčaku v srpnu roku 1346. Karel se tímto aktem stal králem, ale zatím nebyl slavnostně korunován.  Karel, podobně jako většina vladařů této doby, byl silně věřícím člověkem a ve své korunovaci viděl boží znamení. Z těchto důvodů se na svoji korunovaci pečlivě připravoval. Podrobně se seznámil s českým korunovačním řádem, dále s povinnostmi českého vladaře a v neposlední řadě se zajímal o odlišnosti mezi řádem římských a českých králů.

Přípravy
Před zahájením korunovace, 1. září roku 1347, odjel Karel společně s nejvyššími zemskými hodnostáři a vzácnými hosty na Vyšehrad. Na Vyšehradě slavnostně přijal posvátné královské relikvie. Po vzoru Přemysla oráče si nazul lýkové střevíce a vzal si rolnickou mošnu. Poté nasedl na svého koně a včele slavnostního průvodu vyrazil do Svatovítského chrámu.

Císař a král Karel IV. s manželkou pozdvihují kříž Korunovační obřad
Druhý den odešel brzy ráno společně s hodnostáři do Chrámu svatého Víta, kde slavnostně složil slib. Korunovační mši tehdy sloužil první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Předtím, než došlo k závěrečnému předčítání evangelia, arcibiskup  Karla IV. pomazal posvátným olejem a poté byl oblečen do hermelínového pláště a arcibiskup mu předal meč, žezlo a říšské jablko a na hlavu slavnostně vložil nově zhotovenou svatováclavskou korunu. Korunován byl společně se svojí manželkou Blankou z Valois. Karel IV. se tedy tímto stal českým králem a jeho žena královnou v Království českém.

Korunovační hostina
Na havelském tržišti byl následně postaven dřevěný dům, ve kterém se odehrávala slavnostní korunovační hostina. Lidé hodovali, pili víno a veselili se. Místo kolem hostiny bylo bohatě vyzdobeno barevnými hedvábnými látkami. Korunovační korunu daroval poté Karel IV. svatému Václavovi, patronovi české země. Dále také ustanovil, že všichni čeští králové a nástupci Karla IV. mají být korunováni právě touto svatováclavskou korunou.

Mapa Královské cesty

http://maps.google.cz/maps/ms?msa=0&msid=202947159415092968266.0004abe1a80f4793818ca

………………………………………………………………………………………………………………………

KUDY VEDE KRÁLOVSKÁ CESTA:

………………………………………………………………………………………………………………………

1. Náměstí republiky
2. Staroměstské náměstí
3. Karlova ulice a Karlův most
4. Malá strana a Malostranské náměstí
5. Strahovský klášter  a Hradčany
6. Pražský hrad

Karlův most Královská korunovační cesta začíná na Náměstí Republiky, kde dříve stával Královský dvůr, druhé sídlo českých králů, pokračuje  Celetnou ulicí až na Staroměstské náměstí.

Z náměstí cesta vede na Karlův most a dále na Malou stranu. Z Malostranského náměstí cesta pokračovala do vrchu Nerudovou ulicí až na Pražský hrad.

V tomto průvodci Vás celou cestou provedeme a upozorníme na nejzajímavější místa, historické události a památky na trase.

Jako bonus Vám v první části průvodce nabízíme historický vývoj Královské cesty a hlavně popis korunovace českých králů. Těšíme se, že si z Královské cesty odnesete spoustu nových zážitků a vžijete se do doby, kdy Prahou procházeli královské průvody a lidé oslavovali nového krále, do kterého vkládali své naděje.

Přejeme Vám mnoho nových zážitků a poznejte Královskou cestu sami

………………………………………………………………………………………………………………………

JAK PROBÍHALA KRÁLOVSKÁ KORUNOVACE:

………………………………………………………………………………………………………………………

Královská cesta – úvod

Královská korunovace

Kdo se mohl stát panovníkem

Korunovační průvody

Korunovace otce vlasti Karla IV.

První a poslední korunovace

Korunovační hostina

České korunovační klenoty

Tajemství svatováclavské koruny
Seznam korunovaných hlav
Královský dvůr

………………………………………………………………………………………………………………………

KULTURA, VÝSTAVY A AKCE POŘÁDANÉ NA KRÁLOVSKÉ CESTĚ

………………………………………………………………………………………………………………………

 

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE PRAGUE CITY LINE PRAHA 1

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE TRASY

………………………………………………………………………………………………………………………

.

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pražský hrad – produkční zahrady | Královská cesta – Hradčany » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář