Whisky festival Prague 2014

Korunovační hostina

Vaclav II na hostine

Stejně jako jiný slavnostní akt, tak také korunovaci doprovázela slavnostní hostina. Seznámíme se tedy, co se vlastně dělo poté, co nový vladař opustil chrám svatého Víta.

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

pha1-prazsky-hrad4069 Korunovační hostiny se obvykle konaly ve Starém královském paláci, ke kterému vedla slavnostně vyzdobená cesta, se zdobnými červenými a bílými sukny. Začátek a konec hostiny doprovázela, jak bylo v minulosti zvykem u slavnostních akcí, modlitba.

Slavnostní tabule
U stolu zasedli významní hosté, a proto bylo nutné dbát na jejich postavení. Zasedací pořádek u slavnostní tabule se tedy řídil společenskou vážností hostů, jejich postavením, ale také stářím. Na tyto faktory bylo nutné přihlížet, neboť právě během těchto hostin docházelo k uzavírání důležitých dohod a navazování kontaktů s okolními vlivnými lidmi. V čele seděli vždy nejvyšší představitelé. Hosté seděli tak, aby k novému vladaři nebyli obráceni zády, proto zůstávala některá místa u stolu prázdná.

Vladislavský sál Jak hostina vypadala?
Hostiny se nejprve konaly ve Staré Sněmovně, odkud byly poté přesunuty do Vladislavského sálu. Korunovační sál byl také slavnostně vyzdoben. Královský stůl, potažení vzácným tureckým kobercem stával zády ke schodišti. Dále zde byl menší stolek, který sloužil pro odložení korunovačních klenotů. Za klenoty poté zodpovídal nejvyšší komoří. Ostatní hosté zasedli ke dvanácti dlouhým stolům, kdy u každého z nich seděl jeden z nejvyšších zemských úředníků. Celkem zde tedy sedělo na sto padesát hostů. Kromě této, byly zřízeny také další hodovní síně.

Poté, co se panovník usadil ke svému stolu, mohla být hostina zahájena. Na to konto se začalo roznášet slavnostní, nádherně ozdobené jídlo, jehož součástí byly mnohdy i šperky z královské pokladnice. Podávaly se ty největší lahůdky, jaké byly v království k dostání. Měla také svědčit o blahobytu a bohatství nového vladaře.

Na konci byla opět pronesena modlitba, král si rituálně umyl ruce a odebral se svléknout slavnostní šaty. Jakmile král opustil místnost, korunovační hostina skončila.

Konání hostin Král Václav II. na hostině
Kromě Vladislavského sálu probíhaly hostiny i v různých částech Prahy. Na konci 13. Století byl pro korunovační hostinu Václava II. postaven mezi Petřínem a Vltavou dřevěný palác. Jednalo se o tak zvanou Císařskou louku. Korunovace Karla IV. a jeho manželky Blanky se zase konala v dřevěném stavení, tentokrát na náměstí svatého Havla na Starém Městě. Korunovační hostina jeho rodičů, Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, se uskutečnila v kostele Svatého Jakuba.

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

 

« « První a poslední královská korunovace | Sochy na Karlově mostě, část V. » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.