Korunovační hostina

Vaclav II na hostine

Stejně jako jiný slavnostní akt, tak také korunovaci doprovázela slavnostní hostina. Seznámíme se tedy, co se vlastně dělo poté, co nový vladař opustil chrám svatého Víta.

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

pha1-prazsky-hrad4069 Korunovační hostiny se obvykle konaly ve Starém královském paláci, ke kterému vedla slavnostně vyzdobená cesta, se zdobnými červenými a bílými sukny. Začátek a konec hostiny doprovázela, jak bylo v minulosti zvykem u slavnostních akcí, modlitba.

Slavnostní tabule
U stolu zasedli významní hosté, a proto bylo nutné dbát na jejich postavení. Zasedací pořádek u slavnostní tabule se tedy řídil společenskou vážností hostů, jejich postavením, ale také stářím. Na tyto faktory bylo nutné přihlížet, neboť právě během těchto hostin docházelo k uzavírání důležitých dohod a navazování kontaktů s okolními vlivnými lidmi. V čele seděli vždy nejvyšší představitelé. Hosté seděli tak, aby k novému vladaři nebyli obráceni zády, proto zůstávala některá místa u stolu prázdná.

Vladislavský sál Jak hostina vypadala?
Hostiny se nejprve konaly ve Staré Sněmovně, odkud byly poté přesunuty do Vladislavského sálu. Korunovační sál byl také slavnostně vyzdoben. Královský stůl, potažení vzácným tureckým kobercem stával zády ke schodišti. Dále zde byl menší stolek, který sloužil pro odložení korunovačních klenotů. Za klenoty poté zodpovídal nejvyšší komoří. Ostatní hosté zasedli ke dvanácti dlouhým stolům, kdy u každého z nich seděl jeden z nejvyšších zemských úředníků. Celkem zde tedy sedělo na sto padesát hostů. Kromě této, byly zřízeny také další hodovní síně.

Poté, co se panovník usadil ke svému stolu, mohla být hostina zahájena. Na to konto se začalo roznášet slavnostní, nádherně ozdobené jídlo, jehož součástí byly mnohdy i šperky z královské pokladnice. Podávaly se ty největší lahůdky, jaké byly v království k dostání. Měla také svědčit o blahobytu a bohatství nového vladaře.

Na konci byla opět pronesena modlitba, král si rituálně umyl ruce a odebral se svléknout slavnostní šaty. Jakmile král opustil místnost, korunovační hostina skončila.

Konání hostin Král Václav II. na hostině
Kromě Vladislavského sálu probíhaly hostiny i v různých částech Prahy. Na konci 13. Století byl pro korunovační hostinu Václava II. postaven mezi Petřínem a Vltavou dřevěný palác. Jednalo se o tak zvanou Císařskou louku. Korunovace Karla IV. a jeho manželky Blanky se zase konala v dřevěném stavení, tentokrát na náměstí svatého Havla na Starém Městě. Korunovační hostina jeho rodičů, Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, se uskutečnila v kostele Svatého Jakuba.

Mapa Královské cesty

http://maps.google.cz/maps/ms?msa=0&msid=202947159415092968266.0004abe1a80f4793818ca

………………………………………………………………………………………………………………………

KUDY VEDE KRÁLOVSKÁ CESTA:

………………………………………………………………………………………………………………………

1. Náměstí republiky
2. Staroměstské náměstí
3. Karlova ulice a Karlův most
4. Malá strana a Malostranské náměstí
5. Strahovský klášter  a Hradčany
6. Pražský hrad

Karlův most Královská korunovační cesta začíná na Náměstí Republiky, kde dříve stával Královský dvůr, druhé sídlo českých králů, pokračuje  Celetnou ulicí až na Staroměstské náměstí.

Z náměstí cesta vede na Karlův most a dále na Malou stranu. Z Malostranského náměstí cesta pokračovala do vrchu Nerudovou ulicí až na Pražský hrad.

V tomto průvodci Vás celou cestou provedeme a upozorníme na nejzajímavější místa, historické události a památky na trase.

Jako bonus Vám v první části průvodce nabízíme historický vývoj Královské cesty a hlavně popis korunovace českých králů. Těšíme se, že si z Královské cesty odnesete spoustu nových zážitků a vžijete se do doby, kdy Prahou procházeli královské průvody a lidé oslavovali nového krále, do kterého vkládali své naděje.

Přejeme Vám mnoho nových zážitků a poznejte Královskou cestu sami

………………………………………………………………………………………………………………………

JAK PROBÍHALA KRÁLOVSKÁ KORUNOVACE:

………………………………………………………………………………………………………………………

Královská cesta – úvod

Královská korunovace

Kdo se mohl stát panovníkem

Korunovační průvody

Korunovace otce vlasti Karla IV.

První a poslední korunovace

Korunovační hostina

České korunovační klenoty

Tajemství svatováclavské koruny
Seznam korunovaných hlav
Královský dvůr

………………………………………………………………………………………………………………………

KULTURA, VÝSTAVY A AKCE POŘÁDANÉ NA KRÁLOVSKÉ CESTĚ

………………………………………………………………………………………………………………………

 

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE PRAGUE CITY LINE PRAHA 1

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE TRASY

………………………………………………………………………………………………………………………

.

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Tajemství Svatováclavské koruny | České korunovační klenoty » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář