Karel IV.

Busta_Karel_IV_Svatovitska_katedrala

Karel IV. – životopis

Karel IV., český a německý král a římský císař, je bezesporu jeden  z největších panovníků  dějin české historie a o jeho životě byla napsána řada studií a knih. My se proto zaměříme pouze na základní a osudové mezníky jeho života, jak je asi prožil on sám. » Pokračování »

Busta_Karel_IV_Svatovitska_katedrala

Karel IV. – rytíř (díl II.)

Událostí, kdy takřka zázrakem unikl o vlásek smrti, měl tou dobou za sebou Karel IV. již více. První z nich se stala hned jak Karel IV. opustil bezpečí francouzského dvora, když byl svým otcem povolán hájit zájmy rodu do severní Itálie. Za tzv. italské signorie totiž v letech 1330 – 31 získal Jan Lucemburský válečným tažením velká území v severní Itálii včetně měst jako Miláno, Verrona, Lucca a rozhodl se zde přenechat vládu právě svému synovi. Tři dny po svém příjezdu se Karel IV., jak sám uvádí „ochráněn Boží milostí“ zdržel déle než ostatní na mši. Tím jako jediný přesně na Velikonoční neděli unikl jisté smrti, neboť celý jeho doprovod byl nejspíše milánskými otráven. » Pokračování »

Busta_Karel_IV_Svatovitska_katedrala

Karel IV. – rytíř (díl I.)

Píše se rok 1337 a po úzké kamenité cestě šplhající se hustým podrostem podél jezera na hranicích Tyrolska pomalu projíždí průvod asi půl sta mužů. Meč připjatý u pasu každého z nich, honosné oblečení či brnění a hrdý výraz v obličejích naznačuje, že se nejedná o obyčejné poutníky. A také že ne, praporce vlající ve větru a erby na štítech, dávají všemu kolem jasně najevo, že krajem neprojíždí nikdo menší než budoucí český král a římský císař Karel IV. » Pokračování »

FOTOGALERIE

MAPA (otevřít v novém okně)


Související příspěvky: