Whisky festival Prague 2014

Královská cesta – Kdo se mohl stát panovníkem

Kral Jiri z Podebrad

Důležitá problematika, která byla nutná vzít při volbě panovníka v potaz, byla problematika nástupnického práva na trůn. Jednalo se vlastně o určení osoby, která na královský trůn usedne po smrti či rezignaci současného panovníka.

-

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

Král a císař Karel IV. na obrazu Jana očka z Vlašimi Polo – Salické právo – Prvním způsobem dědění bylo tak zvané polo – Salické právo. Podle tohoto práva měla absolutní přednost před všemi prvorozená osoba pocházející ze starší linie. Přednost měli také všichni mužští členové rodu před ženskými. Ženy se tedy mohly vlády ujmout pouze tehdy, pokud již nebyl žádný mužský člen. Příkladem této volby může být také Marie Terezie.

Salické právo – Toto nástupnické právo je založené na předchozím typu s tím rozdílem, že jsou z tohoto práva vyloučeny ženy. Na trůn nemohou nastoupit, ani pokud jsou již jediným žijícím zástupcem daného rodu.

Seniorát a juniorát – Toto právo zaručuje dědické právo pro nejstaršího člena současného vládnoucího rodu. Opakem seniorátu je juniorát, na jehož základě má právo na trůn nejmladší člen rodu.

Majorát a Minorát – Dalším tipem dědického řádu je Majorát, ve kterém je nástupnické právo přiznáno nejstaršímu z nejbližších zákonných dědiců posledního panovníka. Oproti tomu při minorátu se vlády ujímá nejmladší z nejbližších zákonných dědiců.

Král Václav II (kresba ze zbraslavské kroniky) Primogenitura
Velice důležitá je však primogenitura, při které je dědičný titul zajištěn prvorozenému. Přednost má tedy vždy prvorozený člen mužského rodu, a pokud mužský potomek není, nastupuje nejstarší žena.

Další možností nástupu na trůn, pokud jsou předchozí možnosti vyčerpány, volba či jmenování nového panovníka. Na vliv volby nového nástupce měla také závěť, sepsaná panovníkem ještě před smrtí. V testamentu vyjádřil své přání o budoucím následníkovi trůnu. O výběru nové panovníka dále rozhodovala především šlechta, v některých případech také měšťané. Důležité slovo při volbě měli vysoce postavení církevní hodnostáři, kteří posuzovali správnost voleného kandidáta a volbu tím schvalovali.

Král Jiří z Poděbrad Volba Jiříka z Poděbrad českým králem.
Po smrti mladého krále Ladislava Pohrobka na leukémii, byl zvolen českou šlechtou novým králem zemský správce Jiří z Poděbrad. Stal jsem prvním panovníkem na českém  trůnu, který nebyl královské krve a byl zvolen pouze českou šlechtou. Panování krále Jiřího bylo úspěšné a po dobu  jeho vlády se českým zemím dařilo dobře.

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

 

« « Symboly republiky: pilíře české státnosti | BETLÉMY Z LATINSKÉ AMERIKY » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář