Apartmány Jagellonská

Královská cesta – Karlova ulice a Karlův most

Karlův most101109_028

Ze Staroměstského náměstí pokračoval korunovační průvod Karlovou ulicí směrem ke Karlovu mostu, po kterém se průvod přesunul na Malou Stranu. Ještě než dorazil do Karlovy ulice, procházel Malým náměstí, které se nachází mezi Staroměstským náměstím a Karlovou ulicí.

Stránka:  Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde

Karlův most – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Malé náměstí pha1-male-namesti101026_004
Náměstí s trojúhelníkovým půdorysem je kolem dokola obklopeno nádhernými renesančními domy. Ve středověkých dobách bylo náměstí centrem francouzských kupců. Ti zde měli také své pohřebiště. Původně se náměstí říkalo Ryneček, později nesl název Malý ryneček a polovině devatenáctého století dostalo název Malé náměstí. V minulosti zde bylo také soustředěno velké množství lékáren, proto bylo náměstí velmi hojně vyhledáváno.

Památky na náměstí
Hned vedle renesančního domu U Bílého lva máte možnost na rohu spatřit dům U Zlatého rohu. Vpravo od něj si můžete prohlédnout rozsáhlý Richterův dům, ve kterém byla kolem roku 1400 zřízena první pražská lékárna. V roce 1882 byla právě v tomto domě zřízena první pražská telefonní ústředna. Dále turisty zaujme sousední úzký dům s červenou fasádou. Jedná se o dům U Zlaté lilie, sousedící s domem U Zlatého orla, U Černého koníčka a s rohovým domem U Zlaté koruny.

Malé náměstí neboli Rynek – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

pha1-male-namesti101026_013 Třetí strana je tvořena dalšími významnými stavbami. Jedná se o dům U Bílého lva, ve kterém se nacházela první pražská tiskárna. Avšak nejvýznamnější je Rottův dům. Dům pražského železáře Rotta pochází z roku 1890, a unikátní je především jeho fasáda. Na té jsou překrásné ornamenty, vyjadřující různá řemesla a hospodářství. Ornamenty byly vytvořeny podle kartonů slavného umělce Mikoláše Alše. V samotném srdci náměstí je umístěna zcela funkční studna s železnou mříží, pocházející z roku 1560. Jistě si nezapomeňte prohlédnout andělíčky a lva na vrcholku studny.

Karlova ulice
Z Malého náměstí průvod procházel Karlovou ulicí, která sloužila jako spojnice s Křížovnickým náměstím. Původně se ulice jmenovala Svatoklimentská, později byl název změněn na Zlatnická, Ševcovská a také Nožířská. Tato ulice zde existovala již ve dvanáctém století. Zde se nacházelo velké množství významných historických památek, se kterými se nyní seznámíme.

Památky podél Karlovy ulice
Královský průvod nejprve projížděl kolem domu U Tří granátových jablek, dále pak kolem domu U Tří andělů a domu U Hejnů. Na protější straně stojí U Zlaté hrušky, U Zlatých hodin a U Zlatého jablka. Nedaleko těchto staveb stojí další velice významná památka. Jedná se o Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším palácovým stavbám v Praze. Dříve patřil tento palác k významným pražským kulturním centrům. Kromě koncertů se zde konala také divadelní představení. Vystupovala zde také mnoho slavných osobností, jako například Wolfgang Amadeus Mozart či Ludwig van Beethoven.

Dalšími významnými domy jsou dům U Zlaté ovce, poté protější U Zlaté Slámy a U Černého Hada. Dalším domem s nádhernou fasádou je dům U Bílého Koníka a dům U Zlaté Studně na rohu. Tento dům patří mezi nejstarší a nejkrásnější domy na Starém Městě pražském. Nejednoho turistu překrásná barokní fasáda se štukami světců. Dalším významným domem je rohový dům U Modré Štiky, ve kterém byl provozován první pražský biograf.

Klementinum Klementinum
Největší část však zaujímá budova pražského Klementina, postavené v roce 1556 jako kolej Jezuitské univerzity. Na stavbě se podílelo velké množství významných stavitelů, malířů a sochařů. Pod jejich rukama tak vznikl rozsáhlý komplex, který obsahoval sály, učebny, ale také ubytovací, hvězdárna a dále také přilehlé kostely. V roce 1618 byly Jezuité vypovězení a o několik let později byla do budovy Klementina převezena knihovna Karlových kolejí. V roce 1751 se budova stala sídlem muzea matematiky. Dále se zde nacházela velice významná astronomická observatoř, založená v roce 1722.

Klementinum Mezi nejvýznamnější části Klementina patří především Hodinová a Astronomická věž. Astronomická věž je vysoká osmašedesát metrů. Cibulová báň na jejím vrcholu je osazená sochou Atlanta, kterou ve své ruce drží zeměkouli. Ve věži od roku 1775 nepřetržitě pracuje meteorologická observatoř, která měří a zaznamenává klimatické změny v Praze. Tím, že k tomuto měření dochází již přes dvě stě let, se pražské Klementinum získalo mnohá světová prvenství. V roce 1750 byly v důsledku astronomického pozorování do věže instalovány astronomické přístroje. Mezi další poklady ukryté za zdmi Klementina patří například sbírka historických globusů v Matematickém sále, či Zrcadlová kaple nebo barokní knihovní sál. Dále je zde umístěno třináct slunečních hodin. V současné době zde sídlí Národní knihovna České republiky, ve které jsou umístěny mnohé významné unikáty.

Sakrální památky
Součástí komplexu Klementina jsou také sakrální památky. Kostel sv. Klimenta byl jedním ze svatostánků pražské jezuitské koleje. Kostel vznikal v letech 1711-  1715. V Interiéru kostela si můžete prohlédnout unikátní sochařskou výzdobu od Matyáše Bernarda Brauna. Kostel disponuje dokonalou akustikou, díky které dochází při bohoslužbách a koncertech k nezapomenutelným zážitkům.

Kostel svatého Klimenta má s Vlašskou kaplí Nanebevzetí Panny Marie, postavenou roku 1590 ve stylu renesance, společný vchod. Jedná se o oválnou stavbu, pocházející z dílny italských stavitelů. Kaple ve svém interiéru ukrývá překrásnou barokní výzdobu. Na hlavním oltáři si můžete prohlédnout překrásný obraz Nanebevzetí Panny Marie.

Avšak nejvýznamnější stavbou, která utváří část Křížovnického náměstí, je kostel svatého Salvátora na rohu ulice. Tento trojlodní kostel byl postaven v letech 1578 – 1581, V minulosti byl tento chrám hlavním českým jezuitským chrámem. Na první pohled návštěvníky zaujme překrásná sochařská výzdoba průčelí kostela, pocházející z dílny sochaře Bendla. Tento umělec se také postaral o bohatou sochařskou výzdobu interiéru. V roce 2004 zde byla založena první akademická farnost v Čechách.

Další památky
Na protější straně Klementina máte možnost spatřit další velice významné domy. Dům U Zlatého hada, ve které se nacházela první pražská kavárna. Dalšími důležitými stavbami je dům U Kamenné mořské panny, Schönfeldský dům, kde v minulosti sídlila tiskárna a nakladatelství, které vydávalo známé c.k. pražské poštovské noviny. Významný je dále také Pöttingovský palác, či Colloredo-Mansfeldský palác ale především dům U Francouzské koruny. Jedná se totiž o dům, ve kterém bydlel významný astronom Johannes Kepler.

Karlův most Karlův most
Naše další cesta povede na druhý nejstarší most v České republice. Karlův most byl vystavěn 1357 na místě bývalého Juditina mostu, který byl rozvodněnou řekou stržen. Stavbu inicioval král Karel IV. a díky němu staviteli Petru Parléři mohl být most v roce 1402 dokončen. Stavba, dlouhá bezmála pět set dvacet metrů je spojnicí mezi Starým Městem a Malou Stranou. Je tvořena šestnácti mohutnými oblouky osazena třiceti barokními sochami a sousošími. Na obou stranách se tyčí dvě věže, Malostranská mostecká věž Staroměstská mostecká věž, sloužící pro vjezd na most. V roce 1784 a 1890 došlo k obrovským povodním, které s sebou přinesly obrovské množství naplavenin, které zapříčinily, že byl most poničen. Práce na dokončení následků povodní byly dokončeny až v roce 1892. Ačkoliv byl most v minulosti určen pro přepravu dopravními prostředky, je od roku 1965 určen pouze pro pěší

Královský průvod Korunovační průvod - Křižovnické náměstí
Průvod pokračoval ze Staroměstského náměstí směrem k Malému náměstí, kde již na nového panovníka čekali zástupce obchodníků a církevní hodnostáři, aby nového krále přivítali. Poté se celý průvod dostal přes Karlovu ulici ke Křížovnickému náměstí, kudy pokračoval přes řeku po Karlově mostě, odkud postupně vystoupal na Pražský hrad ke slavnostnímu ceremoniálu.

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

 

« « Československé legie v Rusku 1914 – 1920 | Královská cesta – Staroměstské náměstí » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář