Pražský hrad – Starý královský palác

Pha1 - Pražský hrad

Starý královský palác od nepaměti složil jako to místo, kde zasedal král a konaly se zemské sněmy. Byly zde veledůležité zemské desky, kam se zapisoval majetek šlechty. Vladislavský sál vás ohromí svojí velikostí a zejména unikátně řešenou klenbou.  Aby se panstvo nemuselo moc unavovat, tak do něj vjížděli přímo na koních po  jezdeckých schodech.  A v neposlední řadě je zde Ludvíkovo křídlo, kde se konala slavná Pražská defenestrace.

Rozcestník vše o Pražském hradu více čtěte zde

Starý královský palác – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Pár slov úvodem Starý královský palác
Počátek existence starého královského paláce je datován do období konce devátého století. Je však nutné mít na paměti, že od této doby několikrát prodělal jisté stavební úpravy, které zapříčinily bodobu, jakou známe dnes. Vratně se tedy zpět do devátého století, kdy se jednalo o dřevěnou stavbu s kamennou podezdívkou. Ve století dvanáctém však přichází kníže Soběslav, který dřevěné stavení proměňuje na kamenný románský palác, jehož zbytky se dokonce dochovaly do dnešních dnů. Na palác navazovala na východní straně kaple Všech svatých, která byla v roce 1185 vysvěcena.

Vladislavský sál Proměny, zapříčiněné změnou panovníků

Románský palác se však první polovině čtrnáctého století, v rukách krále a císaře Karla IV., stává palácem gotickým. Dominantou paláce je klenutý reprezentační prostor a také nutno zmínit pás arkád, nacházející se na severní straně stavby. Za vlády syna Václava IV. získal palác dvě kolmá křídla a do konce byla také přestavěna kaple Všech svatých.

Patnácté století nepřineslo pro královský palác nic příjemného, neboť byl celých osmdesát let opuštěný. Konečně, v roce 1483, se do královských komnat navrátil život. Došlo k tomu prostřednictvím nástupu krále Vladislava Jagellonského, který se zasloužil o poslední rozsáhlou přestavbu paláce. Díky tomuto historickému velikánovi vznikl, zásluhou architekta Benedikta Rieda, velkolepý slavnostní Vladislavský sál. Ried zde spojil umění pozdní gotiky s prvky nastupujícího renesančního slohu.

pha1-prazsky-hrad4069 Přichází období nástupu Habsburků na český trůn, a sály Starého královského paláce se stávají dějištěm korunovačních slavností a sněmů. Dále jsou také tyto prostory využívány jako jednací sály, úřadovny či depozitáře. Později byly na západ od paláce vystavěny zcela nové obytné místnosti, nacházející se v jižní části areálu Hradu. Jak si již z předešlých příspěvků můžete pamatovat, v roce 1451 zachvátil Pražský hrad obrovský požár, po kterém byla nově přestavěna Sněmovna a také kostel Všech svatých. Při hradní přestavbě v osmnáctém století vzniklo také Tereziánské křídlo, které bylo později několikrát rekonstruováno a v roce 1993 bylo upraveno pro výstavy výtvarného umění.

K čemu vlastně sloužil Vladislavský sál?

Vladislavský sál byl od šestnáctého století využíván především ke královské reprezentaci. Odehrávaly se zde korunovační slavnosti a hostiny, rytířské turnaje, trhy s uměleckým a luxusním zbožím. Svoji reprezentační funkci si prakticky zachoval dodnes. Konaly se zde volby prezidenta republiky a slavnostní shromáždění spojená s významnými dny České republiky. Z jihozápadní části Vladislavského sálu vede portál do Ludvíkova křídla s místnostmi České kanceláře. Pro zajímavost je dobré zmínit, že bylo v její druhé místnosti v roce 1618 zahájeno České stavovské povstání, když byli z okna do hradního příkopu vyhozeni dva místodržící s písařem.  Jednalo se o první konflikt třicetileté války. Při jižní stěně sálu se nachází vyhlídková pavlač, ze které je překrásný výhled nejen do zahrady Na Valech, ale také na celé město.

Vladislavský sál se dnes opouští po Jezdeckých schodech, které byly původně vystavěné pro příjezd rytířů, kteří vjížděli na koních přímo do sálu. Schodiště je zaklenuto složitou pozdně gotickou krouženou klenbou.

kostel Všech svatých Ze sálu máte možnost také nahlédnout do kostela Všech svatých, jelikož bývá pro veřejnost přístupný pouze při bohoslužbách nebo při koncertech, které se zde pořádají. Doufáme, že vás tato prohlídka starými královskými komnatami zaujala, neboť je také právě Královský palác součástí prohlídkového okruhu Pražského hradu.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Starý Královský palác naleznete na III. nádvoří vpravo od katedrály sv. Víta
Pražský hrad
119 08 Praha 1 – Hradčany

GPS: 50.0905086N, 14.3988372E
GPS: 50°5’25.831″N, 14°23’55.814″E

Kontakty:
tel.: 224 371 111
tel2.: 224 372 423
fax: 224 373 300
email: tourist.info@hrad.cz
web: http://www.hrad.cz
web: http://www.kulturanahrade.cz

Bezbariérovost: Ano

Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č.  22, 91– stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Starý královský palác 50.090535, 14.401746 Starý královský palác Starý královský palác od nepaměti složil jako to místo, kde zasedal král a konaly se zemské sněmy. Byly zde veledůležité zemské desky, kam se zapisoval majetek šlechty. Vladislavský sál vás ohromí svojí velikostí a zejména unikátně řešenou klenbou.  Aby se panstvo nemuselo moc unavovat, tak do něj vjížděli přímo na koních po  jezdeckých schodech.  A v neposlední řadě je zde Ludvíkovo křídlo, kde se konala slavná Pražská defenestrace. Starý Královský palác naleznete na III. nádvoří vpravo od katedrály sv. Víta Pražský hrad 119 08 Praha 1 - Hradčany http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/prazsky-hrad-stary-kralovsky-palac

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Královská cesta – Karlova ulice a Karlův most | Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář