Dům U Kamenného stolu

Pha1 - Staromak_Dum U Kamenneho stolu101026_001

Pojďme nahlédnout do dalšího ze skvostů historické architektury, kterým je dům U Kamenného stolu. Památka je řazena mezi unikáty nejen pro své jedinečné stavební prvky, ale proslavila se i díky literárnímu salónu sester Fantových. V domě se scházeli nejen významní pražští umělci, ale působil zde nejvýznamnější vědec všech dob a držitel Nobelovy ceny za fyziku Albert Einstein, který právě v tomto domě poprvé přednesl svoji teorii relativity.

 Rozcestník:  vše o  Dům U Kamenného stolu čtěte zde

Historie památky Praha 1 - Staroměstské náměstí - Dům U Kamenného stolu
První písemná zmínka o domě U Kamenného stolu je datována do roku 1364. Zbytky kvádříkového zdiva upomínají na dobu, kdy měla stavba ještě svůj románský vzhled. Období gotiky však přineslo velké stavební úpravy domu. Dodnes je v domě patrné zachovalé gotické sklepení a křížové klenby, jako pozůstatky středověku.

-

Barokní přestavba
Svou gotickou podobu si stavba v centru nejdůležitějšího pražského náměstí zachovala až do 18. století. Společně s rokem 1724 totiž nastaly další velké změny. Gotické průčelí domu bylo nahrazeno bohatě zdobenou barokní fasádou, díky které se památka stala od sousedních domů zcela nezaměnitelnou. Stavební práce tímto neustaly a dům byl navýšen o další dvě patra. Na průčelí domu byla umístěna freska svatého Jana Almužníka.

V literárním salónu přednášel Einstein Praha 1 - Staroměstské náměstí - Dům U Kamenného stolu
Název domu se během století několikrát změnil. Jmenoval se Dům pod skřidlicí nebo U měny. To proto, že v 15. století dům vlastnil Jiří z Poděbrad, který zde zřídil směnárnu. Do lidského povědomí se dům U Kamenného stolu výrazně zapsal rokem 1907. Tehdy zde sestry Fantovy otevřely svůj literární salón, který si oblíbili významné osobnosti té doby. Často se zde scházeli spisovatel Franz Kafka a jeho přítel Max Brod. Nejvíce se však dům proslavil v letech 1910-19011, kdy zde pro společnost německých spisovatelů a umělců mnohokrát přednášel Albert Einstein. A je až neskutečné uvěřit, že právě v domě na Staroměstském náměstí tento nejvýznamnější vědec všech dob a držitel Nobelovy ceny za fyziku poprvé přednesl svou teorii relativity. Nenechte se však zmást pamětní deskou Alberta Einsteina, která byla mylně umístěna na fasádě sousedního domu. V současné době je v prostorách domu provozována restaurace.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Staroměstské náměstí 18/550,
110 00, Praha 1- Staré Město

GPS: 50°5’13.405″N, 14°25’18.463″E

Objekt není veřejně přístupný

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Bus: 207  Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Metro: A – Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Dům U Kamenného stolu 50.087146, 14.421817 Dům U Kamenného stolu Památka je řazena mezi unikáty nejen pro své jedinečné stavební prvky, ale proslavila se i díky literárnímu salónu sester Fantových. V domě se scházeli nejen významní pražští umělci, ale působil zde nejvýznamnější vědec všech dob a držitel Nobelovy ceny za fyziku Albert Einstein, který právě v tomto domě poprvé přednesl svoji teorii relativity. Adresa: Staroměstské náměstí 18/550, 110 00, Praha 1- Staré Město   GPS: 50°5\'13.405\"N, 14°25\'18.463\"E Objekt není veřejně přístupný

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pražská městská pojišťovna | Staroměstský orloj – historie » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář