Chrám Panny Marie Před Týnem

Staroměstské náměstí - Chrám Panny Marie Před Týnem

Chrám Matky Boží před Týnem – historie a popis

Nedaleko Staroměstské radnice se do výše tyčí památka, utvářející neodmyslitelné panorama Prahy. Jedná se o Chrám Matky Boží před Týnem, který je častěji nazýván jednoduše Týnský chrám. Tento nepřehlédnutelný gotický chrám, který dříve býval hlavním staroměstským kostelem, je napěchován významnými uměleckými díly od gotiky až po baroko. Přední část kostela s portálem směřujícím do náměstí je obestavěna předsunutou zástavbou dvou domů, známějším z nich je Týnská škola. » Pokračování »

praha_staromestske-namesti1

Chrám Panny Marie Před Týnem patřil husitům

V době husitských válek byl Týnský chrám jako hlavní staroměstský kostel pro všechny husity velmi významný. Od roku 1427 v něm byl farářem Jan Rokycana, blízký přítel krále Jiřího z Poděbrad a pozdější volený husitský arcibiskup. V chrámu se přijímalo podobojí, což bylo asi nejdůležitějším spojovacím znakem pro všechny husity a trnem v oku pro všechny katolíky.
» Pokračování »

Pha1 - Staromestske namesti - Tynska skola

Týnská škola na Staroměstském náměstí – popis a historie

Týnská škola, sousedící s Domem U Kamenného zvonu, byl od pradávna vzdělávací institucí. Tato významná funkce jí náleží již od třináctého století. Jak ale v době vzniku budova školy vypadala, a jaké změny doposud prodělala, o tom již v následujícím příspěvku. » Pokračování »

FOTOGALERIE

MAPA (otevřít v novém okně)


Související příspěvky: