Ungelt – jedna z nejcennějších pražských památek

Pha1 - Ungelt038

Ungelt neboli Týnský dvůr je jednou z nejcennějších pražských památek. Po dlouhá staletí byl také nejdůležitějším centrem pražského obchodu. Naleznete jej nedaleko Staroměstského náměstí. A k čemu vlastně v minulosti kupecký dvůr sloužil? Proč do jeho bran mířily tisíce kupců z celého světa?

………………………………………………………………………………………………………………………

Rozcestník: více článků o UNGELTU 

………………………………………………………………………………………………………………………

Ungelt_panoramatická fotografie

Podle archeologických nálezů sahá vznik dvora do dvanáctého století. V té době zde stávala tvrz oddělaná od okolního města pomocí příkopu a zdi. Až do dnešní doby se zachoval původní tvar hrazeného dvora se dvěma branami. Každá obchodní karavana přicházející do Prahy zde musela předložit své zboží a zaplatit za něj poplatek – clo ( z německého výrazu pro clo „um Geld“ se odvozuje název Ungelt ). Panovník za tento poplatek poskytoval obchodníkovi a jeho zboží ochranu. Dvůr zároveň sloužil i jako karanténa. Každý, kdo chtěl v Praze následně své zboží prodat, zde musel strávit několik dnů i týdnů, aby byla jistá – dnes by se řeklo – jeho bezinfekčnost. Dvůr měl díky této své funkci odpovídající zázemí, nacházel se zde sklad,  stáje pro koně, domy pro kupce, špitál a kostel a roku 1135 i lékárna, která byla nejstarší v Praze. Ten již na původním místě nenajdete, stál na místě dnešního Týnského chrámu

Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

TIP: Turistické průvodce a mapy ke stažení zdarma

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »

Ungelt Registry kupeckého dvora uvádějí, že do areálu dvora nedaleko Staroměstského náměstí, proudily tisíce německých, polských, ruských, uherských, benátských, nizozemských, francouzských, řeckých, arménských, tureckých i arabských kupeckých vozů. Ty přivážely nepřeberné množství zboží. Ať už se jednalo o kovy či nerostné suroviny, jako například zlato, stříbro, měď, jantar či sůl, či nářadí, různé druhy látek, kožešin, koberců. Obchodu se nevyhnula ani živá zvířata nebo jiné zboží potřebné k životu. Branou celnice prošlo velké množství ryb ale i exotických plodů. Tito kupci byli pod plnou královskou ochranou, která však nebyla zdarma. Z poplatku se v pozdějších časech vyvinulo nám již dobře známé clo. Zboží, které kupci přiváželi, muselo být procleno – um Geld, od toho také název. Clo se zde platilo až do konce 16. století.

obrazek_akce_1

TIP: Akce na tento víkend v Praze

Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?

» Pokračování »


Jak vypadal všední život v Týnském dvoře

Každý, kdo do dvora vstoupil, musel nejprve odevzdat veškeré zbraně. Dále se pokračovalo do skladů, kde se zboží vážilo, měřilo a později i vypočítávalo clo. Největšího rozmachu zažila celnice v období vlády Karla IV. a Václava IV. Tehdy se v Praze cizím kupcům dařilo tak dobře, že se ve městě začali usazovat. Praha platila za důležitou metropoli. místní trhy byly jedny z největších v Evropě. Ale jak to v historii často bývá, po vzestupu následuje pád a ten přišel velmi záhy a přineslo jej s sebou husitství.  I když se celnice později opět vzpamatovala a clilo se zde zboží až do konce 16. století, její význam už nikdy nebyl tak velký, asi srovnatelně s tím, jak upadal význam českého království. Po roce 1774, kdy byla celnice přeložena do Haštalské ulice začaly chátrat i budovy. Po II. světové válce byste zde našli jen směsici skladišť, kanceláří a chudinských bytů. Až v poměrně nedávné minulosti, v roce 1981 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce celého Ungeltu, která zabrala 15 let. Od roku 1996 je opět přístupný veřejnosti.

Ungelt A co zde uvidíte dnes? 

Areál je utvářen osmnácti domy. Přesto, že je každý dům zcela jiný díky různým architektonickým slohům, výsledný dojem je zcela unikátní a jedinečný. Pokud budete přicházet Týnskou ulicí, nezapomeňte si povšimnout paláce Granovských, který je bezesporu nejstarším a nejkrásnějším renesančním domem v Praze. Dům byl rodině Granovských věnován králem v roce 1558. Lodžie nádvorního křídla je zdobena náboženskými a mytologickými výjevy. Dalším skvostem je dům Petráčkovský, čp. 640, který byl původně součástí paláce Granovských. Býval to jeden z nejstarších pražských zájezdních hostinců, známý pod názvem Starý Ungelt. V dlažbě před hostincem je označeno místo, kde původně stával již zmíněný kostel Panny Marie. Dalším skvostem je dům U Černého medvěda, čp. 642 z roku 1428, který svůj název získat díky soše medvěda na jeho nároží.

Kromě brány v domu u Granovských se do areálu dostanete Východní branou v domě Vrbnovských, čp. 636. Tuto stavbu je nutné zmínit také proto, že zde kolem roku 1835 stávala kavárna U Komárků, kde se scházeli významné osobnosti českých dějin, jako Josef Kajetán Tyl, František Palacký, Pavel Josef Šafařík, František Ladislav Rieger a mnoho dalších. V sousedství obou průjezdů dvora jsou v suterénech dochované zbytky románských domů (na přelomu 13. a 14. století, kdy Praha měla velké problémy s rozvodňováním řeky Vltavy se uměle úroveň celého Starého Města zvýšila o 3,5 až 4 metry, takže dnes se procházíme ve výši prvního patra staveb z doby románské).

V domě U Zlatého prstenu, čp. 630 si můžete prohlédnout Galerii hlavního města Prahy, která návštěvníkům nabízí expozici Umění 20. století. Možnost ubytování nabízí hotel Ungelt, v domě čp. 646. V areálu dvora najdete i původní studnu a sousoší s názvem Den a noc. 

Ungelt nebo-li Týnský dvůr najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Praha 1.


………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si

………………………………………………………………………………………………………………………

Pha1_Dum U Cerne matky bozi033

Dům U Černé Matky Boží - když kubismus, tak zde

Dům U Černé Matky Boží je jednou z nejlepších ukázek českého kubismu. V letech 1911 – 1912 jej jako nejstarší pražskou kubistickou stavbou postavil architekt Josef Gočár. Kubisticky byl zařízen i vnitřním vybavením. Od nábytku po skleničky a tak je tomu dodnes.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události
Kalendář akcí v Praze

Kalendář akcí v Praze

Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa
Týn 640/2
Praha 1 – Staré město

Spojení aneb jak se do Ungeltu dostat:
- můžete jít pro trase PRAGUECITYLINE a Ungelt pohodlně najdete pod číslem
5
- Ungelt se nachází mezi ulicemi: Týnskou, Štupartskou a Malou Štupartskou

Spojení od Metra:
Metro linka B:
- Vystoupíte ve stanici náměstí Republiky ,  dáte se směrem k Obecnímu domu, který nemůžete přehlédnout. Od Obecního domu pod Prašnou bránu do ulice Celetná. Okolo Domu U Černé Matky Boží půjdete rovně ulicí Celetnou.  Jakmile projdete okolo  domu U černé Matky Boží tak po 50 metrech uvidíte  průchod U pavouka. Tímto průchodem projdete do ulice Malá Štupartská . Půjdete rovně směrem ke kostelu sv. Jakuba.  Po 50 metrech po levé straně je průchod do Ungeltu.
Metro Linka A:
vystoupíte ve stanici Můstek, dáte se směrem dolů do ulice na Můstku. Z ulice Na můstku se dáte doprava  do ulice Rytířská. Okolo Stavovského divadla přijdete na Ovocný trh. Z Ovocného trhu přijdete k domu  U Černé Matky Boží. U tohoto domu se dáte doleva do ulice Celetná a hned po pár metrech uvidíte průchod U pavouka. Tímto průchodem projdete do ulice Malá Štupartská . Půjdete rovně směrem ke kostelu sv. Jakuba.  Po 50 metrech po levé straně je průchod do Ungeltu.

GPS:50.087896,14.423412

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Ungelt 50.087921, 14.423445 Ungelt - Týnský dvůr Ohrazený dvůr s celnicí pro cizí kupce – zde stával již ve 12.století. Každá obchodní karavana zde musela předložit své zboží k proclení (um Geld – odtud dnešní název) Adresa: Praha 1 – Staré Město mezi ulicemi Týnskou, Štupartskou a Malou Štupartskou

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag

  Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag (velikost souboru: 6,4 MiB)

Aktualisiert: 30.10.2018 Enthält RABATT-COUPONS. Ihr habt gerade den Reiseführer für Eure Streifzüge durch Prag den Reiseführer ausgewählt, der Euch durch die schönsten Orte in Prag führt. Durch die Orte, die jeder Tourist als Erster besuchen sollte.

………………………………………………………………………………………………………………………

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Pha1 - Kostel sv. Jakuba031

Kostel sv. Jakuba

Chcete poznat místo, kde se konala korunovační hostina krále Jana Lucemburského nebo kde bylo vystaveno tělo císaře Karla IV. po jeho smrti? Svatojakubský kostel, kterému se dostalo čestného titulu Basilica minor, je známý i díky Foglarově Záhadě hlavolamu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

………………………………………………………………………………………………………………………

Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

« « Petřínská lanová dráha | Chrám Matky Boží před Týnem – historie a popis » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Ungelt – jedna z nejcennějších pražských památek”

  1. Arnošt Žák napsal:

    Dobrý den,prosím o radu,kde bych se dozvěděl,kdo byl majitelem UNGELTU v 18 – 19 století,kam se mám,nebo na koho se mám obrátit.Děkuji

    s pozdravem Arnošt Žák

  2. petra napsal:

    Tuto odpověď neznáme, možná by Vám mohli pomoci na vlastivědném útvaru Pražské informační služby, kde pracuje několik zkušených historiků.

Zanechat komentář