Chrám Matky Boží před Týnem – historie a popis

Staroměstské náměstí - Chrám Panny Marie Před Týnem

Nedaleko Staroměstské radnice se do výše tyčí památka, utvářející neodmyslitelné panorama Prahy. Jedná se o Chrám Matky Boží před Týnem, který je častěji nazýván jednoduše Týnský chrám. Tento nepřehlédnutelný gotický chrám, který dříve býval hlavním staroměstským kostelem, je napěchován významnými uměleckými díly od gotiky až po baroko. Přední část kostela s portálem směřujícím do náměstí je obestavěna předsunutou zástavbou dvou domů, známějším z nich je Týnská škola.

………………………………………………………………………………………………………………………

Rozcestník: více článků o TÝNSKÉM CHRÁMU 

………………………………………………………………………………………………………………………

Předchůdce chrámu Staroměstské náměstí - Chrám Panny Marie Před Týnem

V místech, kde dnes Týnský chrám stojí, se ještě v jedenáctém století nacházel menší románský kostelík, který patřil k Týnskému dvoru – Ungeltu a sloužil jako špitál. Ve století třináctém byl goticky přestavěn a stal se místem kázání významných církevních reformátorů, Konráda Waldhausera a Jana Milíče z Kroměříže, předchůdců Mistra Jana Husa. Původní kostel je spjatý i s Janem Lucemburským, který mohl na počátku své vlády vstoupit do Prahy i díky zvonění týnského kostelního zvonu, který mu tímto dával znamení, že může dobýt město. Z tohoto starého kostela se dodnes zachovala kaple sv. Ludmily.

Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

TIP: Turistické průvodce a mapy ke stažení zdarma

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »

Stavba Týnského chrámu Staroměstské náměstí kolem roku 1826

O sto let později byla zahájena rozsáhlá přestavba kostela ve stylu vrcholné gotiky, po které se zrodil hlavní kostel Starého Města pražského. Na jeho stavbě se podíleli významní stavitelé té doby, Matyáš z Arrasu a Petr Parléř. Donátory byli bohatí měšťané a bohatí kupci spolu s panovníky Karlem IV., který pro jeho stavbu uvolnil své nejlepší stavitele i s Václavem IV., který kostel navštěvoval při svých pobytech v nedalekém Královském paláci. Stavba chrámu probíhala mnoho let. V době, kdy nastupovalo husitství ještě nebyly dokončeny ani pro chrám typické věže, ani štít a ani hlavní kostelní loď nebyla pravděpodobně zaklenuta.

Husitství a Bílá Hora

Klíčovou roli zaujímal chrám v době husitské, kdy se stal významným náboženským centrem příznivců Jana Husa. Hlavním kazatelem zde byl volený husitský arcibiskup Jan Rokycana. Po skončení husitství měla být zaklenuta a zastřešena hlavní kostelní loď, ale připravené dřevo na tuto dostavbu bylo použito na stavbu šibenice pro Jana Roháče z Dubé. Krov byl nakonec dokončen až 20 let poté a uvádí se, že na něj bylo použito dřevo určené na stavbu svatebních tribun pro krále Ladislava Pohrobka, který se jí nedožil. Dominantní, osmdesáti metrové věže byly dokončeny až v roce 1511.

obrazek_akce_1

TIP: Akce na tento víkend v Praze

Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?

» Pokračování »

Po porážce na Bílé Hoře připadl kostel opět do správy katolíků. Nešťastným se stal rok 1679, kdy chrám postihl mohutný požár. Zničená hlavní loď byla poté snížena a nově barokně zaklenuta. Hořelo také v roce 1819, kdy se požár rozšířil až do celé severní věže. Zanechal za sebou další rozsáhlé škody, byl poničen celý západní štít a krov věže. Tyto škody byly opraveny až při rekonstrukci v druhé polovině 19. století.

Popis chrámu Chrám Panny Marie Před Týnem - interiér

Chrám Matky Boží před Týnem je trojlodní gotická bazilika, do které je možné vstoupit čtyřmi portály. Má úctyhodné rozměry: délka 52 m, šířka 28 m, výška střední lodi je 44 m a vedlejších lodí 24 m.

Chrámu dominují dvě, osmdesát metrů vysoké věže, mezi kterými se do výše tyčí gotický štít s reliéfem Madony. Zajímavostí je, že každá z věží má své jméno a ve skutečnosti nejsou ani přesně stejně vysoké. Severní věž se nazývá Eva a jižní věži, která je přibližně o 1 metr vyšší se říká Adam. Reliéf Madony zde také není původní. V době rekatolizace nahradil husitský kalich, symbol přijímání podobojí. Z venku si nezapomeňte prohlédnout gotický portál v Týnské uličce. Uvidíte na něm výjev Utrpení Krista, který byl vytvořen parléřovskou hutí kolem roku 1390 (dnes vidíte kopii, originál najdete v Národní galerii). Uvnitř chrámu pak naleznete kapli svatého Kříže, svaté Ludmily, kapli Panny Marie a 19 oltářů. Unikátní památkou je cínová křtitelnice, která patří mezi nejstarší a největší v Praze. Pochází z roku 1414 a patří mezi původní vybavení kostela z těchto let. Další významnou památkou je hlavní oltář, na kterém je umístěn obraz Nanebevzetí Panny Marie od jednoho z nejvýznamnějších českých malířů, Karla Škréty. Nezapomeňte si prohlédnout také náhrobek významného astronoma a astrologa Tychona de Brahe z roku 1601. K němu se vztahuje také jedna z pověstí, která říká, že toho, kdo se dotkne jeho pravé tváře, přestanou bolet zuby.

Chrám Panny Marie Před Týnem - gotický portál Dalším zajímavým náhrobkem je renesanční portrét v brnění vojevůdce Václava Berky z Dubé z roku 1575. Pověst praví, že zde bylo pohřbeno i srdce Jiřího z Poděbrad, zatímco jeho tělo odpočívá v hrobce českých králů na Pražském hradě. Zajímavý je náhrobek chlapce — odpadlíka od židovské víry Šimona Abelese, který se chtěl dát pokřtít. Jeho otec ho však raději sprovodil ze světa a sám se pak oběsil. Protože zemřel pro víru, byl mu vystrojen pompézní pohřeb, jehož se účastnila celá Praha a byl zde pochován. Roku 1631 byly sňaty z potupné klece na Staroměstské mostecké věži hlavy dvanácti ze sedmadvaceti českých pánů popravených na Staroměstském náměstí roku 1621 a byly pochovány vzde. Od těch dob zde byly mnohokrát marně hledány.

Obdivovat můžete i zdejší varhany, které prošly kompletní rekonstrukcí v roce 2000 a jsou nejstarší v Praze.

Chrám Matky Boží před Týnem nebo-li Týnský chrám najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Praha 1.

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si

………………………………………………………………………………………………………………………

pha-tynsky-chram03

Husitský Týnský chrám

Jan Hus, Jan Milíč z Kroměříže, Konrád Waldhauser, Jiří z Poděbrad, Jakoubek ze Stříbra, Jan Rokycana nebo Jan Roháč z Dubé. Husitství k Týnskému chrámu neodmyslitelně patří.

» Pokračování »

Pha1 - Ungelt030

Ungelt je jednou z nejcennějších a nejkrásnějších památek Prahy

Nalezneme jej nedaleko Staroměstského náměstí. K čemu vlastně v minulosti kupecký dvůr sloužil a proč do jeho bran mířily tisíce lidí z celého světa?

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Virtuálně

………………………………………………………………………………………………………………………

Virtuální prohlídka Týnského chrámu

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

Kalendář akcí v Praze

Kalendář akcí v Praze

Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Týnská ulička 629/1
Praha 1 – Staré Město

GPS: 50°5’15.753″N, 14°25’21.944″E

Kontakt:
Email: dkc@cmail.cz,
Web: http://www.tyn.cz
Tel: 222 318 186

Otevírací doba
Pondělí zavřeno
Úterý 10:00 – 13:00 15:00 – 17:00
Středa 10:00 – 13:00 15:00 – 17:00
Čtvrtek 10:00 – 13:00 15:00 – 17:00
Pátek 10:00 – 13:00 15:00 – 17:00
Sobota 10:00 – 13:00 15:00 – 17:00
Neděle 10:30 – 12:00

Spojení:
Tram č.: 17, 18, 1, 2Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Bus č.: 207 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Metro: Trasa A – stanice Můstek (odtud na Staroměstské náměstí) nebo Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Trasa B – stanice Náměstí Republiky (odtud do Celetné)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Týnský chrám 50.087903, 14.422702 Týnský chrám Nedaleko Staroměstské radnice se do výše tyčí památka, utvářející neodmyslitelné panorama Prahy. Jedná se o Chrám Matky Boží před Týnem, který je nesprávně označován také jako Týnský chrám. Chrám má zajímavou historii a krásnou vnitřní výzdobu. Adresa: Týnská ulička 629/1 Praha 1 – Staré Město GPS: 50°5’15.753″N, 14°25’21.944″E Web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/tynsky-chram Otevírací doba Pondělí zavřeno Úterý 10:00 – 13:00 15:00 – 17:00 Středa 10:00 – 13:00 15:00 – 17:00 Čtvrtek 10:00 – 13:00 15:00 – 17:00 Pátek 10:00 – 13:00 15:00 – 17:00 Sobota 10:00 – 13:00 15:00 – 17:00 Neděle 10:30 – 12:00

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag

  Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag (velikost souboru: 6,4 MiB)

Aktualisiert: 30.10.2018 Enthält RABATT-COUPONS. Ihr habt gerade den Reiseführer für Eure Streifzüge durch Prag den Reiseführer ausgewählt, der Euch durch die schönsten Orte in Prag führt. Durch die Orte, die jeder Tourist als Erster besuchen sollte.

………………………………………………………………………………………………………………………

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Pha1 - Kostel sv. Jakuba031

Kostel sv. Jakuba

Chcete poznat místo, kde se konala korunovační hostina krále Jana Lucemburského nebo kde bylo vystaveno tělo císaře Karla IV. po jeho smrti? Svatojakubský kostel, kterému se dostalo čestného titulu Basilica minor, je známý i díky Foglarově Záhadě hlavolamu.

» Pokračování »

Pha1 - Ungelt030

Ungelt je jednou z nejcennějších a nejkrásnějších památek Prahy

Nalezneme jej nedaleko Staroměstského náměstí. K čemu vlastně v minulosti kupecký dvůr sloužil a proč do jeho bran mířily tisíce lidí z celého světa?

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

………………………………………………………………………………………………………………………

Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

« « Ungelt – jedna z nejcennějších pražských památek | Parkoviště P+R Chodov » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář