Kostel sv. Jakuba

Pha1 - Kostel sv. Jakuba031

Kostel svatého Jakuba nedaleko Staroměstského náměstí byl svědkem mnoha historických událostí. Konala se zde korunovační hostina českého krále Jana Lucemburského a dokonce zde bylo vystaveno mrtvé tělo císaře a otce vlasti  Karla IV. Svatojakubský kostel, kterému se dostalo čestného titulu basilica minor, je známý i díky Foglarově Záhadě hlavolamu.

………………………………………………………………………………………………………………………

Rozcestník: více článků o KOSTELE SV. JAKUBA 

………………………………………………………………………………………………………………………

Dějiny středověku Praha 1 - kostel sv. Jakuba - interiér

V blízkosti Staroměstského náměstí, které v dobách středověku, představovalo významné obchodní centrum Prahy, stával od dvanáctého století malý dvorec s kostelíkem svatého Jakuba. Ten byl však stržen a na jeho místě byl roku 1232 položen základní kámen nového klášterního kostela. Po dvanácti letech stála v centru města obdivuhodná klášterní stavba, která se těšila velké oblibě i u panovníka. Král měl v oblibě také duchovní kláštera – minority. Roku 1311 se zdi kláštera staly svědkem korunovační hostiny nového českého krále Jana Lucemburského. O několik let později však v klášteře propukl obrovský požár, který poničil velkou část stavby. Finanční prostředky na jeho obnovu poskytl samotný král společně s manželkou Eliškou Přemyslovnou.

Významné historické momenty v dějinách Praha 1 - kostel sv. Jakuba - interiér

Celý klášterní komplex spolu s kostelem byly opraveny v opravdu královském velkolepém stylu. Po dostavbě se kostel stal jednou z nejvyšších a také největších pražských sakrálních staveb. Traduje se, že po smrti Otce vlasti Karla IV. bylo jeho tělo odvezeno právě do kostela svatého Jakuba, kde bylo po několik dnů vystaveno. Do kostela tak mířily davy lidí, kteří přišli vzdát úctu zesnulému velikánovi našich dějin. Za vlády císaře Rudolfa II. byl kostel obohacen o několik nových oltářů a výzdobu interiéru v podobě erbů. Klášter zde fungoval až do Josefínských reforem, které jeho činnosti ukončily. I přes zrušení kláštera zde minorité nadále žili. V roce 1861 byla ve zdejších prostorách založena vůbec první mateřská škola v českých zemích. Dalším významným mezníkem byl rok 1974, kdy byl kostelu papežem Pavlem VI. udělen čestný titul basilica minor. Udělení onoho titulu je údajně přisuzováno i kulturnímu využití kostela, které zajišťují monumentální čtyřmanuálové varhany z roku 1705. Nádherná hudba se line kostelem z celkem 8 277 píšťal. Výzdoba kostela je opravdu impozantní. Bohatému mobiliáři vévodí největší sbírka oltářních obrazů od Petra Brandla.

Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

TIP: Turistické průvodce a mapy ke stažení zdarma

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »

Kostel opředen legendami Praha 1 - kostel sv. Jakuba - interiér - náhrobek Václava Vratislava z Mitrovic

Další dominantou interiéru je bezpochyby dřevěná soška Piety z roku 1500 a také náhrobek Václava Vratislava z Mitrovic – nejvyššího kancléře Království českého. K jeho osobě se váže zajímavá pověst, podle které měl královský kancléř sen, ve kterém byl pohřben zaživa. Poté, co o několik let později zemřel, bylo jeho tělo uloženo do rakve a pohřbeno do země pod mramorovou desku. Lidé však několikrát zaslechly zvuky, které z jeho hrobu vycházely. Když zemřel Václavův syn, měl být pohřben ke svému otci. Po odkrytí hrobu však lidé zjistili, že rakev byla rozbitá a tělo kancléře zaujímalo křečovitou polohu, jako by se chtěl dostat z hrobu ven. Zda byl kancléř opravdu pohřben zaživa, se dnes nedozvíme. Můžeme ale v kostele obdivovat jeho náhrobek od J. B. Fischera z Erlachu a F. M. Brokoffa

obrazek_akce_1

TIP: Akce na tento víkend v Praze

Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?

» Pokračování »

Praha 1 - kostel sv. Jakuba - interiér - useknutá ruka Jistě vás upoutá i ruka, umístěná u vchodu do kostela. Ta údajně patřila zloději, který chtěl v noci kostel vykrást. Jakmile se ale dotkl oné vzácné dřevěné sošky Panny Marie, chytila ho za ruku a zloděj se nemohl z jejího sevření vymanit. Nakonec mu musela být ruka useknuta, a pro výstrahu byla zavěšena u vchodu, kde visí dodnes. Svatojakubský kostel je známý i díky Foglarově Záhadě hlavolamu, neboť právě v tomto kostele byl zvoníkem Jan Tleskač, jehož záhadnou smrt Rychlé šípy vyšetřovaly.

Kostel sv. Jakuba najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Praha 1.


………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si

………………………………………………………………………………………………………………………

Karel IV. s manzelkou pozdvihuji kriz

Karel IV., český a německý král a římský císař

V temné kobce královského hradu Křivoklát, sedí na úzké pryčně teprve čtyřletý chlapec a po tváři ozářené úzkým paprskem denního světla se mu koulí jedna slza za druhou. Za dveřmi stojí urostlý muž v královské zbroji a zkoumavě chlapce pozoruje zamřížovaným okénkem.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

Kalendář akcí v Praze

Kalendář akcí v Praze

Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Malá Štupartská 635/6
Praha 1, Staré Město
110 00

GPS: 50°5’17.920″N, 14°25’29.543″E
GPS: 50.0883111N, 14.4248731E

Kontakty:
+420 222 828 816
konventminoritu@seznam.cz

http://praha.minorite.cz/index.php?m=1

Otevřeno:
denně: 9.30 – 12.00 a 14.00 – 16.00
v době konání mší nebo duchovního varhanního koncertu není prohlídka povolena.

Bezbariérovost: ne

 

Spojení:
Tram:  681415265194969192 - Náměstí Republiky
Bus: 207911905907 - Náměstí Republiky
Metro: B - Náměstí Republiky

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Jakuba 50.088566, 14.424549 Kostel sv. Jakuba Kostel svatého Jakuba nedaleko Staroměstského náměstí byl svědkem mnoha historických událostí. Konala se zde korunovační hostina českého krále Jana Lucemburského a dokonce zde bylo vystaveno mrtvé tělo císaře a otce vlasti  Karla IV. Svatojakubský kostel, kterému se dostalo čestného titulu basilica minor, je známý i díky Foglarově Záhadě hlavolamu. Adresa: Malá Štupartská 635/6 Praha 1, Staré Město GPS: 50°5\'17.920\"N, 14°25\'29.543\"E Kontakty: +420 222 828 816 http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-sv-jakuba Otevřeno: denně: 9.30 - 12.00 a 14.00 - 16.00 v době konání mší nebo duchovního varhanního koncertu není prohlídka povolena.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag

  Reiseführer Prague City Line Prag1 - historisches Zentrum von Prag (velikost souboru: 6,4 MiB)

Aktualisiert: 30.10.2018 Enthält RABATT-COUPONS. Ihr habt gerade den Reiseführer für Eure Streifzüge durch Prag den Reiseführer ausgewählt, der Euch durch die schönsten Orte in Prag führt. Durch die Orte, die jeder Tourist als Erster besuchen sollte.

………………………………………………………………………………………………………………………

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Praha 1 - Obecní dům

Obecní dům - nevídaná stavba tehdejší střední Evropy

Věděli jste, že Obecní dům byl postaven jako reprezentativní stavba nejen po stránce architektonické, ale také technické? Hledali byste v něm 28 výtahů, vzduchotechniku s dálkovým ovládáním nebo první použití linolea u nás ?

» Pokračování »

Prašná brána_čtverec

Prašná brána byla součástí středověkých hradeb Prahy

Prašná brána byla součástí středověké hradby, která obepínala celé Staré Město a bylo jí možné do města vejít. Byla postavena roku 1475 v gotickém slohu Matějem Rejskem z Prostějova jako dar Staroměstských králi Vladislavu Jagellonskému

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

………………………………………………………………………………………………………………………

Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

 

« « Dům U Černé Matky Boží – nejstarší kubistický dům v Praze | Petřínská lanová dráha » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář