Muzeum kostek 2019

Prašná brána – představení památky

Pha1_Prasna vez032

Pokud byste dnes na území hlavního města Prahy hledali nejvýznamnější bránu, stanuli byste přesně pod památkou, kterou vám chceme v tomto článku představit. Pod branou projížděly nejen korunovační průvody českých králů, neboť právě tato brána zahajovala Korunovační – Královskou cestu na Pražský hrad, ale procházela tudy jedna z hlavních východočeských silnic, která vedla například z Kutné Hory.

Rozcestník:  vše o Prašné bráně více čtěte zde

Prašná brána – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Něco málo z historie Prašná brána
Brána vznikla z projektu stavitelů Václava a později Matěje Rejska. Základní kámen brány byl položen již roku 1475. Druhý ze zmíněných stavitelů se kromě jiného zasloužil o překrásnou sochařskou výzdobu, která neunikne oku každého z nás. Zajímavostí je, že stavba započala v hloubce neuvěřitelných devíti metrů pod úrovní dnešního terénu, v té době tedy na samém dně hradebního příkopu. K průjezdu branou sloužil také hradební most, který však v důsledku zasypání příkopu zcela zmizel. Od doby, co královská rezidence přesídlila ze Starého města zpátky na Pražský hrad, zůstala brána od roku 1488 nedokončena.

Stavební práce pokračují
Po několika letech, přesněji v roce 1592, byly stavební práce opět obnoveny. Na stavbu dohlížel tehdejší pražský primátor. V tomto období získala brána zcela nový vchod, namísto vstupu z pavlače, dále také nové točité schodiště, které je dodnes plně používáno. Název Nová byl původní název, pod kterým byla brána známá. Své nynější jméno získala až v osmnáctém století a to díky tomu, že sloužila jako sklad střelného prachu.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Co vše návštěvníkům přináší? Prašná brána

V důsledku poškození střelbou Prusů, musela být roku 1817 odstraněna z budovy veškerá poničená výzdoba. O pár let později se mohla stavba pyšnit hodinami, které jí však také dlouho nevydržely. Původní gotická stavba byla v důsledku několika rekonstrukcí přestavěna do stylu pseudogotického. Nalezneme zde několik stavebních prvků, jako například hvězdnou a síťovou klenbu. Stavba je bohatě zdobena sochami českých králů. Tváří v tvář se můžete setkat s Jiřím z Poděbrad, Vladislavem II., Přemyslem Otakarem II., Karlem IV., v jejichž blízkosti můžete spatřit znaky zemí, ve kterých panovali. Nad panovníky poletují andělé a na rohových sloupech pyšně stojí lev, jako symbol české státnosti, se znakem Starého Města. Kromě panovníků jsou zde vyobrazeny čeští patroni a světci, či znaky českých královských měst. Střecha se šestimetrovými věžičkami obsahuje nápisy, které sem vyryli návštěvníci z celého světa, kdy nejstarší pochází z roku 1821.

Zajímavosti
Prašná brána je vysoká 65 metrů, vyhlídkový ochoz, ze kterého turisté pohlížejí na Prahu, se nachází ve výšce 44 metrů a dochovalé točité schodiště má 186 kamenných schodů. Původně byla založena na dně ochranného příkopu a název Prašná získala díky střelnému prachu, který se v bráně skladoval. Kromě soch panovníků a znaků královských měst jsou ve zdech brány zachyceny také lehce erotické motivy, které si můžete prohlédnout ve zdi, sousedící s Obecním domem. Dále si v této stěně můžete prohlédnout menší výklenek, sloužící ve středověku jako prevét(historický záchod).

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Náměstí Republiky 5,
110 00 Praha 1

Otevřeno pro veřejnost – ano

GPS: 50°5’14.102″N, 14°25’39.854″E
GPS:
50.0872506N, 14.4277372E

Kontakt:
Prašná věž patří pod správu Muzea hlavního města Prahy:
221 012 914
muzeum@muzeumprahy.cz
www.muzeumprahy.cz

Více informací o Pražských vežích pod správou Muzea hl. města Prahy – klikněte zde

Otevírací doba:
listopad–únor: 10–18 hod.
březen: 10–20 hod.
duben–září: 10–22 hod.
říjen: 10–20 hod.

Základní vstupné:
Dospělí:  75,- Kč
Držitelé Opencard (10 % sleva)

Snížené vstupné:  55 Kč
Senioři od 60 let
Studenti, děti a mládež od 6 do 26 let
International Teacher Card
International Youth Travel Card, Go Youth Travel Card, ISIC, ASIG card holders
Držitelé Opencard (10 % sleva) 50 Kč
Děti do 6 let, ZTP, ZTP/P 25 Kč

Rodinné vstupné
2 dospělí + 4 děti: 210 Kč

Více Informací  o vstupném zde

Spojení:
Metro trasa B - stanice Náměstí republiky
Autobusy číslo: 207, 505, 511– stanice Náměstí republiky
Tramvaje číslo: 5, 8, 24, 26, 51, 54, 56 stanice Náměstí republiky

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Prašná brána 50.087244, 14.427774 Prašná brána Pokud byste dnes na území hlavního města Prahy hledali nejvýznamnější bránu, stanuli byste přesně pod památkou, kterou vám chceme v tomto článku představit. Adresa: Náměstí Republiky 5, 110 00 Praha 1 GPS: 50°5’14.102″N, 14°25’39.854″E Kontakt: Prašná věž patří pod správu Muzea hlavního města Prahy: 221 012 914 http://www.praguecityline.cz/pamatky/prasna-brana Otevírací doba: listopad–únor: 10–18 hod. březen: 10–20 hod. duben–září: 10–22 hod. říjen: 10–20 hod.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Další odkazy:

Památky Praha 1: zde
Památky Praha 2
: zde
Památky Praha 3: zde
Pražský hrad: zde
Královská cesta: zde
Staroměstské náměstí: zde
Karlův most:-zde
Letná: zde
Židovská Praha: zde
Petřín: zde
Kampa: zde

Vyšehrad: zde
Pražské zahrady a parky:  zde
Rubrika osobnosti Prahy: zde

Královska obora – Stromovka a Výstaviště: zde
Muzea Prahy: zde
Národní galerie: zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

 

« « Vyšehradská kapitula – historie | Ungelt – celnice pro středověké cizí kupce » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář