Staré Město Pražské

Praha 1 - Staré Město Pražské - Staroměstské náměstí

Nejvyhledávanější a nejkrásnější částí Prahy je nepochybně Staré Město pražské. Toto historické centrum, plné významných památek nebo nejdražších pražských obchodů či restaurací, patří k nejoblíbenějším turistických trasám. Starým Městem mimo jiné prochází historická trasa Královská cesta, která vás s nejdůležitějšími památkami seznámí. Vydejme se za krásy Prahy do samotného srdce města.

Obecné informace Praha 1 - Staroměstské náměstí
Staré Město
se nachází na pravém břehu Vltavy. Tato pražská část, rozprostírající se na celkové ploše o rozloze 129 hektarů je součástí městské části Praha 1. Kromě pevninského území náleží této pražské čtvrti také nedaleký Střelecký ostrov, ležící na řece Vltavě. Na území Starého Města žije přes deset tisíc obyvatel, ačkoliv by se zdálo, že díky množství turistů, jich zde žije mnohem více.

Staré Město Pražské kolem roku 1683 Historie Starého Města
Staré Město pražské
bylo prohlášeno v roce 1232 městskou obcí. Ve třináctém století bylo na Starém Městě založeno ještě jedno město, Havelské. Obyvatelstvo obou měst bylo převážně německé. Význam Starého města začal postupně sílit, neboť zdejší řemeslníci začali vytvářet cechy. Cechy byly vyýznamné středověké organizace, ve kterých se soustřeďovali lidé stejného řemesla, kteří si postupně vydobyli určitá práva a postavení. Ve století čtrnáctém začal být kladen důraz na prosazování českého jazyka, proto němčina na Starém Městě začala slábnout. Pro historii této městské části byl důležitý rok 1338, kdy město dostalo povolení ke stavbě vlastní radnice. Radnice, na jejíž věži byl umístěn Staroměstský orloj, vyrostla v samotném centru Starého Města, na Staroměstském náměstí.

Významné památky staré Prahy Praha 1 - Staroměstské náměstí
Staré Město pražské si udrželo svou samostatnost až do 1784, neboť se v únoru tohoto roku stalo součástí hlavního královského města Prahy. Historické centrum této části tvoří nepochybně Staroměstské náměstí, které se pyšní řadou významných památek. Nejvyhledávanější z nich je Staroměstská radnice s unikátním Staroměstským orlojem. Dále se zde nachází několik sakrálních památek, jako například kostel svatého Mikuláše, kostel Matky Boží před Týnem, či nedaleký Ungelt. Nesmíme také zapomenout na palác Golz-Kinských, Dům U Kamenného Zvonu či pomník mistra Jana Husa v samém srdci náměstí. Staré Město pražské je místem, kterým prochází významná částkrálovské korunovační cesty. Na trase věnované Korunovační cestě se máte možnost dozvědět veškeré informace o nejvýznamnějších památkách Starého Města pražského, tedy například o Obecním domě, Prašné bráně, o významných domech v okolí Staroměstského náměstí, nebo například o Klementinu či Karlově mostě.

Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2: - zde

Památky Praha 3: -zde

Pražský hrad: -zde

Královská cesta: -zde

Židovská Praha: -zde

Rubrika osobnosti Prahy : - zde


« « Dům U Minuty | Staroměstské náměstí – jak měnilo svoji tvář ? » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář