Staroměstská mostecká věž – popis památky

Pha1 - Staromestska mostecka vez110607_005

Druhou strážkyní pražského Karlova mostu, je kromě Malostranských mosteckých věží, také Staroměstská mostecká věž, která na most vzhlíží z opačné strany vltavského břehu. Vydejme se tedy za prohlídkou památky, která je po právu považována za jednu z nejkrásnějších gotických památek Evropy.

 Rozcestník: vše o Staroměstské mostecké věži čtete zde

Mostecká věž Praha 1 - Staroměstská mostecká věž
Staroměstská mostecká věž je nás svojí branou dovede na Karlův most, který je jednou z nejkrásnějších evropských gotických památek. Autorem věže je stavitel, který se zasloužil i o vznik Karlova mostu, Petr Parléř. Ten věž nechal zhotovit z pískovcových kvádrů, a přidal také unikátní a pro gotiku zcela typický prvek, lomený oblouk a klenbu s trojpaprsky. Stavba byla dokončena v roce 1380. Brána mostní věže sloužila mimo jiné jako průjezd korunovačních královských průvodů, neboť se nacházela na trase Královské cesty.

Historie věže Praha 1 - Staroměstská mostecká věž a Karlův most
Historie věže sahá až do čtrnáctého století. Během třicetileté války byla věž několikrát odstřelována nepřátelskými vojsky, což vedlo k jejímu poškození. Poničena byla také v roce 1848 v období revolučních bojů, a proto muselo o několik let později dojít k rozsáhlým stavebním pracím na záchranu památky. Rekonstrukce probíhaly pod vedením českého restaurátora Josefa Mockera. Ve dvacátém století byly původní gotické sochy odstraněny. Ty byly následně umístěny do lapidária Národního muzea v Praze. Na věž byly osazeny nejprve betonové, později pak pískovcové napodobeniny. Historii věže je věnována stálá expozice v jejím interiéru, kde mají návštěvníci možnost shlédnout film s názvem Karlův most – paprsek staletími.

Nejkrásnější gotická stavba Evropy
Hranolovitá věž se skládá z celkem tří pater. Zakončena je nejen cimbuřím, ale také vysokou břidlicovou střechou. Věž se tyčí do výše bez mála padesát metrů, avšak postranní věžičky dosahují o něco výše. Abychom si mohli prohlédnout Pražský hrad a přilehlé památky z ochozu Staroměstské mostecké věže, musíme nejprve zdolat sto osmatřicet menších schodů. Jakmile nás schody dovedou do prvního a druhého patra, upoutají naši pozornost unikátní novogotické trámové stropy. Stop je ve druhém poschodí doplněn o znaky pražských měst a zemí Koruny české. Na samém vrcholu schodiště přímo na ochozu věže si můžete prohlédnout gotickou sochu Věžníka.

Výzdoba věže Praha 1 - Staroměstská mostecká věž
Staroměstská mostecká věž
je unikátní především pro svou sochařskou výzdobu. Při pohledu z Křižovnického náměstí si máte možnost všimnout, že je věž rozdělena na jakési čtyři části. Ve spodní části jsou kolem oblouku umístěny drobnější plastiky. Přímo nad nimi je část, která je tvořena významnými erby těch historických zemí, kterým vládli lucemburští panovníci. Společně s erby si můžete prohlédnout také původní městský znak Starého Města. Nyní se zaměříme na sochařskou výzdobu, kdy v prvním patře stojí z levé strany socha císaře Karla IV., svatého Víta a krále Václava IV. Ve vyšším patře jsou kromě střežícího českého lva umístěny sochy svatého Zikmunda a svatého Vojtěcha.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karlův most
Praha 1  – Staré Město

Otevírací doba:
říjen, březen: po – ne 10 – 20
listopad-únor: po-ne 10 – 18
duben-září: po – ne 10 – 22

Vstupné:
Dospělí 75 Kč
Snížené vstupné: 55 Kč

Kontakty:
221 012 914
muzeum@muzeumprahy.cz
www.muzeumprahy.cz

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 – Staroměstská
Bus: 133  – Staroměstská
Metro: A – Staroměstská

GPS: 50.086153,14.413552

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Karlův most 50.086556, 14.410865 Karlův most Karlův most, který po staletí střeží cestu mezi Starým Městem a Malou Stranou, je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy http://www.praguecityline.cz/karluv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Karlův most – pověsti a legendy | Sousoší sv. Cyrila a Metoděje » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář