Kostel sv. Haštala – nejušlechtilejší projev pražské gotické architektury

Praha 1 - kostel sv. Haštala09010

Naše dnešní procházka za významnými pražskými památkami bude směřovat opět na Staré Město. Vydáme-li se severně od Dlouhé třídy, anebo západní stranou od třídy Revoluční, dovedou nás naše kroky do tak zvané Haštalské čtvrti. Tento název však není zcela oficiální, neboť pojmenování vzniklo díky tomu, že se zde nachází farní osada kostela svatého Haštala. Neváhejme, gotický kostel na nás již čeká.

Rozcestník: Kostel sv. Haštala

Úvodem několik informací: Kostel sv. Haštala
Dominantou Haštalského náměstí je čtyřicet metrů vysoká hranolová věž, přiléhající právě ke gotickému kostelu, pocházející ze čtrnáctého století. Později v letech 1689-1695 se kostelu dostalo významné barokní úpravy. Další unikát však nalezneme až v jeho interiéru. Byla zde totiž postavena dvoulodní síň se štíhlými pilíři a žebrovou klenbou. Tento stavební prvek je označován za nejušlechtilejší projev pražské gotické architektury. Pokud tedy při návštěvě vnitřních prostor budeme dobře počítat, napočítáme celkem čtyři lodě.

Zpět do minulosti:
Po nějakou dobu spadal kostel ke špitálu Anežského kláštera, který se nacházel v nedaleké blízkosti. O založení kostela se vedly mnohé spekulace. Patrně byl však založen řádem německých rytířů. Dříve, tedy v místech současného náměstí, kostel obklopoval hřbitov. Ten zanikl až v roce 1832. Ve čtrnáctém století byl kostel vystavěn jako trojlodní bazilika v místech, kde původně stával románský kostelík.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Kostel sv. Haštala Interiér plný skvostů:
V důsledku požáru, který památku zachvátil v roce 1689, došlo k barokní úpravě kostela. Barokizaci se nevyhnul ani interiér, který si z této doby zachoval nádherné vybavení, jako například oltář sv. Anny s obrazem od J. P. Molitora, dále pak sousoší Kalvárie od F. M. Brokoffa z roku 1716. Nutno samozřejmě zmínit další velice významný prvek, čímž jsou zbytky gotických nástěnných maleb z konce 14. století v sakristii, dále malby Ukřižování a Poslední večeře Páně z doby kolem roku 1500 a cínová křtitelnice z roku 1550.

Lucie Niebauerová

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Haštalské náměstí,
Staré město – Praha 1

GPS: 50°5’27.96″N, 14°25’27.84″E

Spojení:
Bus: 133, l3 – Řásnovka – odtud Klášterskou ulicí kolem Anežského kláštera, dále vpravo ulicí Řásnovka na Haštalské náměstí

Tram: 8, 14, 26, 51, 54 – Dlouhá třída – odtud vlevo ulicí Dlouhá, po pár metrech odbočte vpravo do ulice Rybná, která vás dovede na Haštalské náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Haštala 50.091001, 14.424039 Kostel sv. Haštala Kostel svatého Haštala je opředen řadou zajímavých jevů. Nejen, že patřil mezi stěžejní místa Foglarových Rychlých šípů, ale vedly se zde jisté spekulace o nálezu ostatků svaté Anežky České. Adresa: Haštalské náměstí, Staré město – Praha 1 GPS: 50°5\'27.96\"N, 14°25\'27.84\"E web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-sv-hastala

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Strakova akademie – úřad vlády České republiky | Sloup Nejsvětější Trojice na Malostranském náměstí » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář