Prague boats

Pražský hrad – Zlatá ulička

Zlata ulicka_web

Zlatá ulička není místo, kde byste nalezli zlaté chodníky, silnici nebo pouliční osvětlení. Tento název nese ulička, nacházející se nedaleko Pražského hradu. A čím je vlastně tak odlišná od těch ostatních? Je tvořena malými domečky s nádhernou barevnou fasádou, které jsou vestavěné do jakéhosi oblouku hradební zdi mezi věžemi Novou Bílou a Daliborkou. Nalezneme ji mezi hradčanskými zdmi a starým Úřadem nejvyššího purkrabího. Ulička vznikla ve druhé polovině šestnáctého století. Jednalo se o dobu, kdy se právě v těchto místech usadili hradní střelci a zlatotepci. Pojďme se projít po uličce, dříve známé pod jménem Zlatnická.

Vše o Pražském hradu – více čtěte zde

Pražský hrad - Zlatá ulička - dílna alchymisty Stručné poznání historie:
Podle staré pověsti je název uličky spojen s alchymisty, kteří zde, na dvoře císaře Rudolfa II. působili. Ti se snažili různými způsoby vyrábět zlato. Zajímavostí je, že podle pověsti zde tato skupina lidí však nikdy nebydlela. Ve století osmnáctém a devatenáctém se ulička stala bydlištěm, namísto vědců či učenců, pražské chudiny a lůzy. Samotné domečky byly obývány až do období druhé světové války. Překrásná architektura, které navozovala příjemnou atmosféru, se stala útočištěm řady spisovatelů či výtvarných umělců, kteří právě ve Zlaté uličce hledali inspiraci. Například v  domku číslo popisné 22 žil v roce 1917 spisovatel Franz Kafka, který právě zde napsal většinu svých povídek ze sbírky Venkovský lékař. Další slavné osobnosti naší vlasti, se scházeli v nedalekém domě číslo 12, jehož zdi pamatují například Jaroslava Seiferta, Františka Halase či Vítězslava Nezvala.

Pražský hrad - Zlatá ulička - domek vyhlášené věštkyně Matyld Prusové Co si zde můžete v současnosti prohlédnout:
Návštěvníci si mohou prohlédnout a  navštívit 9 domečků z celkových 16.  V domečcích je nainstalována unikátní expozice vývoje Zlaté uličky.  Návštěvníci se seznámí se zařízením jednotlivých domečků. Je možno nahlédnout do starověké krčmy a podívat se jak vyvařovalo pro vězně v Daliborce. Dále je možné shlédnout pravou zlatnickou dílnualchymistickou laboratoř, dům bylinkářky či obydlí slavné kartářky.

Neváhejte tedy a vydejte se do malebné a především pohádkové části Pražského hradu do světa plného barev maličkých okýnek a nizoučkých střech.

PRAGUECITYLINE - průvodce po Pražském hraduPrůvodce po Pražském hradu:
Průvodce po Pražském hradu si   můžete stáhnout zde ve formě tištěného  průvodce    PDF – Průvodce Pražský hrad

Návštěvní doba
duben – říjen 9:00 – 18:00
listopad – březen 9:00 – 16:00
zavírací den: 24. 12.

Od 17 do 23 hodin není vstup zpoplatněn, ale expozice jsou uzavřeny.

Vstupné:
Zlatá ulička  je součástí velkého i malého prohlídkového okruhu
Velký okruh: 350,-Kč
Malý okruh:250 .-Kč
Samostatně Zlatou uličku navštívit nelze.
Po zavírací době je přístup volný bez prohlídky domků.
Více informací naleznete www.hrad.cz

Adresa:
Pražský hrad
Zlatá ulička
Praha 1 – Hradčany
119 08

GPS:

Spojení:
tram č.  22, 91– stanice Pražský hrad;
metro A – stanice Malostranská

kudy na Pražský hrad – zde
vyhledat spojení – zde

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

muzeum_ceskeho_granatu_web

Muzeum českého granátu

Zveme vás do nového Muzea českého granátu s jedinečnou expozicí šperků zdobených výhradně českým granátem. Kolekce je uceleným průřezem šperkařství od raných dob, kdy se granát začal ve šperkařství používat, až do počátku dvacátého století. Dozvíte se vše o historii těžby granátů v českých zemích, technologii broušení a lokalitách výskytu.

» Pokračování »


h

Aktuální tipy na každý víkend!

Sledujte aktuální tipy na víkend. Co dělat, co navštívit, kde zabavit děti. Doufáme, že Vám pomůže při rozhodování jak strávit volný čas.

» Pokračování »


The Chamber_upoutavka

Skutečné dobrodružství v centru Prahy. Nejlepší úniková hra.

Odhalte tajemství císaře Karla IV. v unikátních prostorách ze 14.století! nebo Porazte mocného Hackera a zachraňte svět! nebo Unikněte ze středověkého žaláře v napínavé a dlouho očekávané HŘE NOVÉ GENERACE na Petrském náměstí! a je vám to málo? Možností je mnohem víc ....

» Pokračování »


DumVLACKU_CMYK

Náš tip na prázdniny: 170 LET NEGRELLIHO VIADUKTU

Na jaře roku 1846 začala stavba nejstaršího železničního mostu v Praze. Po tragickém úmrtí Jana Pernera se stavby tehdy ujal rakouský inženýr Alois Negrelli. Současnou podobu viaduktu znázorňuje jeho 160x zmenšený a 7 metrů dlouhý model v Domě vláčků v Praze Na Petřinách. Přijďte si vyfotit jednu z 22 zde provozovaných souprav!

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Stahujte ZDARMA turistické průvodce a mapy Prahou !

NOVÝ TURISTICKÝ PRŮVODCE PRAHOU 3 S MAPOU A SLEVOVÝMI KUPÓNY! Projděte si pražský Žižkov, Vítkov, Parukářku, zažijte místní neopakovatelnou atmosféru a nezapomeňte cestou využít slevové kupóny ! Vytiskněte si celého průvodce nebo jen mapu se slevovými kupóny do restaurací a na akce, které budete cestou míjet ! Vyberte si tu nejlepší ! Můžete prohlížet i v tabletu nebo mobilu a kupóny ve vybraném podniku nemusíte mít vytištěné, stačí jen ukázat na obrazovce vašeho pomocníka !

» Pokračování »


DinoParkZije-230x230px-sRgb

DinoPark Žije !

Na střechu Galerie Harfa se usadilo kolem padesáti prehistorických živočichů. Vypadá to, jako by se zde zastavil čas v Druhohorách. Neváhejte, a podnikněte společně s celou rodinou výlet do doby asi před 235 miliony let.

» Pokračování »


puzzle room

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

« « Pražský hrad – produkční zahrady | Obchodní centrum Metropole Zličín » »

Both comments and pings are currently closed.

5 reakce u článku “Pražský hrad – Zlatá ulička”

 1. karel muller napsal:

  (Zlatá ulička)Za našich mladých let byly v řemeslnických bytech i postavy řemeslníků a to se domnívám ,že bylo i velmi působivé.Prosím o dotaz ,proč se to neobnovilo jako dříve.moc díky s pozdravem muller

 2. petra napsal:

  Hlavním důvodem je to, že řadu opravených domečků dala Správa Pražského hradu do soukromého pronájmu obchodníkům, kteří zde mimo expozice mají své obchůdky. Tito obchodníci musí spravovat, doplňovat a udržovat vzniklé expozice. Expozice v každém domečku tedy do značné míry závisí na tom, zda obchodník, který má v domečku svůj obchůdek tuto expozici o postavy řemeslníků rozšíří.

 3. karel cimburek napsal:

  Když mi někdo říkal, že se ve Zlaté uličce bude platit vstupné, tak jssem mu nevěřil, dokonce jsem si myslel, že si ze mě dělá srandu. Teď vidím, že je to pravda. Chystal jse se s rodinou navštívit Prahu a při té příležitost také projít všechna známá místa, ale pokud by jsme měli nechat 1 000,-Kč jen za Zlatou uličku ( jsme čtyři ), tak na to se můžeme vy… . Myslel jsem, že Pražský hrad je nás všech a ne že tam někdy budeme platit vstupné. Ještěže my starší jsme již Zlatou uličku viděli, naše děti tuto možnost mít nebudou. Pokud si to ovšem nezaplatí!!! Na čem všem budete chtít ještě vydělávat? Když to půjde takhle dál, tak za chvíli se bude platit vstupné i na Karlův most. To už ale budou chodit po Staré Praze jen devizoví turisti.
  Tohle jsme ale celí my, my Češi. Vydělat na všem, na čem to jen jde!

 4. petrz napsal:

  Přeji dobrý den a děkuji Vám za Váš komentář. Chápu Vaše překvapení a rozhořčení, že se v mnoha objektech v Praze platí poměrně vysoké vstupné. Pražský hrad je nejvíce navštěvovaná památka Prahy a také nejvíce trpí náporem turistů a Zlatá ulička je opravdu krásně opravena a je součástí okruhu, který je prakticky na celý den. Teď ke stránkám http://www.praguecityline.cz. My nejsme Pražský hrad. Hrad je pod Správou Pražského hradu. My jsme občanské sdružení. Snažíme se právě Vám, našim čtenářům, zajistit co nejlépe strávené chvíle v Praze. Popisujeme památky, doporučujeme zajímavá místa, připravujeme pro Vás výlety, popisujeme muzea, výstavy a máme kalendář akcí. Díky komentářům a potřebám našich čtenářů nově připravujeme i slevenky. Díky vysoké návštěvnosti stránek domlouváme s památkami, muzei a zajímavými místy slevy na vstupném. V každém našem průvodci budou postupně slevenky na vstupném, slevenky ve vybraných restauracích a na ubytování. Budeme se všemožně snažit, abyste byli v Praze spokojeni a rádi se do Prahy vraceli. Prosím sledujte stránky budeme postupně přidávat místa, která můžete navštívit levně a nebo dokonce zadarmo.

 5. Iva napsal:

  Dobrá, ať je ulička tedy zpoplatněná, když je to nutné na její provoz, proč ale nejde koupit samostatný lístek jen do ní?? Zajímalo by mě kdo to vymyslel!!! Přikláním se k názoru Karla Cimburka, že je to hrozné, za co všechno (a jaké ceny) se v Praze platí!!
  Věřím, že návštěvnost na daných památkách je velká, jelikož pro turisty většinou nehraje roli, jeslti stojí vstup 150 nebo 350 Kč, většině Čechů to ale jedno není, jelikož jejich příjmy jsou někde jinde…