Pražský hrad – Zlatá ulička

Zlata ulicka_web

Zlatá ulička není místo, kde byste nalezli zlaté chodníky, silnici nebo pouliční osvětlení. Tento název nese ulička, nacházející se nedaleko Pražského hradu. A čím je vlastně tak odlišná od těch ostatních? Je tvořena malými domečky s nádhernou barevnou fasádou, které jsou vestavěné do jakéhosi oblouku hradební zdi mezi věžemi Novou Bílou a Daliborkou. Nalezneme ji mezi hradčanskými zdmi a starým Úřadem nejvyššího purkrabího. Ulička vznikla ve druhé polovině šestnáctého století. Jednalo se o dobu, kdy se právě v těchto místech usadili hradní střelci a zlatotepci. Pojďme se projít po uličce, dříve známé pod jménem Zlatnická.

Vše o Pražském hradu – více čtěte zde

Pražský hrad - Zlatá ulička - dílna alchymisty Stručné poznání historie:

Podle staré pověsti je název uličky spojen s alchymisty, kteří zde, na dvoře císaře Rudolfa II. působili. Ti se snažili různými způsoby vyrábět zlato. Zajímavostí je, že podle pověsti zde tato skupina lidí však nikdy nebydlela. Ve století osmnáctém a devatenáctém se ulička stala bydlištěm, namísto vědců či učenců, pražské chudiny a lůzy. Samotné domečky byly obývány až do období druhé světové války. Překrásná architektura, které navozovala příjemnou atmosféru, se stala útočištěm řady spisovatelů či výtvarných umělců, kteří právě ve Zlaté uličce hledali inspiraci. Například v  domku číslo popisné 22 žil v roce 1917 spisovatel Franz Kafka, který právě zde napsal většinu svých povídek ze sbírky Venkovský lékař. Další slavné osobnosti naší vlasti, se scházeli v nedalekém domě číslo 12, jehož zdi pamatují například Jaroslava Seiferta, Františka Halase či Vítězslava Nezvala.

Pražský hrad - Zlatá ulička - domek vyhlášené věštkyně Matyld Prusové Co si zde můžete v současnosti prohlédnout:
Návštěvníci si mohou prohlédnout a  navštívit 9 domečků z celkových 16.  V domečcích je nainstalována unikátní expozice vývoje Zlaté uličky.  Návštěvníci se seznámí se zařízením jednotlivých domečků. Je možno nahlédnout do starověké krčmy a podívat se jak vyvařovalo pro vězně v Daliborce. Dále je možné shlédnout pravou zlatnickou dílnualchymistickou laboratoř, dům bylinkářky či obydlí slavné kartářky.

Neváhejte tedy a vydejte se do malebné a především pohádkové části Pražského hradu do světa plného barev maličkých okýnek a nizoučkých střech.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Návštěvní doba
duben – říjen 9:00 – 18:00
listopad – březen 9:00 – 16:00
zavírací den: 24. 12.

Od 17 do 23 hodin není vstup zpoplatněn, ale expozice jsou uzavřeny.

Vstupné:
Zlatá ulička  je součástí velkého i malého prohlídkového okruhu
Velký okruh: 350,-Kč
Malý okruh:250 .-Kč
Samostatně Zlatou uličku navštívit nelze.
Po zavírací době je přístup volný bez prohlídky domků.
Více informací naleznete www.hrad.cz

Adresa:
Pražský hrad
Zlatá ulička
Praha 1 – Hradčany
119 08

GPS:

Spojení:
tram č.  22, 91– stanice Pražský hrad;
metro A – stanice Malostranská

kudy na Pražský hrad – zde
vyhledat spojení – zde

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

Get directionsKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Zlatá ulička

loading map - please wait...

Zlatá ulička 50.091760, 14.403591 Zlatá ulička Zlatá ulička není místo, kde byste nalezli zlaté chodníky, silnici nebo pouliční osvětlení. Tento název nese ulička, nacházející se nedaleko Pražského hradu. A čím je vlastně tak odlišná od těch ostatních? Je tvořena malými domečky s nádhernou barevnou fasádou, které jsou vestavěné do jakéhosi oblouku hradební zdi mezi věžemi Novou Bílou a Daliborkou. Pražský hrad Zlatá ulička Praha 1 - Hradčany http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/prazsky-hrad-zlata-ulicka

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Náměstí Winstona Churchilla | Pražský hrad – Prašná věž (Mihulka) » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

6 reakce u článku “Pražský hrad – Zlatá ulička”

 1. karel muller napsal:

  (Zlatá ulička)Za našich mladých let byly v řemeslnických bytech i postavy řemeslníků a to se domnívám ,že bylo i velmi působivé.Prosím o dotaz ,proč se to neobnovilo jako dříve.moc díky s pozdravem muller

 2. petra napsal:

  Hlavním důvodem je to, že řadu opravených domečků dala Správa Pražského hradu do soukromého pronájmu obchodníkům, kteří zde mimo expozice mají své obchůdky. Tito obchodníci musí spravovat, doplňovat a udržovat vzniklé expozice. Expozice v každém domečku tedy do značné míry závisí na tom, zda obchodník, který má v domečku svůj obchůdek tuto expozici o postavy řemeslníků rozšíří.

 3. karel cimburek napsal:

  Když mi někdo říkal, že se ve Zlaté uličce bude platit vstupné, tak jssem mu nevěřil, dokonce jsem si myslel, že si ze mě dělá srandu. Teď vidím, že je to pravda. Chystal jse se s rodinou navštívit Prahu a při té příležitost také projít všechna známá místa, ale pokud by jsme měli nechat 1 000,-Kč jen za Zlatou uličku ( jsme čtyři ), tak na to se můžeme vy… . Myslel jsem, že Pražský hrad je nás všech a ne že tam někdy budeme platit vstupné. Ještěže my starší jsme již Zlatou uličku viděli, naše děti tuto možnost mít nebudou. Pokud si to ovšem nezaplatí!!! Na čem všem budete chtít ještě vydělávat? Když to půjde takhle dál, tak za chvíli se bude platit vstupné i na Karlův most. To už ale budou chodit po Staré Praze jen devizoví turisti.
  Tohle jsme ale celí my, my Češi. Vydělat na všem, na čem to jen jde!

 4. petrz napsal:

  Přeji dobrý den a děkuji Vám za Váš komentář. Chápu Vaše překvapení a rozhořčení, že se v mnoha objektech v Praze platí poměrně vysoké vstupné. Pražský hrad je nejvíce navštěvovaná památka Prahy a také nejvíce trpí náporem turistů a Zlatá ulička je opravdu krásně opravena a je součástí okruhu, který je prakticky na celý den. Teď ke stránkám http://www.praguecityline.cz. My nejsme Pražský hrad. Hrad je pod Správou Pražského hradu. My jsme občanské sdružení. Snažíme se právě Vám, našim čtenářům, zajistit co nejlépe strávené chvíle v Praze. Popisujeme památky, doporučujeme zajímavá místa, připravujeme pro Vás výlety, popisujeme muzea, výstavy a máme kalendář akcí. Díky komentářům a potřebám našich čtenářů nově připravujeme i slevenky. Díky vysoké návštěvnosti stránek domlouváme s památkami, muzei a zajímavými místy slevy na vstupném. V každém našem průvodci budou postupně slevenky na vstupném, slevenky ve vybraných restauracích a na ubytování. Budeme se všemožně snažit, abyste byli v Praze spokojeni a rádi se do Prahy vraceli. Prosím sledujte stránky budeme postupně přidávat místa, která můžete navštívit levně a nebo dokonce zadarmo.

 5. Iva napsal:

  Dobrá, ať je ulička tedy zpoplatněná, když je to nutné na její provoz, proč ale nejde koupit samostatný lístek jen do ní?? Zajímalo by mě kdo to vymyslel!!! Přikláním se k názoru Karla Cimburka, že je to hrozné, za co všechno (a jaké ceny) se v Praze platí!!
  Věřím, že návštěvnost na daných památkách je velká, jelikož pro turisty většinou nehraje roli, jeslti stojí vstup 150 nebo 350 Kč, většině Čechů to ale jedno není, jelikož jejich příjmy jsou někde jinde…

 6. [...] Při návštěvě se zaměřte hlavně na katedrálu sv. Víta, kde se odehrávaly korunovace, bohoslužby a poslední odpočinek českých králů. Kdo stojí za zrodem? Byl to kníže Václav s nápadem na předrománskou rotundu. Úžasná je ale i prohlídka starého královského paláce,  Baziliky sv. Jiří a Zlaté uličky. [...]

Zanechat komentář