Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Pražský hrad – Prašná věž (Mihulka)
Další z věží, která byla společně s Daliborkou součástí opevnění Hradního komplexu, se nazývá Mihulka. Jedná se o válcovou kamennou věž, kterou nalezneme mohutně vyhlížet na severní straně Pražského hradu. Při pohledu z věže na sever se pod námi rozprostře strmý sráz Jeleního příkopu. Vystoupejme tedy společně do útrob nejmohutnější dělové věže celého opevnění Hradu.
Rozcestník:
Prašná věž (Mihulka) – panoramatické fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)
Úvodem několik informací:
Věž vysoká 27, 4 metru, byla pro své palebné možnosti nejdůležitější ze všech obraných věží Hradu. V roce 1522 byla navýšena o nízké patro. V celkem čtyřech podlažích byly umístěny střílny pro střelbu děl o různých rážích a v suterénu se nacházelo pět střílen pro střelbu z ručních zbraní.
-
Co vše Mihulka v minulosti prodělala:
Nyní něco krátce k minulosti. Samotná věž byla postavena ve druhé polovině patnáctého století. Projekt, s názvem nejmohutnější dělová věž hradního opevnění, vedl architekt Benedikt Rejt. K čemu vlastně věž sloužila, nemusíme dlouho vysvětlovat. Pochopitelně k obranným účelům. Když však na Hradě tuto věž měli, nalezli pro ni i jiné využití. Za vlády Rudolfa II. zde totiž byla také alchymistická dílna. Poté v šestnáctém století sloužila jako hladomorna. V roce 1541 na Hradě vypukl požár, po kterém byla přestavěna, a ve věži se usídlil hradní zvonař kovolitec Tomáš Jaroš. Do věže si také vynesl všechno své náčiní a zařídil si zde svoji dílnu.
S čím je spjat název věže?
Možná si říkáte, že jste o věži Mihulce nikdy neslyšeli. Může tomu tak být, neboť je známá také pod názvem Prašná věž. To proto, že zde byl v minulosti sklad střelního prachu. Střelný prach se zde nejen skladoval, ale také vyráběl. Ve věži se dále zhotovovaly dělostřelecké granáty. V roce 1649 střelný prach při invazi švédské armády vybuchl a velice celou věž poškodil. Ale prach sem byl opět navezen a jako skladiště tak sloužila až do roku 1754. Bezprostředně poté zde byli ubytováni kostelníci katedrály svatého Víta, kteří se zde zdržovali až do dvacátého století. Jméno Mihulka pochází zřejmě až z období devatenáctého století. Dříve se věži také říkalo kromě Prašné Nová, Kulatá bašta, Laboratorium nebo Švédské laboratorium.
Rozcestníky všech památek: ZDE
-
Prašná věž (Mihulka) je do odvolání z technických důvodů uzavřena.
Práce na záchranu věže:
Rekonstrukce, kterými věž prošla, trvali v letech 1967 až 1980. Roku 1982 došlo k zpřístupnění Mihulky veřejnosti, neboť zde bylo zřízeno muzeum. Avšak okna, která poskytovala jakýkoliv výhled do Jeleního příkopu byla zakryta, neboť v té době zde v Královské zahradě bydlel v Prezidentské rezidenci prezident Gustáv Husák. Od prosince roku 2004 si zde mají návštěvníci možnost prohlédnout stálou expozici Hradní stráže a prohlédnout si její historii a vybavení.
Kudy k Mihulce?
K věži se dostanete průchodem z Vikářské ulice.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
- 15.1.2015 - 2.4.2025: Stálá expozice Obrazárna Pražského hradu
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1
GPS: 50°5’23.494″N, 14°23’54.636″E
GPS: 50.0898594N, 14.3985100E
Kontakt:
bližší informace návštěvníkům podá Informační středisko Pražského hradu,
tel.: 224 373 584
Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č. 22, 91– stanice Pražský hrad
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)
Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.
Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)
Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.
Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)
Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.
Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)
Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Pražský hrad – Zlatá ulička | Dům odborových svazů » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.