Nejvyšší purkrabství – sídlo nejvyššího královského úředníka

Pražský hrad - nejvyšší purkrabství005

Staré purkrabství, tak je označována budova, jejíž část si můžete prohlédnout při příchodu do Jiřské ulice. Nad dominantní vstupní branou vás jistě zaujmou čtyři erby nejvyšších purkrabích, které pocházejí ze sedmnáctého a osmnáctého století. Jsou to erby Adam z Valdštejna, Jaroslav Bořita z Martinic, Jan Josef z Vrtby, Karel Egon z Fürstenberka. Vejděme tedy dál.

-Stránka: vše o  Pražském hradu více čtěte zde

Nejvyšší purkrabství Kdo to vlastně purkrabí byl??
Funkce purkrabího se rekrutovala z pozice hradního kastelána. Úkolem purkrabího bylo zastupovat svého panovníka v případě, že se na Hradě momentálně nenachází. Kdo se do tak významné funkce mohl dostat? Úřad mohli zastávat pouze členové nejvýznamnějších šlechtických rodů.

Jak palác purkrabího vypadal?
Nejprve tedy byla tato budova sídlem kastelánů a později se do ní nastěhovali purkrabí. Stavba zde pravděpodobně stála již v době románské. Oproti tomu ve čtrnáctém století dům sloužil jako dočasné přístřeší pro budoucího krále a císaře Karla IV. Renesanční háv si palác oblékl po požáru v roce 1541. Stavba byla tedy zmodernizována dochovanou románskou věží a fasádou se sgrafity.  Palác se kromě prostor purkrabství skládá také z věže, která sloužila jako brána do románského opevnění. Jmenuje se Černá věž a využívala se také jako vězení. Do tohoto žaláře byli nejčastěji zavírání dlužníci. Název byl odvozen v době požáru, během kterého byla věž od kouře celá zčernalá. Kdysi se zde i popravovalo, na nádvoří byl popraven např. Dalibor.

V místnosti purkrabského soudu se kupodivu zachovala původní výzdoba, která pochází z šestnáctého století. Za zmínku jistě stojí zejména malovaný dřevěný strop a fresky. V šedesátých letech dvacátého se zde nacházel Dům československých dětí. Od roku 1994 se v areálu purkrabství konají Letní shakespearovské slavnosti. Jako první se zde tehdy hrála Shakespearova veselohra Sen noci svatojánské.

MUZEUM HRAČEK: Nejvyšší purkrabství
K čemu dnes stavba slouží? V prostorách purkrabství dnes probíhají četné výstavy výtvarného umění. V severním křídle Starého purkrabství si můžete prohlédnout Muzeum hraček.
Návštěvníci si mají možnost prohlédnout část soukromé sbírky filmaře a karikaturisty Ivana Steigera, který expozici do těchto prostor přenesl z Mnichova. Exponáty, jejichž stáří dosahuje 150 let, jsou umístěny ve dvou patrech, šedesáti vitrínách a sedmi sálech starého purkrabství. Hračky dosáhly takové stáří, rodina Steigerova si tuto tradici po pokolení předává. Nejen děti, ale také dospělí si zde mohou prohlédnout klasické dřevěné i plechové hračky, panenky, jejich pokojíčky a modely měšťanských i šlechtických domů, které jsou do nejmenších detailů zařízené. Dále vaše srdce zaplesá v dalších odděleních, kde se nacházejí kočáry, auta a motorky, letadla, vzducholodě, kolesové parníčky i zaoceánských lodě, dětská železnice s nejstaršími Märklinovými lokomotivami, vlaky a roztomilá nádraží.

K vidění je zde nepřeberné množství zvířátek, která jsou umístěna u venkovských stavení, v cirkuse nebo Zoo. Vystavovatel neopomenul do své sbírky zařadit plyšové medvídky. Sbírku také obohatil o americké panenky Barbie. Pro pány jsou zde připraveni plechoví roboti, parní stroje, autíčka Schuco, stavebnice a hry, hračky fyzikální, optické, hudební a mnoho jiných překvapení. Naleznete zde také nejslavnější a nejcennější natahovací plechové zázraky, pocházející například z Francie, Německa či Ameriky.  

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Stálá expozice: výstava starých hraček z Evropy a Ameriky, jejiž součástí je velká sbírka Barbie 2000.

Otevřeno denně od 9.30 do 17.30 hodin.

Vstupné:
děti 20 Kč,
studenti 30 Kč,
dospělí 40 Kč,
rodinné 60 Kč,
školní 10 Kč.

Přístup od Starých zámeckých schodů nebo z druhé strany Jiřské ulice, od Baziliky sv. Jiří.

Adresa:
Pražský hrad – Jiřská ulice, Praha
GPS: 50°5’30.61″N 14°24’18.6″E

Spojení:
metro A – stanice Malostranská dále tram č.  22, – stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu 50.091960, 14.404321 Nejvyšší purkrabství Pražského hradu Staré purkrabství, tak je označována budova, jejíž část si můžete prohlédnout při příchodu do Jiřské ulice. Nad dominantní vstupní branou vás jistě zaujmou čtyři erby nejvyšších purkrabích, které pocházejí ze sedmnáctého a osmnáctého století. Jsou to erby Adam z Valdštejna, Jaroslav Bořita z Martinic, Jan Josef z Vrtby, Karel Egon z Fürstenberka. Adresa: Pražský hrad - Jiřská ulice, Praha http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/nejvyssi-purkrabstvi-%E2%80%93-sidlo-nejvyssiho-kralovskeho-urednika

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Královská cesta – Malá Strana | Pražský hrad – II.nádvoří » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář