Archiv "Osobnosti Prahy":

1. stránka (z celkem 4)1234

18. 11. 2017

Edward Talbot Kelly aneb „…až se ucho utrhne.“

Edward KellyMotto: „Získej elixír věčného mládí z májové rosy zachycené do pleny s pomocí Merkurovou.“  „Co to je zase za blábol ?“ Řekl by asi dnešní čtenář bulvárů nebo divák či posluchač současných nátlakových reklamních sloganů. Inu, někdo se z Vás nejspíš zase snaží udělat hlupáka, asi by zněla odpověď. Rytíři Kellymu se to povedlo i se samotným císařem.

» Pokračování »

Cyril a Metodej Ikona03

18. 11. 2017

Cyril a Metoděj – základní informace

Cyril a Metoděj byli bratři, kteří v devátém století přišli na Velkou Moravu, aby šířili náboženství ve srozumitelném jazyce pro všechny. Jejich misie se v Českých zemích stala významným historickým mezníkem, neboť položili základy vlastní církve. » Pokračování »

Božena Němcová - portrét

17. 11. 2017

Tajemství původu Boženy Němcové

Existuje několik názorů o původu slavné české spisovatelky Boženy Němcové. Prostřednictvím tohoto článku se pokusíme objasnit tajemné okolnosti, spjaté s narozením a životem spisovatelky. Kolují totiž spekulace o jejím šlechtickém původu. Byla Němcová opravdu dcerou Terezie Novotné a kočího Pankla nebo nemanželským dítětem vévodkyně Dorothey a hraběte Clam-Martinice? To vše a mnohem víc se nyní pokusíme objasnit. » Pokračování »

nemcova-bozena-0i

17. 11. 2017

Božena Němcová – nelehký život ji vynesl až na vrchol české literatury

Božena Němcová, dívčím jménem Barbora Panklová, se narodila ve Vídni 4. února 1820. Její tatínek, Johann Pankl, původem rakouský Němec, byl panským kočím. Maminka Terezie Novotná, byla Češka a sloužila ve Vídni. Když byla ještě malá, přestěhovala se celá rodina na panství vévodkyně Zaháňské do Ratibořic u České Skalice. » Pokračování »

1173513706_roezl

1. 11. 2017

BENEDIKT ROEZL – botanik , který v honbě za květinami procestoval svět

Tento známý český botanik, spisovatel a zahradník patří k nejznámějším sběratelům orchidejí své doby. Osobně objevil více než 800 druhů kvetoucích rostlin a stromů. Na koni nebo pěšky procestoval celou Ameriku. Benedikt Roezl také založil také první český zahradnický spolek a časopis Flora v Praze, a to v roce 1880. Byl to tak významný člověk pro českou historii, že se jeho pohřbu zúčastnil i sám císař. » Pokračování »

Alois_Jirasek_portret

31. 10. 2017

Alois Jirásek – Synonymum české historické literatury

Alois Jirásek, jméno, které každému něco napoví, ale je většinou spojováno s povinnou školní četbou. Měli bychom ho však chápat i jinak, než pouze jako nedotknutelnou ikonu české literatury. Především jde o dodnes živé a čtivé dílo obrovského rozsahu. » Pokračování »

31. 10. 2017

Antonín Dvořák – autor skladby, která stanula na Měsíci

Antonín Leopold Dvořák patří k mimořádným osobnostem české i světové hudební kultury a spolu s Bedřichem Smetanou patří k zakladatelům moderní české hudby. Byl to jeden z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob a je světově nejproslulejším a nejhranějším českým skladatelem vůbec.

» Pokračování »

Busta_Karel_IV_Svatovitska_katedrala

31. 10. 2017

Karel IV. – životopis

Karel IV., český a německý král a římský císař, je bezesporu jeden  z největších panovníků  dějin české historie a o jeho životě byla napsána řada studií a knih. My se proto zaměříme pouze na základní a osudové mezníky jeho života, jak je asi prožil on sám. » Pokračování »

Busta_Karel_IV_Svatovitska_katedrala

31. 10. 2017

Karel IV. – rytíř (díl II.)

Událostí, kdy takřka zázrakem unikl o vlásek smrti, měl tou dobou za sebou Karel IV. již více. První z nich se stala hned jak Karel IV. opustil bezpečí francouzského dvora, když byl svým otcem povolán hájit zájmy rodu do severní Itálie. Za tzv. italské signorie totiž v letech 1330 – 31 získal Jan Lucemburský válečným tažením velká území v severní Itálii včetně měst jako Miláno, Verrona, Lucca a rozhodl se zde přenechat vládu právě svému synovi. Tři dny po svém příjezdu se Karel IV., jak sám uvádí „ochráněn Boží milostí“ zdržel déle než ostatní na mši. Tím jako jediný přesně na Velikonoční neděli unikl jisté smrti, neboť celý jeho doprovod byl nejspíše milánskými otráven. » Pokračování »

Busta_Karel_IV_Svatovitska_katedrala

31. 10. 2017

Karel IV. – rytíř (díl I.)

Píše se rok 1337 a po úzké kamenité cestě šplhající se hustým podrostem podél jezera na hranicích Tyrolska pomalu projíždí průvod asi půl sta mužů. Meč připjatý u pasu každého z nich, honosné oblečení či brnění a hrdý výraz v obličejích naznačuje, že se nejedná o obyčejné poutníky. A také že ne, praporce vlající ve větru a erby na štítech, dávají všemu kolem jasně najevo, že krajem neprojíždí nikdo menší než budoucí český král a římský císař Karel IV. » Pokračování »

1. stránka (z celkem 4)1234