Archiv "Lidé – osobnosti":

1. stránka (z celkem 3)123

18. 11. 2017

Edward Talbot Kelly aneb „…až se ucho utrhne.“

Edward KellyMotto: „Získej elixír věčného mládí z májové rosy zachycené do pleny s pomocí Merkurovou.“  „Co to je zase za blábol ?“ Řekl by asi dnešní čtenář bulvárů nebo divák či posluchač současných nátlakových reklamních sloganů. Inu, někdo se z Vás nejspíš zase snaží udělat hlupáka, asi by zněla odpověď. Rytíři Kellymu se to povedlo i se samotným císařem.

» Pokračování »

Božena Němcová - portrét

17. 11. 2017

Tajemství původu Boženy Němcové

Existuje několik názorů o původu slavné české spisovatelky Boženy Němcové. Prostřednictvím tohoto článku se pokusíme objasnit tajemné okolnosti, spjaté s narozením a životem spisovatelky. Kolují totiž spekulace o jejím šlechtickém původu. Byla Němcová opravdu dcerou Terezie Novotné a kočího Pankla nebo nemanželským dítětem vévodkyně Dorothey a hraběte Clam-Martinice? To vše a mnohem víc se nyní pokusíme objasnit. » Pokračování »

Alois_Jirasek_portret

31. 10. 2017

Alois Jirásek – Synonymum české historické literatury

Alois Jirásek, jméno, které každému něco napoví, ale je většinou spojováno s povinnou školní četbou. Měli bychom ho však chápat i jinak, než pouze jako nedotknutelnou ikonu české literatury. Především jde o dodnes živé a čtivé dílo obrovského rozsahu. » Pokračování »

Busta_Karel_IV_Svatovitska_katedrala

31. 10. 2017

Karel IV. – životopis

Karel IV., český a německý král a římský císař, je bezesporu jeden  z největších panovníků  dějin české historie a o jeho životě byla napsána řada studií a knih. My se proto zaměříme pouze na základní a osudové mezníky jeho života, jak je asi prožil on sám. » Pokračování »

https://1drv.ms/x/s!At9zxlDtTITog6gq0P20mUQPzEQyag

2. 1. 2017

Svatá Anežka Česká – jedna z našich nejslavnějších světic

Dnešní vyprávění se bude týkat dcery jednoho z velice významných českých králů. Svatá Anežka Česká se narodila kolem roku 1211jako nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. a jeho družky Konstancie Uherské. Nahlédněme tedy do minulosti nejslavnější české světice. » Pokračování »

pha01_pomnik-mistra-jana-husa06

29. 12. 2016

Pomník mistra Jana Husa symbolizuje odvahu

připomíná tohoto náboženského reformátora. Stojí na severní straně Staroměstského náměstí. Toto sousoší od sochaře Ladislava Šalouna z roku 1915 představuje dvě skupiny lidí – první jsou vítězní husitští bojovníci, druhou protestanti, přinucení odejít do exilu o 200 let později. » Pokračování »

PHA01_pomnik mistra Jana Husa07

6. 7. 2012

Mistr Jan Hus

Mistr Jan Hus  (také mistr Jan z Husi) (1371 – 1415).  Významný český náboženský reformátor kritizující církev v době, kdy se celá Evropa dostává do náboženské krize vlivem trojpapežství. Jan Hus pocházel z malé obce Husince, vystudoval teologickou fakultu Karlovy Univerzity a později se stal i jejím rektorem. » Pokračování »

Jan Amos Komensky

28. 3. 2012

Jan Amos Komenský

Vzdělání pro všechny! Tak zněla hlavní myšlenka významného českého pedagoga a spisovatele Jana Amose Komenského. Učitel národů se zasloužil o vydání pokrokových učebnic a výrazným způsobem posílil význam české vzdělanosti. Společně se proto seznámíme s odkazem českého velikána a vydáme se po stopách Jana Amose Komenského, které nás zavedou na různá pražská místa. » Pokračování »

Karolina Svetla

12. 9. 2011

Karolínu Světlou miloval Jan Neruda

Karolina Světlá se narodila 24. 2. 1830 jako Johana Rottová. Mluvíme o české spisovatelce, prozaičce a představitelce skupiny Májovců. Proslavila se zejména průbojnice za emancipací žen. Její tatínek, Eustach Rott, přišel do Prahy z Českého Brodu. » Pokračování »

448px-Jan_Vilímek_-_Jan_Neruda

17. 10. 2010

Jan Neruda

V tomto příspěvku Vám přiblížíme   život jednoho z nejvýznamnějších a také nejznámějších českých básníků, kterým není nikdo jiný než spisovatel a novinář Jan Neruda. » Pokračování »

1. stránka (z celkem 3)123