Karel IV. – rytíř (díl I.)

Busta_Karel_IV_Svatovitska_katedrala

Píše se rok 1337 a po úzké kamenité cestě šplhající se hustým podrostem podél jezera na hranicích Tyrolska pomalu projíždí průvod asi půl sta mužů. Meč připjatý u pasu každého z nich, honosné oblečení či brnění a hrdý výraz v obličejích naznačuje, že se nejedná o obyčejné poutníky. A také že ne, praporce vlající ve větru a erby na štítech, dávají všemu kolem jasně najevo, že krajem neprojíždí nikdo menší než budoucí český král a římský císař Karel IV.

praha_karel_iv-_-_krizovnicke_namesti Najednou se ale z přední části voje, kam princ nedokáže dohlédnout, ozve zběsilé ržání koní a lesem se rozlehne ocelově jasný zvuk třeskotu zbraní. „Boj“, stačí pouze problesknout Karlu IV. hlavou a již je zle tísněn i on sám, když se z okolních houštin vyřítí značná přesila opěšalých bojovníků. Nerovný a prudký boj je rozhodnut velice záhy a kolem prince zůstává semknuta již jen několikačlenná skupinka českých pánů snažících se ustoupit dolů k jezeru, ale jeden po druhém jsou dlouhými halapartnami ztrháváni ze svých koní. Není zbytí a Karlův válečný oř, černý jako uhel, se vzepne na zadních, předními kopyty poráží nejbližší nepřátele a budoucí císař se pokouší o průlom z obklíčení. Poslední zbylí čeští rytíři se zběsile vrhají do zoufalého protiútoku a alespoň na chvíli znemožňují útočníkům zahájit jeho pronásledování.

Karel IV. dojíždí ke břehu jezera a seskakuje ze zraněného koně. Jen díky množství bitev a šarvátek, kterými je zocelen, nepropadá panice a myšlenky se mu horečně míhají hlavou. Náhle mu padne zrak na dřevěnou loďku snad Boží prozřetelností polovytaženou na břeh jen kousek vedle něj.

O chvíli později se nad hladinou už jen nesou vzteklé nadávky útočníků v jejich rodilé italštině a šipky ještě narychlo vystřelené za prchajícím kralevicem neškodně dopadají do vody kolem něj.

busta_karel_iv_svatovitska_katedrala Při vyslovení jména Karla IV., si každý určitě rozpomene na jeho přídomek Otec a vlasti a vybaví si moudrého a mírumilovného vladaře spravujícího harmonicky české země k jejich větší slávě. To je dozajista správná představa, ale životní osudy našeho nejvzpomínanějšího panovníka byly poněkud spletitější a svůj pověstný vnitřní klid nalezl Karel IV. až v pokročilejším věku. Je evidentní, že po svém otci Janu Lucemburském, jednom z největších evropských rytířů své doby, podědil bojovnickou krev a jeho mládí bylo skoro právě tak dobrodružné jako třeba příběhy samotných rytířů Kulatého stolu. Kupříkladu výše popsaná událost takřka románového rázu se opravdu stala, když Karel IV. cestoval za svým bratrem do Tyrol a z celého doprovodu, který padl kompletně do zajetí Benátčanů, takřka eskamotérsky unikl na loďce jen on sám.

…  Pokračování

O dalších osobnostech, které žili v Praze si můžete přečíst zde

Více o Karlu IV si přečtěte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Socha Karla IV. na Křížovnickém náměstí: 50.086121, 14.413966

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování » 

« « Apple muzeum | Karel IV. – rytíř (díl II.) » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Karel IV. – rytíř (díl I.)”

  1. Filip napsal:

    napište už někdo kdy všude byl kde cestoval

Zanechat komentář