Božena Němcová – nelehký život ji vynesl až na vrchol české literatury

nemcova-bozena-0i

Božena Němcová, dívčím jménem Barbora Panklová, se narodila ve Vídni 4. února 1820. Její tatínek, Johann Pankl, původem rakouský Němec, byl panským kočím. Maminka Terezie Novotná, byla Češka a sloužila ve Vídni. Když byla ještě malá, přestěhovala se celá rodina na panství vévodkyně Zaháňské do Ratibořic u České Skalice.

Rubrika osobnosti Prahy: zde

………………………………………………………………………………………………………………………

Základní data:
Narození: 4. února 1820, Vídeň, Rakousko
Smrt: 21. ledna 1862, Praha
Povolání: spisovatelka
Nejznámější díla: Babička, Divá Bára, V zámku a podzámčí, Pohádky, Národní báchorky a pověsti
Nejznámější pohádky: Neohrožený Mikeš – znáte z televize jako O statečném kováři, O Popelce, Čertův švagr, Sedmero krkavců, Pronc Bajaja, O perníkové chaloupce, O princezně se zlatou hvězdou, Šternberk – znáte z televize jako Jak si zasloužit princeznu, Potřestaná pýcha – znáte z televize jako Pyšná princezna, O Slunečníku, Měsíčníku a Větníku – znáte z televize jako Princ a Večernice, O dvanáti měsičkách, Sůl nad zlato atd….
Manžel: Josef Němec
Děti: Karel Němec, Theodora Němcová, Hynek Němec, Jaroslav Němec

………………………………………………………………………………………………………………………

Socha Boženy Němcové Život malé Barbory velice ovlivnila její babička Magdaléna Novotná. Pracovala jako tkadlena v Náchodě, a o svá vnoučata se starala při návštěvě dcery v Ratibořicích. V roce 1837 byla Barbora provdána za o patnáct let staršího finančního respicienta, Josefa Němce. Manžel často měnil pracoviště, a tak se stále stěhovali. Měli společně čtyři děti, Hynka, Karla, Theodora a Jaroslava.

Po nějakém čase kočování se konečně usadili v Praze, kde se v té době mladá Božena Němcová stýkala s předními představiteli tehdejší kultury. Mezi její přáteli bylo množství umělců a jinak vzdělaných lidí, jako například Havlíček, Čelakovský, Jan Evangelista Purkyně, nebo Karolína Světlá.

Nějakou dobu pobývala také na Chodsku, což se projevilo i na její tvorbě. Velmi ji uchvátil místní styl života a lidé, které ve svém okolí velice ráda potkávala. Okouzlena byla především místními zvyky a tradicemi, a život zde se jí stal bohatou inspirací pro několik děl, kupříkladu Obrazy z okolí Domažlického.

Po nějaké době byl manžel opět převelen, a tak se Božena spolu s dětmi přestěhovala zpět do Prahy. Její finanční situace nebyla nějak příjemná, živila se praním a občasným psaním. Stýkala se s okruhem tehdejších českých obroditelů. Aby toho nebylo málo, její manžel byl odvelen, a tím byl de facto zastaven veškerý příjem do rodiny. Došlo také ke smrti syna Hynka, což Němcovou pochopitelně velice zasáhlo.

Božena Němcová se v těchto těžkých chvílích svého života vrátila myšlenkami zpět na Staré Bělidlo, které jí připomínalo bezstarostné dětství a milovanou babičku, snažila se psaním o své rodině a zážitcích odpoutat od starostí. Na motivy svého životního příběhu napsala dílo se stejnojmenným názvem Babička. Popisuje zde vzpomínky na své dětství, sourozence, sousedy a na venkovský život. Ústřední postavou díla je již zmíněná babička, kterou zde Božena velice zidealizovala. Byla podle ní ztělesněním dobra, lásky, moudrosti. Mimo jiné zde autorka vyzdvihuje venkovské zvyky a tradice, navozuje tak sváteční atmosféru, která každého čtenáře velice poutavě vtáhne do děje.

socha-bozeny-nemcove-na-slovanskem-ostrove Dílo:
Mezi další díla, která je nutno zmínit patří její první prozaické dílo Národní báchorky a pověsti, kde Němcová brilantně předvedla svůj vypravěčský talent. Slovenské pohádky a pověsti vznikly po autorčině pobytu v sousedním Slovensku, kde vycházela z místních lidových tradic. Největší počet povídek vznikl v posledních deseti letech života Němcové. Zabývala se v nich současnými tématy, která vycházela z aktuálního dění. Napsala povídky jako: Baruška, Rozárka, Karla, Divá Bára. Následovaly povídky Pohorská vesnice, V zámku a v podzámčí, Chudí lidé a Dobrý člověk. Následně Pohorská vesnice, V zámku a v podzámčí, Chudí lidé a Dobrý člověk.

Němcová se stala inspirací pro mnoho českých autorů, a nejen pro ně. Zasáhla i výtvarný a hudební svět. Obraceli se k ní v těžkých obdobích našeho národa autoři, jako byl Halas, Seifert, Hora nebo Vladislav Vančura, který napsal: „Božena Němcová je geniální spisovatelka a všechno, co je lidské, a všechno, co je životné, je v ní obsaženo. Její dílo se přebudovává podle potřeb a rytmu současného života. Pokaždé vstupuje tak do popředí jiná složka jejího díla a mění seskupení všech složek ostatních. To jsou právě znaky nesmrtelnosti, to jsou znaky arciděl.“

Němcová opouští manžela a odchází  do Litomyšle, aby se na přání nakladatele Augusty ujala redakce svých spisů. Bylo to na sklonku života, kdy se tato cílevědomá a odhodlaná žena živila nakladatelskou činností. Na smrt nemocná a zbídačená se po velice krátkém pobytu vrátila zpět do Prahy k manželovi. První sešit II. Vydání Babičky dostala do rukou den před svou smrtí. Božena Němcová zemřela 21. ledna 1862 v domě U Tří lip, který dnes nalezneme v ulici Na Příkopě. Hrob slavné české autorky, tak jako ostatních českých velikánů, se nachází na pražském Vyšehradě.

bozena_nemcova_podpis

………………………………………………………………………………………………………………………

Mista spojená s Boženou Němcovou v Praze:
………………………………………………………………………………………………………………………

Pamětní desky, busty a sochy:

- Vyšehradská 45/1378, Praha 2 (50°4’16.197″N, 14°25’6.762″E).
Povšimněte si nápisu:V tomto domě žila do října 1855 Božena Němcová, Dokončila zde dílo Babička.

- Ječná 28, Praha 2 (50°4’25″N, 14°25′ 10″E)
Zde najdete nápis: V tomto domě napsala roku 1854 Božena Němcová Babičku

- Na Příkopě 14/854, Praha 1.
Pod bustou je nápis: Zde, v bývalém dome „U tří lip“, dokonala svůj život Božena Němcová, tvůrkyně „Babičky“. 4. února 1820 – 21.ledna 1862. Zřízeno péčí Ústředního spolku českých žen. Za okupace poškozeno a Ústr. spol. čes. ženo obnoveno 1946

- Vyšehradský hřbitov, Praha 2 – hrob 2B-12, u východní zdi

- Pomník Boženy Němcové na Slovanském ostrově, Praha 1dílo sochaře Karla Pokorného z roku 1965

Místa, kde Božena Němcová v Praze bydlela:

- 1842 – 1845 Dům U Zeleného stromu, Na Poříčí 1048/30
1842 – Narodil se zde syn Jaroslav

- 1850 ulice Štěpánská
bydlela zde u spisovatele Josefa Františka Šumavského

- 1850 – 1853 Václavské náměstí 838/9, Praha 1

- 1853 Václavské náměstí 791/32

- 1853 – 1854 Ječná 516/28Zde v roce 1854 začala psát Babičku

- 1854 – 1855 Vyšehradská 1378/45Zde byla Babička dokončena

- 1855 – 1857 Štěpánská 647/31

- 1587 – 1860 Řeznická 1360 / 15

- 1860 Vodičkova

- 1861 Štěpánská 544/1

- 1862 Dům U Tří lip, Na Příkopě 854/14Zde 21. ledna 1862 zemřela

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

Mapa míst spojenách s Boženou Němcovou v Praze :

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Božena Němcová v Praze vše: 50.079472, 14.425750

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



 

« « Prague Fear House – Dům hrůzy | Tajemství původu Boženy Němcové » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

5 reakce u článku “Božena Němcová – nelehký život ji vynesl až na vrchol české literatury”

  1. andrea napsal:

    já obdivuji BOŽENU NĚMCOVOU protože napsala hodně pohádek které jsou těd lidové ale zase moc krásné a to dílo co napsala tuBABIČKU to tak krásná kniha už se oní zajímám už 5 let a vím že byla moc výbornou spisovatelkou.

  2. Wilhelm napsal:

    A ja obdivujem Boženu Němcovou ako človeka, i ako ženu, spisovateľku. Ako niekoho, kto dal svoj život v prospech národa českého a v prospech spojenia, jednoty Čechov a Slovákov.
    Pochádzam z mesta, ktoré si mimoriadne obľúbila, kde sa určitý čas svojho neľahkého života zdržovala. Teraz pátram PO DOME, kde býval bývalý bystrický richtár pán Rárus, ktorý jej poskytol prístrešie.

  3. Eliasela napsal:

    Marie Henriette Desales – dítě Dorothey Perigordové a Karla Clam Martinice – narozená v malých francouzských lazních někdy v září 1816 – – zdroj literatura faktu – Zahrada života paní Betty – autor Miroslav Ivanov 1992. Doporučuji přečíst. Naproti tomu spisovatelka Helena Sobková v knize “ Tajemství Barunky Panklové“ – která „šlechtický“ původ Boženy Němcové obhajuje.

  4. Nika napsal:

    Tady nejde o to obhajovat tu či onu verzi o původu Boženy Němcové, ale ověřit původ. Žijí tu potomci – a to jak přímo její, tak i mladších dětí Panklů. Dá se tedy ověřit, zda jsou to příbuzní vlastní či nevlastní. Dorothea měla dost dětí, i nelegitimních, o kterých se ví, i dost potomků, tak se dá s potomky Němcové dnes dosti jednoduše ověřit příbuznost. V každém případě nebyla BN vůbec ničím – ani psychicky, talenty, fyzicky – podobná do rodiny Panklů.

  5. Martin napsal:

    Pokud by pocházela BN z šlechtického, proč by za známé poděkování za pozitivní obraz hraběnky v podobě stříbrných příborů nenásledovala finanční pomoc?

Zanechat komentář