Alois Jirásek – Synonymum české historické literatury

Alois_Jirasek_portret

Alois Jirásek, jméno, které každému něco napoví, ale je většinou spojováno s povinnou školní četbou. Měli bychom ho však chápat i jinak, než pouze jako nedotknutelnou ikonu české literatury. Především jde o dodnes živé a čtivé dílo obrovského rozsahu.

Rubrika osobnosti Prahy:  zde

………………………………………………………………………………………………………………………

Základní data:
Narození: 23. srpna 1851 Hronov
Smrt: 12. března 1930, pochován v Hronově
Povolání: profesor na gymnáziu v Litomyšli, spisovatel, historik, dramatik, politik
Nejznámější díla: Staré pověsti české,Mezi proudy,Proti všem,Bratrstvo,Temno,Psohlavci,F. L. Věk,Filosofská historie,Lucerna

Manželka: Marie Podhajská
Děti: Božena Jelínková – Jirásková, …. + dalších 7 dětí
………………………………………………………………………………………………………………………

Jiraskovo namesti01_panorama Dětství:
Alois Jirásek se narodil 23. srpna 1851 v Hronově u Náchoda, patřil do nepříliš zámožného rodu rolnického a tkalcovského, jeho otec byl nejprve tkalcem a pak měl pekařský krámek. Domov na něj působil velmi silně, především po stránce náboženské a zvykové, to vše se později odráží i v jeho díle. Dalším silným zážitkem Jiráskova života byla pruská válka, jejíž boje se odehrály nedaleko jeho domova.

alois_jirasek_pomnik Studia a pozdější léta:
Jako jedenáctiletý hoch byl poslán výměnou do německého Grossdorfu u Broumova, kde vystudoval nižší gymnázium, vyšší třídy pak navštěvuje v Hradci Králové. Roku 1871 odchází do Prahy studovat historii, zde se seznamuje s mladým uskupením kolem časopisu Lumír. Velký vliv na Jiráska mělo i blízké přátelství s malířem Mikolášem Alšem, později také se Z. Wintrem a K. V. Raisem. Účastnil se i redigování časopisu Zvon. V roce 1874 se stává suplentem gymnázia v Litomyšli a po čtyřech letech přechází jako profesor dějepisu na zdejší reálnou školu, kde vydrží celých čtrnáct let. Dále působil na vyšším gymnáziu v Praze v Žitné ulici, dnes pojmenovaném po něm. Žil zde v ulici Resslově č.p. 1, kde zůstal až do své smrti, tedy do 12. března 1930. V roce 1879 se Jirásek oženil a postupně se mu narodilo šest dcer a jeden syn. Od roku 1909 je v penzi a zcela se věnuje pouze literatuře, než mu v tom zabránila nemoc. Pohřben byl v rodném Hronově.

pha2-jiraskovo-namesti006 Jirásek vlastenec:
Jirásek byl velmi silným vlastencem, což je zřetelné i z jeho díla. V době války se snažil podpořit svou autoritou úsilí o politickou samostatnost Československa. Jeho jméno dodávalo váhu i květnovému manifestu českých spisovatelů z roku 1917. V letech 1918 – 1925 byl členem národního shromáždění a jeho senátu.

Literární začátky:
Svou literární činnost zahajuje v roce 1871 baladou Žena podloudníkova, od roku 1876 začíná psát i básně. V počátcích publikuje hlavně časopisecky – Květy, Lumír, Zlatá Praha. V jeho díle objevíme silný kult rodného kraje, venkovského lidu ale především témata minulosti – doby husitské a bělohorské. Nejprve se jeho tvorba ubírá směrem vlastenecké a národní poezie či prózy řešící problémy venkovského lidu. Prvním rozsáhlejším literárním počinem pak byla povídka Skaláci z roku 1874.

Vrcholná díla:
Později se tematické rozpětí Jiráskových děl velmi rozšířilo, ve svých žánrově rozmanitých dílech podává podstatný průřez českými dějinami, důraz klade především na některé úseky, které podle něho byly důležité k porozumění současnosti. Na druhou stranu ale nemůžeme jeho díla chápat jako zcela historicky věrná, v rámci dobových potřeb jsou mnohá místa idealizována a líčena v poněkud jiné podobě než skutečné. Jirásek líčí historii především polarizovaně, v napětí češství a němectví, pravdy a lži či dobra a zla. Vedle popisování velkých událostí se však obrací i k údělu jedince v této situaci, k líčení osobních pocitů, krajiny či domácí idyly.

Hlavními tématy Jiráskových románů tedy byla doba husitská, díla jako Mezi proudy, Proti všem či Bratrstvo. Pak doba pobělohorská, příkladem Psohlavci, Skály, Skaláci, Temno.Věnuje se i době národního obrození, zde zmiňme alespoň F. L. Věk či Na dvoře vévodském. Psal rovněž literaturu pro mládež, jeho Staré pověsti české jistě zná skoro každý z nás.

Jirásek se proslavil i v oblasti dramatické, zde byl činný od roku 1890. Napsal dvanáct her, jejichž premiéry byly většinou uváděny v Národním divadle. I ve svých hrách zpracovával především témata ze současné vesnice, historické ale i pohádkově laděné. Zmiňme alespoň hry Vojnarka, Jan Žižka, Jan Roháč, Jan Hus a Lucerna.

Kandidát na Nobelovu cenu:
Alois Jirásek byl několikrát navržen na Nobelovu cenu a to v letech 1918, 1919, 1921 a 1930. U nás se stal takřka nejpopulárnějším českým autorem historické beletrie. I když byl mnohdy i odsuzován a to především pro idealizování historie. Nelze mu však upřít, že jeho romány měly v některých dobách velký význam pro národní cítění.

Alois_Jirásek_podpis

………………………………………………………………………………………………………………………

Mista spojená s Aloisem Jiráskem v Praze:
………………………………………………………………………………………………………………………

Pomník od sochaře Karla Pokorného z roku 1960
Jiráskovo náměstí
120 00 Praha 2
GPS: 50.075925,14.414335

1888 – 1909 – Učil na gymnásiu v Žitné ulici. Gymnázium v roce 1916 získalo novou budovu v Resslově ulici 308, Praha 2 a od roku 1921 neslo název Jiráskovo gymnázium. Po zrušení gymnázia je v budově umístěna Základní škola.

Pamětní deska Resslova 1 – zde Alois Jirásek bydlel od roku 1903 do své smrti 1930

O dalších osobnostech, které žili v Praze si můžete přečíst zde

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

Mapa míst spojených s Aloisem Jiráskem v Praze :

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Socha Aloise Jiráska na Jiráskově náměstí: 50.075962, 14.414652
Alois Jirásek - Pamětní deska Resslova 1: 50.075775, 14.414921
Alois Jirásek - Jiráskův most: 50.075590, 14.411521
Alois Jirásek - Jiráskovo gymnásium Resslova: 50.075712, 14.417650

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování » 

« « Antonín Dvořák – autor skladby, která stanula na Měsíci | BENEDIKT ROEZL – botanik , který v honbě za květinami procestoval svět » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář