Archiv "Praha 2":

1. stránka (z celkem 4)1234
Alois_Jirasek_portret

31. 10. 2017

Alois Jirásek – Synonymum české historické literatury

Alois Jirásek, jméno, které každému něco napoví, ale je většinou spojováno s povinnou školní četbou. Měli bychom ho však chápat i jinak, než pouze jako nedotknutelnou ikonu české literatury. Především jde o dodnes živé a čtivé dílo obrovského rozsahu. » Pokračování »

31. 10. 2017

Antonín Dvořák – autor skladby, která stanula na Měsíci

Antonín Leopold Dvořák patří k mimořádným osobnostem české i světové hudební kultury a spolu s Bedřichem Smetanou patří k zakladatelům moderní české hudby. Byl to jeden z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob a je světově nejproslulejším a nejhranějším českým skladatelem vůbec.

» Pokračování »

Busta_Karel_IV_Svatovitska_katedrala

31. 10. 2017

Karel IV. – rytíř (díl II.)

Událostí, kdy takřka zázrakem unikl o vlásek smrti, měl tou dobou za sebou Karel IV. již více. První z nich se stala hned jak Karel IV. opustil bezpečí francouzského dvora, když byl svým otcem povolán hájit zájmy rodu do severní Itálie. Za tzv. italské signorie totiž v letech 1330 – 31 získal Jan Lucemburský válečným tažením velká území v severní Itálii včetně měst jako Miláno, Verrona, Lucca a rozhodl se zde přenechat vládu právě svému synovi. Tři dny po svém příjezdu se Karel IV., jak sám uvádí „ochráněn Boží milostí“ zdržel déle než ostatní na mši. Tím jako jediný přesně na Velikonoční neděli unikl jisté smrti, neboť celý jeho doprovod byl nejspíše milánskými otráven. » Pokračování »

Busta_Karel_IV_Svatovitska_katedrala

31. 10. 2017

Karel IV. – rytíř (díl I.)

Píše se rok 1337 a po úzké kamenité cestě šplhající se hustým podrostem podél jezera na hranicích Tyrolska pomalu projíždí průvod asi půl sta mužů. Meč připjatý u pasu každého z nich, honosné oblečení či brnění a hrdý výraz v obličejích naznačuje, že se nejedná o obyčejné poutníky. A také že ne, praporce vlající ve větru a erby na štítech, dávají všemu kolem jasně najevo, že krajem neprojíždí nikdo menší než budoucí český král a římský císař Karel IV. » Pokračování »

PHA2_Nuselský most01

5. 2. 2017

Nuselský most

Nuselský most nám slouží více než pětatřicet let a je jednou ze stěžejních staveb pražského komunikačního systému. O výstavbě snily už generace inženýrů, ovšem přemostění Botiče a Nuselského údolí se podařilo až v roce 1973.

» Pokračování »

krypta_pod_slavinem1

5. 2. 2017

Vyšehradský hřbitov – Náhrobní kameny jsou vlastně uměleckými díly

Byl to malý a bezvýznamný hřbitov u kostelíka. Dnes je z něj jedno z nejnavštěvovanějších míst v Praze. Ano, hovoříme o Vyšehradském hřbitově. Vznikl už začátkem třináctého století. Leží zde velikáni české historie a jejich hroby jsou často uměleckými díly. Pojďme si některé z nich přiblížit.

» Pokračování »

Praha 2 - Slavín

5. 2. 2017

Slavín není jen Vyšehradským hřbitovem

Mnozí se chybně domnívají, že Slavín je v podstatě Vyšehradský hřbitov. Nikoliv. Slavín je obří společnou hrobkou zemřelých osobností české literatury, jakýmsi panteonem na hřbitově vyšehradském. Nyní musíme zmínit spolek Svatobor, který za výstavbou stojí.

» Pokračování »

Pha2 - Vinohradské divadlo01

4. 2. 2017

Divadlo na Vinohradech za války hyzdili a ničili němečtí filmaři

Jdete po náměstí Míru, od kostela dolů a po pravé straně na vás jukne budova Divadla na Vinohradech. Na co si vzpomenete jako první? Pokud si vzpomenete na herce, historii, patriotizmus nebo drama obecně, tak to jsme na tom stejně, jako my. » Pokračování »

Pha2 - Havlickovy sady120328_049

4. 2. 2017

Havlíčkovy sady – Grebovka – popis parku

Krásných pražských zahrad je bezpočet. Lidé v nich tráví volný čas, od prostého posezení na sluníčku a sousedského tlachání, po různé sportovní aktivity nebo venčení svých dvounohých či čtyřnohých miláčků. Některé zahrady jsou vyhlášené a hojně navštěvované. Pražská Grébovka, Gröbovka neboli Havlíčkovy sady, chcete-li, je zahrada trochu stranou zájmu veřejnosti. » Pokračování »

PHA2_Nuselský most11

4. 2. 2017

Nuselský most – Jak to vše začalo ?

Pro Pražany to byla tehdy velká událost. Papaláši se bili v prsa, jaký je ten socialismus skvělá idea a co všechno socialistický, ve skrze dělný lid dovede. Asi tak nějak se holedbal před 40 lety generální tajemník komunistické strany Gustáv Husák, když přestřihával rudou pásku na mostě klenoucím se přes pražskou čtvrť Nusle. » Pokračování »

1. stránka (z celkem 4)1234