Archiv "Vyšehrad":

IMG_0325

6. 3. 2017

Vyšehrad – Boží muka, Kaple panny Marie Šancovské a Kostel Stětí sv. Jana Křtitele

Vpravo za rotundou sv. Martina se nalézají tři  církevní památky. Dnes jsou již zapomenuty a většina návštěvníků o nich neví a nebo nejsou pro ně dost zajímavé. Přesto na Vyšehrad patří a v minulosti zde sehráli svoji úlohu. Pojďme se podívat na Boží mukaKostel Stětí sv. Jana Křtitele a Kaple panny Marie Šancovské. » Pokračování »

krypta_pod_slavinem1

5. 2. 2017

Vyšehradský hřbitov – Náhrobní kameny jsou vlastně uměleckými díly

Byl to malý a bezvýznamný hřbitov u kostelíka. Dnes je z něj jedno z nejnavštěvovanějších míst v Praze. Ano, hovoříme o Vyšehradském hřbitově. Vznikl už začátkem třináctého století. Leží zde velikáni české historie a jejich hroby jsou často uměleckými díly. Pojďme si některé z nich přiblížit.

» Pokračování »

Praha 2 - Slavín

5. 2. 2017

Slavín není jen Vyšehradským hřbitovem

Mnozí se chybně domnívají, že Slavín je v podstatě Vyšehradský hřbitov. Nikoliv. Slavín je obří společnou hrobkou zemřelých osobností české literatury, jakýmsi panteonem na hřbitově vyšehradském. Nyní musíme zmínit spolek Svatobor, který za výstavbou stojí.

» Pokračování »

Praha vyšehrad

4. 2. 2017

Kam zmizela část baziliky sv. Petra a Pavla

Na kopci, vysoko nad řekou Vltavou, se tyčí dvě věže, připomínající nám, k čemu všemu může vést bratrská nenávist. Kníže Vratislav II. měl mladšího bratra Jaromíra, který se stal pražským biskupem. Avšak postupem času mezi nimi vznikly natolik vyostřené spory, že se Vratislav začal bát o svůj život. I vybudoval pro sebe nové sídlo, Vyšehrad. Zároveň zde nechal vybudovat vyšehradskou kapitulu, která měla být na pražském biskupovi nezávislá a měla podléhat samotnému papeži. Odvážný krok, ale vyšel. » Pokračování »

Vyšehrad - vyšehradský hřbitov

4. 2. 2017

Vyšehradský hřbitov – místo národní hrdosti

Vyšehradský hřbitov je považován za místo národní hrdosti. Jsou zde pohřbeni nejvýznamnější české osobnosti. Je tu tolik majestátních jmen, že je velmi těžké jedno vyslovit a přitom desítky druhých neopomenout. » Pokračování »

Praha 2 - Rotunda sv. Martina

4. 2. 2017

Vyšehrad – rotunda sv. Martina je v Praze nejstarší

Praha – Po toulkách po pražském Vyšehradu se jistě zastavíte pod rotundou sv. Martina, která pochází, považte už z konce 11. století, tedy z doby vlády knížete Vratislava II. a je nejstarší rotundou v Praze. Se svým průměrem 6,5 m je také největší pražskou rotundou. Její zdi dosahují úctyhodné šířky – jednoho metru. » Pokračování »

Titulní stránka publikace PRAGUE CITY LINE - PRAHA 2

4. 2. 2017

Turistické průvodce Prague City Line Prahou 2 – ke stažení zdarma

Turistický průvodce pro všechny, kteří se rádi vyhnou turisticky exponovaným místům a chtějí poznat z Prahy víc. Praha 2, kterou Vám chceme představit v této publikaci je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie města s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19. století. Žily zde významné osobnosti české historie a řada vysokých škol dává naději, že se odkaz těchto lidí neztratí. Dějiny Prahy 2 jsou plné historických událostí, které ovlivňovaly život celé země i úsměvných historek pro osvěžení. A pokud máte radši přírodu než historii, četné zdejší parky Vás přivítají svojí krásou a malebností. Zkrátka je o co stát. Pojďte tedy s námi poznávat Prahu 2 po naší naučně poznávací trase Prague City Line , kterou jsme pro Vás připravili.

» Pokračování »

Rotunda sv. Martina

4. 2. 2017

Vyšehrad rotunda sv. Martina – místo, kde se probouzejí kostlivci

Rotunda sv. Martina již od dávných dob v lidech vzbuzovala zvláštní pocity. Je to místo, ke kterému se váže snad nejvíce strašidelných pověstí. Zjevuje se zde černý ohnivý pes, můžete tu spatřit tajemný studený oheň anebo vás třeba vyděsí duch francouzského majora, který dříve strašíval místní posádku.

» Pokračování »

Vyšehrad - bazilika sv. Petra a Pavla

3. 2. 2017

BAZILIKA SV. PETRA A PAVLA

Jeho věže představují hlavní vyšehradskou dominantu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava z roku 1902 od Josefa Mockera v sobě skrývá zbytky gotického i románského zdiva. » Pokračování »