Kostel Panny Marie a svatého Karla Velikého a muzeum Policie

Pha2 - Karlov

Naše další výprava po stopách významných pražských sakrálních památek, dnes povede na Karlov tedy do míst, kde se již dlouhá staletí pyšní nádherný barokní kostel Panny Marie a svatého Karla Velikého Pojďme odhalit krásu nádherného barokního areálu, kde se vedle sebe nachází nádherný barokní  kostel a turisty hojně navštěvované muzeum Policie České republiky.

Vše o : Kostel Panny Marie a svatého Karla Velikého a muzeum Policie

Kostel panny Marie a sv. Karla Velikého Tento kostel byl postavený původně v gotickém stylu, ze kterého byl přestavěn ve stylu baroka. Vznikl společně s výstavnou pražského Nového Města, konkrétně v roce 1351, a to zásluhou císaře Karla IV.

Stavbu postavil známý stavitel a architekt Matyáš z Arrasu, který založil na pražských Hradčanech dvorskou stavební huť. Tento významný architekt, stavitel a kameník byl mimo jiné prvním stavitelem katedrály svatého Víta v Praze. S katedrálou jsme se již společně seznámili v příspěvcích o Pražském hradu. Ale nyní zpět k původní památce. Kostel byl slavnostně vysvěcen arcibiskupem Janem Očkem z Vlašimi v roce 1377. Tomuto slavnostnímu aktu byl pochopitelně přítomen iniciátor stavby císař Karel IV. Součástí kostela byl také klášter pražských augustiniánů kanovníků. Klášter byl bohužel v důsledku husitských válek velice poškozen a následně opuštěn. Proto roku 1498 došlo k zcela novému vysvěcení stavby.

Další tragedie postihla kostel v roce 1603, kdy jej zasáhl blesk a tím poškodil značnou část stavby. Došlo však k nákladné rekonstrukci na záchran památky, a tak se kostelu dostalo nové opravy a střechy. Další úpravy se tentokráte týkaly interiéru stavby, díky kterým vznikla zcela nová kruchta, tedy vyklenutá konstrukce, do které byly umístěny zcela nové varhany, pocházející z dílny Bedřicha Semeráda. Kromě kůru zcela nově vznikla také kazatelna a kostelní oltáře.

Kostel panny Marie a sv. Karla Velikého - muzeum Policie - areál Těžké rány osudu
Netrvalo dlouho a rána osudu opět zasáhla kostel. V roce 1755 jej totiž pohltil obrovský požár, který kostel i klášter značně poničil. Zanedlouho byly však následky požáru opraveny. Další rána přišla v roce 1785, kdy v důsledku reforem císaře Josefa II. došlo k uzavírání kostelů. Tomuto nařízení se nevyhnul ani kostel Panny Marie a svatého Karla Velikého, který byl následkem reformy zrušen. Z kostela se později stala nemocnice.

Nahlédnutí do interiéru
Kromě překrásné kostelní lodi, jejíž půdorys nese podobu osmibokého jehlanu, mohou návštěvníci obdivovat také přilehlou zvonici a také budovu svatých schodů. V důsledku barokní přestavby došlo k barokní výzdobě interiéru, který byl doplněn o překrásné barokní vybavení kostela. Velká část tohoto mobiliáře byla však při uzavření kostela převezena do nedalekého kostela svatého Apolináře. Po příchodu do interiéru stavby nejednoho návštěvníka jistě upoutá překrásný dominantní hlavní oltář z roku 1872. Dalším unikátem, který zde můžete spatřit, je unikátní gotická klenba, jejíž průměr přesahuje dvaadvacet metrů.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Karlov - muzeum Policie - Expozice historie bezpečnostních složek Současnost
V současné době zde kromě prohlídek kostela návštěvníci vyhledávají Muzeum Policie České republiky, které se v areálu nachází. Zde se mohou návštěvníci  seznámit s historií a vývojem bezpečnostních sborů na území České republiky. Muzeum je rozděleno do několika tematických celků.  Návštěvníci si mohou prohlédnout práci bývalé komunistické státní bezpečnosti, dále mohou zjistit informace o cizinecké a pohraniční polici. A nejspíše nezajímavější a lidmi hojně navštěvovaná je expozice popisující práci kriminální policie a popis nejznámějších kriminalistických případů v historii České republiky  a Československé republiky.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Ke Karlovu 453/1
Praha 2


GPS: 
50.0685936N, 14.4279872E

Kontakty:
224 922 183
muzeum@mvcr.cz
www.muzeumpolicie.cz

Otevírací doba kostela pro veřejnost:
Kostel Panny Marie a svatého Karla Velikého:
neděle 14:00-16:30

Otevírací doba muzea:
Muzeum Policie

út – ne …10.00 – 17.00
pondělí – zavírací den

Vstupné:
Dospělí 30,- Kč
Děti, studenti, důchodci 10,- Kč
Rodinné vstupné 50,- Kč
Odpoledne pro děti 5,- Kč

Více informací o vstupném a otevírací době – zde

Spojení:
Bus: 291 -  stanice Dětská nemocnice Karlov dále ulicí Ke Karlovu směrem k Nuselskému mostu
Tram: 6, 11, 56 -  stanice Pod Karlovem nahoru po schodech , přejít podchodem magistrálu
Tram:7, 18, 24, 53, 55 – stanice Albertov dále do ulice Albertov a stále rovně po schodech nahoru do ulice Ke Karlovu a doprava do muzea.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

 

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Muzeum policie České republiky 50.069205, 14.428517 Muzeum policie Díky Muzeu policie České republiky máme jedinečnou možnost nahlédnout do historie  obranných složek státu, seznámit s jejich náplní práce a s technologiemi, které v minulosti využívaly a které napomáhají při odhalování zločinu nadále. Adresa: Muzeum policie, Ke Karlovu 453/1, 120 00, Praha 2 GPS: 50.069205N, 14.428517E Kontakty: tel: +420 224 922 183 muzeum@mvcr.cz web: http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/muzeum-policie-ceske-republiky Otevřeno: Út - Ne: 10.00 – 17.00, pondělí zavřeno

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « ROTUNDA SV. LONGINA patří mezi nejstarší památky Prahy | Představení pražského Žižkova » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář