ROTUNDA SV. LONGINA patří mezi nejstarší památky Prahy

rotunda-sv-loglina03

Románské rotundy patří mezi nejstarší architektonické památky Prahy a zároveň jsou jedinečným svědectvím o dávném osídlení pásma podél Vltavy. V Praze se dochovaly tři. Rotunda sv. Kříže, sv. Martina a sv. Longina. Nejmenší a druhou nejstarší je právě rotunda sv. Longina.

…………………………………………………………………………………………………………………………

Vše o tématu v souvislostech

…………………………………………………………………………………………………………………………

Podle pověsti prý byla původně pohanskou svatyní a teprve příchod křesťanství ji změnil v katolický kostelík. Dle historických pramenů byla postavena v první polovině 12. století a sloužila jako farní kostelík starobylé osady Rybníček. Byla obklopena hřbitovem, užívaným za moru a pro cizince.

Praha 2 - Rotunda sv. LoglinaRotunda byla nejprve vysvěcena sv. Štěpánovi, ale poté co o pár kroků dál nechal Karel IV. založit nový farní kostel sv. Štěpána, bylo změněno i zasvěcení rotundy na počest sv. Longina, jehož ostatky Karel IV. přivezl z jedné ze svých cest po Itálii. Sv. Longin byl římský voják, který o Velkém pátku probodl Kristovi srdce oštěpem. Poté však svého činu hluboce litoval, utekl z vojska a žil desítky let jako poustevník, než byl vypátrán a popraven.

V roce 1783 byla rotunda na základě nařízení Josefa II. zrušena a stalo se z ní skladiště kostelního nářadí. V polovině 19.století při výstavbě nové ulice Na Rybníčku měla být zbořena, ale Společnost Národního muzea v čele s Františkem Palackým se zasadila o její záchranu. V letech 1929 – 34 byla důkladně opravena. Tehdy byly odkryty románské sloupy, pilíře lucerny, vítězný oblouk původní románské apsidy a rekonstruován barokní oltář z roku 1762 se skupinou sv. Kříže a sv. Longina.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

Astronomická zajímavost
Rotunda tvoří také jednu z astronomických zajímavostí Prahy. Její spojnice s rotundou sv. Kříže na Starém Městě, s Malostranskou mosteckou věží a s chrámem sv. Víta ukazuje azimut letního a zimního slunovratu platný pro 11. a 12. století. Tomu odpovídalo i původní zasvěcení koncových bodů přímky. Sv. Štěpán slaví 26.prosince, tedy nedlouho po zimním slunovratu a sv. Vít 15.června, nedlouho před slunovratem letním.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Na Rybníčku
120 00 Praha 2

Dopravní spojení:

Metro linka C stanice I.P. Pavlova
Tram: 22,16,10 Štěpánská

Dopravní spojení:

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Rotunda sv. Longina 50.076670, 14.425521 Rotunda sv. Longina Románské rotundy patří mezi nejstarší architektonické památky Prahy a zároveň jsou jedinečným svědectvím o dávném osídlení pásma podél Vltavy. V Praze se dochovaly tři. Rotunda sv. Kříže, sv. Martina a sv. Longina. Nejmenší a druhou nejstarší je právě rotunda sv. Longina. Na Rybníčku 120 00 Praha 2 – Nové Město http://www.praguecityline.cz/pamatky/rotunda-sv-longina

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « KOSTEL PANNY MARIE A SV. KARLA VELIKÉHO – MUZEUM POLICIE | Kostel Panny Marie a svatého Karla Velikého a muzeum Policie » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář