Prague boats

NOVÉ MĚSTO PRAŽSKÉ – originální stavební koncept

praha-2-tancici-dum-15

Nové město Pražské je dnes součástí pražské části Praha 2. Pojďme se seznámit s touto krásnou a historicky zajímavou městskou částí, která patřila ve své době mezi nejmodernější města Evropy.

Historie Nového města a jeho budování: Karlovo náměstí a v pozadí Novoměstská radnice
Historická Praha, tak jak ji dnes známe vznikla spojením čtyř dříve samostatných měst - Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Nového Města. Čtvrté v pořadí Nové Město bylo vybudováno jako velkolepý projekt císaře a krále  Karla IV.(1346 – 1378), který se v druhé polovině 14. století rozhodl z Prahy vybudovat honosné a reprezentativní centrum Svaté římské říše.

Karel IV. věnoval budování Nového Města osobně velkou pozornost. Bylo to první město, které vznikalo na základě přesného urbanistického plánu. Praha se na konci 14. století stala staveništěm Evropy. Nové město rostlo  velmi rychle, čímž si získalo  obdiv ostatních evropských měst a Praha se stala centrem dění Evropy.

mapa PCL Praha 2a

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Praha 2 - Karlovo náměstí Vznikly tak široké bulváry, rozsáhlá náměstí a majestátní církevní stavby, které jsou dnes často schovány za fasádami z 19. a 20. století.  Ale po bližší prohlídce je zřejmé, že jsou to ty samé budovy, které   před více než pěti sty lety dal vyměřit a vybudovat císař Karel IV. Dle některých názorů bylo vybudování Nového Města Karlem IV. promyšleno do nejmenších detailů. Panovník nejenže velkoryse načrtl předpokládaný vzhled Nového Města, ale i stanovil přesná pravidla pro jeho novou zástavbu. Překvapivě moderní nařízení například osvobozovalo stavebníky od daní na dobu dvanácti let za podmínky, že zahájí stavbu do jednoho měsíce po zakoupení pozemku a do roka a půl ji dokončí. Nové domy musely být kamenné a jednopatrové, ale významné církevní i světské stavby měly právo na výjimku.

Nebeský Jerusalém a svatý kříž[SinglePic not found]
Možná jste již slyšeli o koncepci Nebeského Jeruzalému, tedy pomyslného kříže sestaveného z přesného budování významných kostelů. Tento kříž byl vytvořen pomyslnou svislou čarou mezi kostelem sv. Kateřiny a kostelem Panny Marie Na slupi a bazilikou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Příčné rameno bylo tvořeno linií mezi klášterem Na Slovanech a kostelem Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově. Střed kříže tvořil kostel sv. Apolináře. Ve své době byly všechny tyto kostely dominantami s osobitou architekturou, viditelné z dáli. Dnes jsou často skryty za pozdější vysokou činžovní zástavbou, ale pro ty, kteří chtějí objevovat historická tajemství Nového Města toto nebude překážkou pro tajuplné hledání dnes již skryté historie.

Nové město ve staletích:
Po dokončení se Nové město zapojilo do historie Prahy a stalo se místem, kde se tvořili dějiny.     Právě  Nové město Pražské bylo sídlo husitského hnutí,  v době Rudolfínské Prahy zde bydlel    jeden z nejtajemnějších mágů – magistr Edward Kelly a  za II. světové války se zde ukrývali   českoslovenští  parašutisté po atentátu na zastupujícího protektora  Heydricha. Nové město Pražské ukázalo během staletí svoji sílu a dnes nabízí příjemné místo k žití a vybízí k častým návštěvám.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

Publikace  k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 2 ke stažení zdarma

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy


Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Adresa:

Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

muzeum_ceskeho_granatu_web

Muzeum českého granátu

Zveme vás do nového Muzea českého granátu s jedinečnou expozicí šperků zdobených výhradně českým granátem. Kolekce je uceleným průřezem šperkařství od raných dob, kdy se granát začal ve šperkařství používat, až do počátku dvacátého století. Dozvíte se vše o historii těžby granátů v českých zemích, technologii broušení a lokalitách výskytu.

» Pokračování »


h

Aktuální tipy na každý víkend!

Sledujte aktuální tipy na víkend. Co dělat, co navštívit, kde zabavit děti. Doufáme, že Vám pomůže při rozhodování jak strávit volný čas.

» Pokračování »


The Chamber_upoutavka

Skutečné dobrodružství v centru Prahy. Nejlepší úniková hra.

Odhalte tajemství císaře Karla IV. v unikátních prostorách ze 14.století! nebo Porazte mocného Hackera a zachraňte svět! nebo Unikněte ze středověkého žaláře v napínavé a dlouho očekávané HŘE NOVÉ GENERACE na Petrském náměstí! a je vám to málo? Možností je mnohem víc ....

» Pokračování »


DumVLACKU_CMYK

Náš tip na prázdniny: 170 LET NEGRELLIHO VIADUKTU

Na jaře roku 1846 začala stavba nejstaršího železničního mostu v Praze. Po tragickém úmrtí Jana Pernera se stavby tehdy ujal rakouský inženýr Alois Negrelli. Současnou podobu viaduktu znázorňuje jeho 160x zmenšený a 7 metrů dlouhý model v Domě vláčků v Praze Na Petřinách. Přijďte si vyfotit jednu z 22 zde provozovaných souprav!

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Stahujte ZDARMA turistické průvodce a mapy Prahou !

NOVÝ TURISTICKÝ PRŮVODCE PRAHOU 3 S MAPOU A SLEVOVÝMI KUPÓNY! Projděte si pražský Žižkov, Vítkov, Parukářku, zažijte místní neopakovatelnou atmosféru a nezapomeňte cestou využít slevové kupóny ! Vytiskněte si celého průvodce nebo jen mapu se slevovými kupóny do restaurací a na akce, které budete cestou míjet ! Vyberte si tu nejlepší ! Můžete prohlížet i v tabletu nebo mobilu a kupóny ve vybraném podniku nemusíte mít vytištěné, stačí jen ukázat na obrazovce vašeho pomocníka !

» Pokračování »


DinoParkZije-230x230px-sRgb

DinoPark Žije !

Na střechu Galerie Harfa se usadilo kolem padesáti prehistorických živočichů. Vypadá to, jako by se zde zastavil čas v Druhohorách. Neváhejte, a podnikněte společně s celou rodinou výlet do doby asi před 235 miliony let.

» Pokračování »


puzzle room

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

 

« « Historické kočáry z 18. – 20. stol. | Dny evropského dědictví 2011 » »

Both comments and pings are currently closed.

3 reakce u článku “NOVÉ MĚSTO PRAŽSKÉ – originální stavební koncept”

  1. [...] palác se nalézá v jižní části nynějšího Karlova náměstí č.p.502 v Praze na Novém Městě Pražském. Původně měl, jako Slavošovský dům – malá tvrz, hájit jižní cíp královské cesty, a [...]

  2. [...] mu nic nechybělo. Byl vlastníkem rozsáhlých movitých majetků, včetně Faustova domu na Novém Městě Pražském, kde s rodinou bydlel. Jeho situace byla stabilní a jeho kariéra se zdála být velmi nadějná. [...]

  3. [...] při povodni. Vedení univerzity proto rozhodlo o jejím přemístění do současného areálu na Novém Městě. A od této chvíle se píše historie botanické zahrady Na slupi, jak ji známe dnes. Přežila [...]