PF 2018

NOVÉ MĚSTO PRAŽSKÉ – originální stavební koncept

praha-2-tancici-dum-15

Nové město Pražské je dnes součástí pražské části Praha 2. Pojďme se seznámit s touto krásnou a historicky zajímavou městskou částí, která patřila ve své době mezi nejmodernější města Evropy.

Historie Nového města a jeho budování: Karlovo náměstí a v pozadí Novoměstská radnice
Historická Praha, tak jak ji dnes známe vznikla spojením čtyř dříve samostatných měst - Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Nového Města. Čtvrté v pořadí Nové Město bylo vybudováno jako velkolepý projekt císaře a krále  Karla IV.(1346 – 1378), který se v druhé polovině 14. století rozhodl z Prahy vybudovat honosné a reprezentativní centrum Svaté římské říše.

Karel IV. věnoval budování Nového Města osobně velkou pozornost. Bylo to první město, které vznikalo na základě přesného urbanistického plánu. Praha se na konci 14. století stala staveništěm Evropy. Nové město rostlo  velmi rychle, čímž si získalo  obdiv ostatních evropských měst a Praha se stala centrem dění Evropy.

mapa PCL Praha 2a

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Praha 2 - Karlovo náměstí Vznikly tak široké bulváry, rozsáhlá náměstí a majestátní církevní stavby, které jsou dnes často schovány za fasádami z 19. a 20. století.  Ale po bližší prohlídce je zřejmé, že jsou to ty samé budovy, které   před více než pěti sty lety dal vyměřit a vybudovat císař Karel IV. Dle některých názorů bylo vybudování Nového Města Karlem IV. promyšleno do nejmenších detailů. Panovník nejenže velkoryse načrtl předpokládaný vzhled Nového Města, ale i stanovil přesná pravidla pro jeho novou zástavbu. Překvapivě moderní nařízení například osvobozovalo stavebníky od daní na dobu dvanácti let za podmínky, že zahájí stavbu do jednoho měsíce po zakoupení pozemku a do roka a půl ji dokončí. Nové domy musely být kamenné a jednopatrové, ale významné církevní i světské stavby měly právo na výjimku.

Nebeský Jerusalém a svatý kříž[SinglePic not found]
Možná jste již slyšeli o koncepci Nebeského Jeruzalému, tedy pomyslného kříže sestaveného z přesného budování významných kostelů. Tento kříž byl vytvořen pomyslnou svislou čarou mezi kostelem sv. Kateřiny a kostelem Panny Marie Na slupi a bazilikou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Příčné rameno bylo tvořeno linií mezi klášterem Na Slovanech a kostelem Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově. Střed kříže tvořil kostel sv. Apolináře. Ve své době byly všechny tyto kostely dominantami s osobitou architekturou, viditelné z dáli. Dnes jsou často skryty za pozdější vysokou činžovní zástavbou, ale pro ty, kteří chtějí objevovat historická tajemství Nového Města toto nebude překážkou pro tajuplné hledání dnes již skryté historie.

Nové město ve staletích:
Po dokončení se Nové město zapojilo do historie Prahy a stalo se místem, kde se tvořili dějiny.     Právě  Nové město Pražské bylo sídlo husitského hnutí,  v době Rudolfínské Prahy zde bydlel    jeden z nejtajemnějších mágů – magistr Edward Kelly a  za II. světové války se zde ukrývali   českoslovenští  parašutisté po atentátu na zastupujícího protektora  Heydricha. Nové město Pražské ukázalo během staletí svoji sílu a dnes nabízí příjemné místo k žití a vybízí k častým návštěvám.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

Publikace  k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 2 ke stažení zdarma

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy


Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

 

Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Prague Boats 1

Vyhlídkové plavby po Vltavě

Zcela výjimečné pohledy na Prahu, nejlepší místa na fotografování, slavné historické památky ze zcela jiného úhlu pohledu, komfortní prostředí lodí, nejmodernější flotila v Praze. Zkuste to !

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Muzeum_Grevin_PataMat

Muzeum Grévin

Navštivte nejzábavnější muzeum voskových figurín v Praze! Nechte se okouzlit půvabem staropražské kavárny, navštivte ples s úchvatně zářícími reflektory a celebritami, poměřte se s nejlepšími sportovci světa nebo propadněte kouzlu našeho magického divadla.

» Pokračování »


Muzem_Starych_casu_230x230

Muzeum Kouzlo starých časů

Chcete vstoupit do romantického a obdivovaného viktoriánského a edwardiánského období po roce 1850 ? Obdivovali jste někdy kostýmy z filmů třeba viktoriánské Anglie ? Ty nekonečné proudy skvěle oblečených šlechticů, služek ... Tak zde uvidíte originály, perfektně koncipované do obrazů doby a příběhů....

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

 

« « Kostel svatého Václava na Zderaze | Karlovo náměstí a jeho historie I » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

3 reakce u článku “NOVÉ MĚSTO PRAŽSKÉ – originální stavební koncept”

  1. [...] palác se nalézá v jižní části nynějšího Karlova náměstí č.p.502 v Praze na Novém Městě Pražském. Původně měl, jako Slavošovský dům – malá tvrz, hájit jižní cíp královské cesty, a [...]

  2. [...] mu nic nechybělo. Byl vlastníkem rozsáhlých movitých majetků, včetně Faustova domu na Novém Městě Pražském, kde s rodinou bydlel. Jeho situace byla stabilní a jeho kariéra se zdála být velmi nadějná. [...]

  3. [...] při povodni. Vedení univerzity proto rozhodlo o jejím přemístění do současného areálu na Novém Městě. A od této chvíle se píše historie botanické zahrady Na slupi, jak ji známe dnes. Přežila [...]

Zanechat komentář