Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Pražské památky
Přinášíme Vám ucelený přehled pražských pamětihodností, které si zaslouží naši pozornost.
( v tomto odkazu naleznete seznam pražských památek dle názvu )
Nové příspěvky: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
8. 12. 2021
Chrám Matky Boží před Týnem – historie a popis
Nedaleko Staroměstské radnice se do výše tyčí památka, utvářející neodmyslitelné panorama Prahy. Jedná se o Chrám Matky Boží před Týnem, který je častěji nazýván jednoduše Týnský chrám. Tento nepřehlédnutelný gotický chrám, který dříve býval hlavním staroměstským kostelem, je napěchován významnými uměleckými díly od gotiky až po baroko. Přední část kostela s portálem směřujícím do náměstí je obestavěna předsunutou zástavbou dvou domů, známějším z nich je Týnská škola. » Pokračování »
20. 11. 2021
Ungelt – jedna z nejcennějších pražských památek
Ungelt neboli Týnský dvůr je jednou z nejcennějších pražských památek. Po dlouhá staletí byl také nejdůležitějším centrem pražského obchodu. Naleznete jej nedaleko Staroměstského náměstí. A k čemu vlastně v minulosti kupecký dvůr sloužil? Proč do jeho bran mířily tisíce kupců z celého světa? » Pokračování »
17. 11. 2021
Petřínská lanová dráha
Pro všechny z vás, kteří byste rádi navštívili vrchol Petřína společně s rozhlednou, naší malou Eiffelofkou i další oblíbená petřínská místa a současně vás neláká pěší procházka vzhůru Petřínskými sady, je zde připravena alternativní možnost jak vrchol zdolat zcela bez námahy. Pozemní lanová dráha, více než 100 let starý a stále funkční unikát. Za její vznik vděčíme, jako mnohým stavbám Petřína, Klubu českých turistů a nadšení roku 1891 spojeném s Jubilejní zemskou výstavou. » Pokračování »
18. 10. 2021
Kostel sv. Jakuba
Kostel svatého Jakuba nedaleko Staroměstského náměstí byl svědkem mnoha historických událostí. Konala se zde korunovační hostina českého krále Jana Lucemburského a dokonce zde bylo vystaveno mrtvé tělo císaře a otce vlasti Karla IV. Svatojakubský kostel, kterému se dostalo čestného titulu basilica minor, je známý i díky Foglarově Záhadě hlavolamu.
17. 10. 2021
Dům U Černé Matky Boží – nejstarší kubistický dům v Praze
Mezi Celetnou ulicí a Ovocným trhem uvidíte jedno z nejvýznamnějších děl české kubistické architektury, dům U Černé Matky Boží. Budova byla dokončena jen krátce po nedalekém Obecním domě, tedy v roce 1912, přesto jsou obě budovy zcela odlišné. Z části se jednalo o záměr, dům měl být protipólem výrazně secesní budovy Obecního domu. Název budova nese po barokním domu, který stál původně na jejím místě, kromě názvu zůstalo i domovní znamení, černá soška madony, umístěná na rohu budovy. Dnes se zde nachází muzeum kubismu a příjemná kavárna Café Orient.
» Pokračování »
7. 10. 2021
Dům U Černé Matky Boží – zajímavosti a legendy
Na rohu ulic Ovocný trh a Celetná se nachází vůbec nejstarší pražská kubistická stavba. Autorem domu U Černé Matky Boží je architekt Josef Gočár. A jako správná pražská památka je i tento zdánlivě ne až tak starý dům obklopen zajímavostmi a legendami.
» Pokračování »
22. 9. 2021
Králův dvůr – rezidence českých králů
Přesuňme se v čase do období 14. století, do doby, kdy na místě současného Obecního domu na Náměstí republiky v Praze stávalo honosné sídlo českých králů zvaný Králův dvůr. Přesuňme se do doby, kdy odsud vyjížděly královské korunovační průvody, kdy byl Královský dvůr důležitější než Pražský hrad, ale i do doby, kdy se stal ruinou bez významu.
» Pokračování »
22. 6. 2021
Planetárium ve Stromovce – cesta ke hvězdám
Pražské Planetárium je nenápadná skoro kruhová stavba, která se skrývá v zeleni Stromovky. Oč je ale skromná navenek, je jedinečná uvnitř. V jejích útrobách se nacházejí odhalení většiny astronomických tajemství, která odjakživa lákají vědychtivé a zvědavé návštěvníky. » Pokračování »
8. 6. 2021
Štefánikova hvězdárna umožňuje pozorování hlubokého vesmíru
Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně umožňuje návštěvníkům denní i noční pozorování oblohy a zdokonalí vás ve znalostech astronomie. Každý den kromě pondělí a za jasného počasí můžete pozorovat vesmír velkými dalekohledy s odborným výkladem. Ve dne Slunce, po setmění Měsíc, planety a hvězdnou oblohu. A pokud počasí nepřeje, můžete navštívit ukázky práce s přístroji, výstavy a další odborné i zábavné programy. » Pokračování »
2. 6. 2021
Strahovská obrazárna se pyšní sbírkami umění od 13.století
Sbírky umění, které nyní tvoří Strahovskou obrazárnu jsou součástí historie Strahovského kláštera od jeho vzniku. Dnes si zde můžete prohlédnout téměř tisíc pět set uměleckých děl, převážně obrazů, zahrnující období od konce 13. do 19. století. » Pokračování »
Nejnovější komentáře