Strahovský klášter – nejstarší premonstrátský klášter v Čechách

Pha1 - Strahovsky klaster110716_003

Strahovský klášter byl založen roku 1140, je to nejstarší premonstrátský klášter u nás a současně patří i mezi nejstarší premonstrátské kláštery na světě. V historii českých zemí hrál vždy významnou roli. Jeho plný název většina z nás nezná a zní Královská kanonie premonstrátů na Strahově. Naopak známá je jedinečná Strahovská knihovna, která je jednou z nejcennějších a nejkrásnějších našich knihoven. Strahovská obrazárna uchovává jednu z nejvýznamnějších evropských sbírek gotického až barokního malířství nebo oblíbené rudolfinské umění. Klášter má také v Praze jedinečnou polohu. Z jedné strany petřínské svahy, z druhé Pražský hrad.  Jen samotná procházka mezi klášterními budovami má jedinečnou atmosféru …

………………………………………………………………………………………………………………………

Rozcestník: více článků o STRAHOVSKÉM KLÁŠTEŘE

………………………………………………………………………………………………………………………

Strahovský klášter - pohled z Petřína Historie kláštera

Strahovský klášter byl založený roku 1140 českým knížetem a budoucím králem Vladislavem II. na místě zvaném Strahov nebo někdy latinsky Sion, tedy místě, kde se strahovalo – kde se držela stráž. Velkou zásluhu na jeho založení měl i olomoucký biskup Jindřich Zdík, který již roku 1143 pozval do strahovského kláštera tehdy rychle rostoucí a prosperující premonstrátský řád (řád byl založen sv. Norbertem teprve o 23 let dříve roku 1120).  Roku 1143 tedy přišli do kláštera první premonstrátští mniši z westfálského Steinfeldu.

Areál kláštera patřil od svého vzniku k nejbohatším církevním institucím a byl patrně rozsáhlejší než tehdejší Pražský hrad, byl považován za největší románskou stavbu v Čechách a snad i celé Evropě. Pobývaly v něm významné osobnosti a konal se tu zemský sněm. I král Vladislav II. byl v klášteře roku 1178 pohřben.

Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

TIP: Turistické průvodce a mapy ke stažení zdarma

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »

Strahovský klášter - vnitřní nádvoří a basilika Nanebevzetí Panny Marie Klášter prodělal za dobu své existence několik rekonstrukcí. V roce 1258 vyhořel a obnoven byl již ve stylu gotiky. Po vyplenění husitskými vojsky roku 1420 byl přestavěn až na počátku 17.století. Roku 1603 – 12 vznikl nalevo od vstupní brány goticko-renesanční votivní kostel sv. Rocha. Byl obnoven konventní chrám Nanebevzetí Panny Marie a celý klášter přestavěn. Vyvrcholením tohoto období bylo přenesení ostatků sv. Norberta r. 1627 z magdeburského premonstrátského kláštera P. Marie na Strahov. Sv. Norbert založil r.1120 klášter ve Francii v údolí Premontré a později se stal biskupem v Magdeburku. Jeho původní hrob na Strahově byl v mřížové kapli uprostřed kostela, dnes v kapli sv. Voršily. V roce 1613 byla v areálu kláštera založena opatská zahrada.

Strahovský klášter - basilika Nanebevzetí Panny Marie Roku 1648 byl klášter vyrabován Švédy, kteří z kláštera odvezli velkou část knihovny. Značná část vybavení knihovny i celého kláštera byla tehdy nejen odvezena, ale i nenávratně zničena. Po konci 30ti leté války následovala raně barokní přestavba. R. 1671 vznikl Teologický sál, starší reprezentační místnost Strahovské knihovny. V barokních skříních jsou zde uloženy staré rukopisy a prvotisky i např. nejstarší pergamenový evangeliář z 9. st. V sále jsou umístěny holandské globy z 17. až 19.st. Přestavěn byl i vlastní konvent, stavební vývoj zakončila výstavba nové klasicistní knihovny s velkým Filozofickým sálem. Barokní přestavbu kláštera vedli architekti Giovanni Domenico Orsi, který postavil knihovní Teologický sál, Jan Baptista Mathey, který postavil budovu opatství a hlavně Anselmo Lurago, který dal barokní podobu všem ostatním budovám kláštera. Ignác Jan Nepomuk Palliardi přestavěl průčelí Filosofického sálu, na výzdobě kostela se podílel Ignác Platzer, autor bojujících gigantů u hlavní brány, vedoucí na První nádvoří Pražského hradu. Z hospodářských budov je nejvýznamnější strahovský pivovar, v němž se vařilo pivo až do začátku 20. st. Od 30. let 19. st. se buduje Strahovská obrazárna s pozoruhodnou kolekcí středoevropského umění.

Vývoj kláštera byl v roce 1950 přerušen násilným obsazením komunistickou mocí a místní řeholníci byly odvezeni do sběrných táborů. Po roce 1989 dochází k restituci klášterního majetku a k návratu klášterní komunity. Klášter patří opět premonstrátskému řádu, jehož komunita se ujala své pastorační funkce i starosti o strahovský areál. V současné době má strahovská kanonie čtyřiasedmdesát řeholníků. Někteří z nich působí v klášteře, jiní pak po celé České republice.

Zajímavosti

Zakladatelem řádu premonstrátů je svatý Norbert a ten je pohřbený ve Strahovském klášteře, tato skutečnost dělá z našeho Strahovského  kláštera jedno z nejvýznamnějších církevních míst na světě . Jeho ostatky byly do kláštera převezeny z německého Magdeburgu, kde byl biskupem, poté co město ovládli evangelíci. Dalším unikátem Strahovského kláštera jsou překrásné varhany, na které dokonce několikrát hrál samotný Wolfgang Amadeus Mozart. Ten také během svého pobytu v Praze několikrát působil ve Stavovském divadle. Dalším významným skvostem je klášterní bazén, pocházející z dvanáctého století. Pokud máte zájem do kláštera vstoupit, může tak učinit pouze vdovec nebo svobodný muž.

Strahovský klášter najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Petřínskými sady na Pražský hrad.

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si

………………………………………………………………………………………………………………………

Strahovsky_klaster_teologicky_sal_1

Strahovský klášter uchovává velkolepou knihovnu i kabinet kuriozit

Strahovská klášterní knihovna je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven v Evropě. Uloženo je zde přes dvě stě tisíc knih, z toho přes tři tisíce rukopisů a tisíc pět set prvotisků. Kromě vzácných knih, úžasné architektury zde najdete i méně očekávané exponáty, jako např. roh bájného jednorožce. Víte, že první ženou, která navštívila strahovskou knihovnu přístupnou jen mužům, byla anglická kráska Emma Hamilton, považovaná mnohými za kurtizánu?

» Pokračování »

Strahovský velký_popisky

Strahovský klášter - plánek areálu

Strahovský klášter je jedním z nejmonumentálnějších našich klášterů. Zde si můžete prohlédnout areál kláštera a jeho rozvržení.

» Pokračování »

Strahovský betlém

Strahovský betlém

Strahovský betlém je krásná řezbářská práce od Jana Floriana vytvořená na prosbu strahovského opata po navrácení kláštera premonstrátům.

» Pokračování »

Pha1 - Strahovsky klaster110716_003

Hlavní strahovský kostel je Bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Strahovská Bazilika Nanebevzetí Panny Marie je místem, kde jsou uloženy ostatky zakladatele řádu premonstrátů sv. Norberta, byl zde pohřben král Vladislav II., najdete zde i hrobku polního maršála Pappenheima a hrobku, ve které si přál být pohřben Albrecht z Valdštejna. Wolfgang Amadeus Mozart zde rád hrál na varhany a během bohoslužeb zde můžete slyšet gregoriánský chorál.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Virtuálně

………………………………………………………………………………………………………………………

Virtuální prohlídka Strahovského kláštera

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Kalendář akcí v Praze

Kalendář akcí v Praze

Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Strahovské nádvoří 132/1
118 00 Praha 1 –  Hradčany
Tel: +420 233 107 704

Web: www.strahovskyklaster.cz

GPS: Loc: 50°5’10.342″N, 14°23’22.417″E

Otevřeno: 
Pondělí – Neděle: 9.00 – 17.00, polední pauza 12.00 – 13.00

Vstupné:

Strahovská knihovna

Základní: 150 Kč
Snížené: 80 Kč
Rodinné: 300 Kč ( 2 dospělí + max. 3 děti do 15 let )

Strahovská obrazárna + budova konventu + výstavy

Základní: 150 Kč
Snížené: 80 Kč
Rodinné: 300 Kč ( 2 dospělí + max. 3 děti do 15 let )

Společné vstupné Strahovská knihovna a obrazárna ( pouze do 16.00 hod )

Základní: 280 Kč
Snížené: 140 Kč
Rodinné: 500 Kč ( 2 dospělí + max. 3 děti do 15 let )

Zdarma: děti do 6-ti let věku, držitelé průkazů ZTP, ZTP/P, členové řádů a kongregací, pro CK každá 21. osoba
Snížené: děti od 6-ti let, studenti do 27 let + pedagogové s kartou ISIC, ITIC, ICOM

Spojení:
Tram:  22 – Pohořelec

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Strahovský klášter 50.086118, 14.388782 Strahovský klášter Strahovský klášter - nejstarší premonstrátský klášter na území Čech, který se nachází v blízkosti Pražského hradu. Na níže uvedeném obrázku si můžete prohlédnout  areál kláštera a jeho rozvržení. Adresa: Strahovské nádvoří 132/1 118 00 Praha 1 –  Hradčany http://www.praguecityline.cz/pamatky/strahovsky-klaster

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

………………………………………………………………………………………………………………………

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Petrin_lanova draha110416_001

Petřínská lanovka

Lanová dráha, o délce přes pět set metrů s převýšením 130 metrů se vzhůru i opačným směrem pohybuje po kolejích pomocí systému tažných lan. Má jednu mezistanici a na téměř zážitkovou jízdu vám stačí pouze běžná jízdenka MHD.

» Pokračování »

 

Petrin - Kostel sv. Vavrince101010_008

Církevní památky na Petříně

Na pražském Petříně se nachází několik církevních památek, které neodmyslitelně utváří atmosféru tohoto místa. Jsou to kostel sv. Vavřince, kaple Kalvárie, Boží hrob a Křížová cesta. Boží hrob byl postaven podle kaple, která stojí přímo v Jeruzalémě. Věříte že o Velikonocích ve tři hodiny odpoledne dopadá sluneční paprsek na obětní kámen přímo doprostřed kaple?

» Pokračování »

petrin_hladova-zed_110312_001

Hladová neboli Zubatá zeď

Roku 1361 v Praze vypukl silný hladomor a tak se král a císař Karel IV. rozhodl předcházet katastrofě v podobě šíření nemocí z hladu a nechal vystavět zeď, která dala chudým lidem obživu. Opravdu?

» Pokračování »

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna je naše Eiffelovka

Petřínská rozhledna je jednou ze staveb, která neodmyslitelně patří k pražskému panoramatu. Někdy se o ní mluví jako o mladší sestře Eiffelovy věže v Paříži. U obou se počítalo s tím, že budou po určité době opět rozebrány. Naštěstí se tomu tak nestalo a my je můžeme obdivovat nebo se z nich kochat nejlepšími výhledy na celé město i dnes.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

………………………………………………………………………………………………………………………

Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

 

« « Prašná brána – představení památky | Strahovský klášter uchovává velkolepou knihovnu i kabinet kuriozit » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Strahovský klášter – nejstarší premonstrátský klášter v Čechách”

 1. Markéta Pichrtová napsal:

  Chtěla bych jenom upozornit, že u popisků obrázků
  Strahovského kláštera, jak je na nich kostel, tak
  ten se jmenuje – KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE,
  ten váš název by musel být – KOSTEL NANEBEVSTOUPENÍ
  PÁŇĚ!

 2. petrz napsal:

  Přeji dobrý den,
  děkujeme za upozornění. Chyba je již odstraněna
  PZ

Zanechat komentář