Muzeum kostek 2019

Strahovský klášter – popis kláštera

Pha1 - Strahovsky klaster110716_003

Naším dnešním cílem bude Strahovský klášter, nacházející se nedaleko Pražského hradu. Zde se snoubí nádherné prvky architektury s historickými poklady v podobě vzácných obrazů a knih. Vydejme se do míst, kde se nachází nejstarší premonstrátský klášter na území Čech.

Rozcestník: všeo   Strahovském klášteře více čtěte zde

Strahovský klášter - pohled z Petřína Historie
Klášter byl založený roku 1140 českým knížetem a budoucím králem Vladislavem II. Velkou zásluhu na jeho založení měl také olomoucký biskup Jindřich Zdík.  Roku 1143 přišli do kláštera premonstrátští mniši z westfálského Steinfeldu. Zakladatel Strahovského kláštera král Vladislav II. byl v klášteře roku 1178 pohřben. Klášter prodělal za dobu své existence několik rekonstrukcí, neboť v roce 1258 komplex vyhořel. Od té doby byl několikrát přestavován. Zlom nastal v roce 1613, kdy byla v areálu kláštera založena opatská zahrada. O současnou barokní podobu celého komplexu se zasloužil významný italský architekt Anselmo Lurago. Klášter fungoval, až do roku 1950 kdy byl uzavřen a místní řeholníci byly odvezeni do sběrných táborů. V současné době má strahovská kanonie čtyřiasedmdesát řeholníků. Někteří z nich působí v klášteře, jiní pak po celé České republice.

Rozcestník:  vše o vrchu Petřín

Interiér Strahovský klášter - vnitřní nádvoří
Autorem současné architektonické výzdoby a hlavně celé barokní podoby kláštera je Anselmo Lurago. Na výzdobě kostela se také podílel například Ignác Platzer, autor bojujících gigantů u hlavní brány, vedoucí na První nádvoří Pražského hradu.

Velice významnou síní je kapitulní síň, která byla v roce 1990 uvedena do původní podoby. V této místnosti dochází k přijímání nových členů řádu. Zde se také nacházejí velice vzácné obrazy a další umělecká díla. Dále bychom v areálu nalezli významnou obrazárnu, jejíž sbírky, obsahující obrazy z gotiky až po období romantismu, dnes patří mezi nejvýznamnější na území Čech.

Strahovský klášter - basilika Nanebevzetí Panny Marie Další významnou místností je klášterní knihovna, která je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven nejen na území naší republiky. Uloženo je zde přes dvě stě tisíc knih, z toho přes tři tisíce rukopisů a dokonce tisíc pět set prvotisků, které se nacházejí ve zvláštním depozitáři. Komplex knihovny je tvořen Teologickým a Filosofickým sálem.

Zajímavosti
Zakladatelem řádu premonstrátů, kteří zde sídlili, byl svatý Norbert, který je v klášteře pohřbený. Jeho ostatky byly na Strahov převezeny zanedlouho po bitvě na Bílé Hoře.  Bílá Hora, stejně jako letohrádek Hvězda, se nacházejí nedaleko od kláštera. Dalším unikátem strahovského kláštera jsou překrásné varhany, na které dokonce několikrát hrál samotný Wolfgang Amadeus Mozart. Ten také během svého pobytu v Praze několikrát působil ve Stavovském divadle. Dalším významným skvostem je klášterní bazén, pocházející z dvanáctého století. Pokud máte zájem do kláštera vstoupit, může tak učinit pouze vdovec nebo svobodný muž.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Strahovské nádvoří 132/1
118 00 Praha 1 –  Hradčany

GPS: Loc: 50°5’10.342″N, 14°23’22.417″E

Spojení:
Tram – 15, 22 – Pohořelec

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Strahovský klášter 50.086118, 14.388782 Strahovský klášter Strahovský klášter - nejstarší premonstrátský klášter na území Čech, který se nachází v blízkosti Pražského hradu. Na níže uvedeném obrázku si můžete prohlédnout  areál kláštera a jeho rozvržení. Adresa: Strahovské nádvoří 132/1 118 00 Praha 1 –  Hradčany http://www.praguecityline.cz/pamatky/strahovsky-klaster

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Jezuitský kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí | Karlovo náměstí a jeho historie II » »

Both comments and pings are currently closed.

2 reakce u článku “Strahovský klášter – popis kláštera”

 1. Markéta Pichrtová napsal:

  Chtěla bych jenom upozornit, že u popisků obrázků
  Strahovského kláštera, jak je na nich kostel, tak
  ten se jmenuje – KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE,
  ten váš název by musel být – KOSTEL NANEBEVSTOUPENÍ
  PÁŇĚ!

 2. petrz napsal:

  Přeji dobrý den,
  děkujeme za upozornění. Chyba je již odstraněna
  PZ