Barokní bazilika Nanebevzetí Panny Marie Strahov a sv. Norbert

Pha1 - Strahovsky klaster110716_003

Strahovská Bazilika Nanebevzetí Panny Marie je místem, kde jsou uloženy ostatky zakladatele řádu premonstrátů sv. Norberta, byl zde pohřben král Vladislav II., najdete zde i hrobku polního maršála Pappenheima a hrobku, ve které si přál být pohřben Albrecht z Valdštejna. Wolfgang Amadeus Mozart zde rád hrál na varhany a během bohoslužeb zde můžete slyšet gregoriánský chorál.

………………………………………………………………………………………………………………………

Rozcestník: více článků o STRAHOVSKÉM KLÁŠTEŘE

………………………………………………………………………………………………………………………

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie je hlavním kostelem premonstrátského kláštera na Strahově. Papež Jan Pavel II. jí v roce 1992 udělil titul Basilica minor – Bazilika menší. Tento titul je udělován významným církevním místům místům od 18. století papežem. V České republice je takovýchto kostelů jen 15.

Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

TIP: Turistické průvodce a mapy ke stažení zdarma

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »

Strahovský klášter - vnitřní nádvoří a basilika Nanebevzetí Panny Marie Historie baziliky

Kostel byl vybudován spolu s celým klášterem již ve 12. století jako románský. Jeho zakladateli byli král Vladislav II. a olomoucký biskup Jindřich Zdík. Od této doby stojí bazilika na stále stejném půdoryse a románské prvky byste našli i v křížové chodbě. Kostel pravděpodobně jako jediná klášterní budova bez velké úhony přečkal období husitství a poškodilo ho až francouzské ostřelování Prahy v roce 1742 v rámci válek o rakouské dědictví po korunovaci Marie Teresie. Poté byly architekty Anselmem Luragem, T. Haffenkerem a sochařem Janem Antonínem Quittainerem provedeny pozdně barokní stavební úpravy, které baziliku zdobí dodnes. V interiéru najdete výzdobu od dalších hvězdných jmen a to štuky od Jana Palliardiho, oltáře od kameníka Josefa Lauermanna, sochy bočních oltářů opět od J.A.Quittainera a sochy hlavního oltáře od Ignáce Platzera. Obrazy na oltářích maloval M. Leopold Willmann, F. Xaver Balko a Siard Nosecký, člen premonstráckého řádu.

V roce 1150 byl v kostele pohřben biskup Jindřich Zdík a v roce 1174 král Vladislav II. se svojí ženou Gertudou. Jejich hroby ovšem dodnes nebyly nalezeny. V roce 1627 zde byly uloženy ostatky zakladatele premonstrátského řádu sv. Norberta. Sv. Norbert založil r.1120 klášter ve Francii v údolí Premontré a později se stal biskupem v Magdeburku. Jeho původní hrob na Strahově byl v mřížové kapli uprostřed kostela, dnes v kapli sv. Voršily.

V roce 1787 zde na varhanách improvizoval W. A. MozartPapež Jan Pavel II. udělil opatskému chrámu Nanebevzetí Panny Marie titul Basilica minor (bazilika menší).

obrazek_akce_1

TIP: Akce na tento víkend v Praze

Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?

» Pokračování »

Strahovský klášter - basilika Nanebevzetí Panny Marie Zajímavosti aneb Co úplně každý neví

Pod kaplí Panny Marie Pasovské, kterou najdete uprostřed jižní lodi kostela, se nacházejí dvě hrobky. První z nich byla určena pro polního maršála Pappenheima, který byl zabit v bitvě u Lützenu v roce 1632. (V této bitvě také padl švédský král Gustav. Bitvu švédové proto nazývají tzv. „Pyrhovým vítězstvím“. Byla to jedna z prvních velkých bitev 30ti leté války, Češi tehdy bojovali na obou stranách válčících stran. Tedy na straně císařské pod vedením Albrechta z Valdštena i na straně švédské pod velením krále Gustava.) Maršál Pappenheim je zde opravdu pohřben a druhou hrobku nechal Albrecht z Valdštejna vybudovat pro sebe, velmi se přál být zde také pohřben, ovšem po jeho zavraždění v Chebu jsou nakonec Albrechtovy ostatky uloženy v hrobce v Mnichově Hradišti.

Strahovský klášter najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Petřínskými sady na Pražský hrad.

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si

………………………………………………………………………………………………………………………

PHA-Strahovsky klaster01

Strahovský klášter - nejstarší premonstrátský klášter v Čechách

Strahovský klášter byl založen roku 1140, je to nejstarší premonstrátský klášter u nás a současně patří i mezi nejstarší premonstrátské kláštery na světě. V historii českých zemí hrál vždy významnou roli. Najdete zde také hrob zakladatele řádu sv. Norberta.

» Pokračování »

Strahovský velký_popisky

Strahovský klášter - plánek areálu

Strahovský klášter je jedním z nejmonumentálnějších našich klášterů. Zde si můžete prohlédnout areál kláštera a jeho rozvržení.

» Pokračování »

Strahovský betlém

Strahovský betlém

Strahovský betlém je krásná řezbářská práce od Jana Floriana vytvořená na prosbu strahovského opata po navrácení kláštera premonstrátům.

» Pokračování »

Strahovsky_klaster_teologicky_sal_1

Strahovský klášter uchovává velkolepou knihovnu i kabinet kuriozit

Strahovská klášterní knihovna je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven v Evropě. Uloženo je zde přes dvě stě tisíc knih, z toho přes tři tisíce rukopisů a tisíc pět set prvotisků. Kromě vzácných knih, úžasné architektury zde najdete i méně očekávané exponáty, jako např. roh bájného jednorožce. Víte, že první ženou, která navštívila strahovskou knihovnu přístupnou jen mužům, byla anglická kráska Emma Hamilton, považovaná mnohými za kurtizánu?

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Virtuálně

………………………………………………………………………………………………………………………

Virtuální prohlídka Strahovského kláštera

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Kalendář akcí v Praze

Kalendář akcí v Praze

Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Strahově

Strahovské nádvoří 132/1

118 00 Praha 1 – Hradčany
Tel: +420 220 517 208, +420 777 742 164

Web: www.strahovskyklaster.cz, www.farnoststrahov.cz

GPS: Loc: 50°5’10.342″N, 14°23’22.417″E

Otevřeno: 

Pravidelné bohoslužby:
Po – So: 18.00
Ne: 10.00 a 18.00

Prohlídky interiéru kostela:

pouze na základě předchozího požádání (přes den je kostel mimo dobu mší zpravidla uzavřen)

Spojení:

Tram:  22 – Pohořelec

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Strahovský klášter 50.086118, 14.388782 Strahovský klášter Strahovský klášter - nejstarší premonstrátský klášter na území Čech, který se nachází v blízkosti Pražského hradu. Na níže uvedeném obrázku si můžete prohlédnout  areál kláštera a jeho rozvržení. Adresa: Strahovské nádvoří 132/1 118 00 Praha 1 –  Hradčany http://www.praguecityline.cz/pamatky/strahovsky-klaster

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

………………………………………………………………………………………………………………………

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Petrin_lanova draha110416_001

Petřínská lanovka

Lanová dráha, o délce přes pět set metrů s převýšením 130 metrů se vzhůru i opačným směrem pohybuje po kolejích pomocí systému tažných lan. Má jednu mezistanici a na téměř zážitkovou jízdu vám stačí pouze běžná jízdenka MHD.

» Pokračování »

 

Petrin - Kostel sv. Vavrince101010_008

Církevní památky na Petříně

Na pražském Petříně se nachází několik církevních památek, které neodmyslitelně utváří atmosféru tohoto místa. Jsou to kostel sv. Vavřince, kaple Kalvárie, Boží hrob a Křížová cesta. Boží hrob byl postaven podle kaple, která stojí přímo v Jeruzalémě. Věříte že o Velikonocích ve tři hodiny odpoledne dopadá sluneční paprsek na obětní kámen přímo doprostřed kaple?

» Pokračování »

petrin_hladova-zed_110312_001

Hladová neboli Zubatá zeď

Roku 1361 v Praze vypukl silný hladomor a tak se král a císař Karel IV. rozhodl předcházet katastrofě v podobě šíření nemocí z hladu a nechal vystavět zeď, která dala chudým lidem obživu. Opravdu?

» Pokračování »

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna je naše Eiffelovka

Petřínská rozhledna je jednou ze staveb, která neodmyslitelně patří k pražskému panoramatu. Někdy se o ní mluví jako o mladší sestře Eiffelovy věže v Paříži. U obou se počítalo s tím, že budou po určité době opět rozebrány. Naštěstí se tomu tak nestalo a my je můžeme obdivovat nebo se z nich kochat nejlepšími výhledy na celé město i dnes.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

………………………………………………………………………………………………………………………

Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

 

« « Strahovský klášter – plánek areálu | Strahovský betlém, Bazilika Nanebevzetí Panny Marie » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář