Petřínská rozhledna – jedna z největších dominant Prahy

Petrin - rozhledna

Petřínská rozhledna je impozantní stavba tyčící se do výše nedaleko Pražského hradu. Rozhledna je jednou ze staveb, která neodmyslitelně patří k pražskému panoramatu. Někdy se o ní mluví jako o mladší sestře Eiffelovy věže v Paříži. Byla postavena v roce 1891 na podnět Klubu českých turistů pro Zemskou jubilejní výstavu. Stavba trvala rekordně krátkou dobu a stejně jako u její pařížské předlohy se počítalo s tím, že bude po výstavě opět rozebrána. Naštěstí se tomu tak nestalo a obě stavby můžeme obdivovat i dnes.

………………………………………………………………………………………………………………………

Rozcestník: více článků o PETŘÍNSKÉ ROZHLEDNĚ 

………………………………………………………………………………………………………………………

Petřínská rozhledna – panoramatická fotografie

Jak to všechno začalo Petřín - rozhledna

V roce 1889 uspořádal Klub českých turistů zájezd na Světovou výstavu do Paříže. Všechny zde uchvátila Eiffelova věž a tak se dohodli, že musí v Praze nechat vybudovat podobnou stavbu k příležitosti Zemské jubilejní výstavy. Nejprve bylo zapotřebí vybrat lokalitu, ve které bude rozhledna stát. Jako nejvhodnější místo byl vybrán pražský vrch Petřín, aby byla rozhledna vidět z dalekého okolí. Pro realizaci stavby bylo založeno Družstvo pro výstavbu rozhledny. Město Praha dala k dispozici pozemek. Stavba byla zahájena v březnu roku 1891. Podle projektu vrchního inženýra mostního oddělení Českomoravské strojírny Františka Prášila a inženýra Julia Součka byla během neuvěřitelných čtyř týdnů vyrobená její železná konstrukce, která byla následně na Petřín dopravena.

Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

TIP: Turistické průvodce a mapy ke stažení zdarma

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »

Petřín - rozhledna Dokončení stavby

Během následujících třech měsíců bylo vybudováno schodiště rozhledny a postaveno nejvyšší patro rozhledny. Za necelé čtyři měsíce od zahájení prací, tedy konkrétně 2. července 1891, byla stavba dokončena. Slavnostní otevření se konalo 20. srpna téhož roku.

Stavební parametry rozhledny

Základna rozhledny se nachází ve výšce 324 m.n.m. Samotná výška rozhledny je 63,5 m. Má 299 schodů a dvě vyhlídkové terasy. Vyšší z nich se nachází v 53 metrech a nižší ve 20 metrech. Uprostřed rozhledny jezdí v tubusu výtah. Rozhlednu tvoří lehká osmiboká příhradová konstrukce z oceli. Na její stavbu se spotřebovalo 174 tun železa.

1. května 1953 byla rozhledna doplněna o televizní vysílač, byl zrušen výtah a také první vyhlídková terasa, která měla sloužit spojům. Návštěvníkům zbyly pro výstup na vyšší z vyhlídkových teras pouze 2 točitá schodiště, která se používají dodnes. V roce 1991 k příležitosti 100. výročí Zemské jubilejní výstavy se provedly nejnutnější opravy rozhledny a v letech 1999 až 2002 proběhla její generální  oprava, která opět zprovoznila výtah pro veřejnost, první vyhlídkovou terasu a při níž se kompletně vyměnila točitá schodiště za nová, opět dřevěná.

obrazek_akce_1

TIP: Akce na tento víkend v Praze

Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?

» Pokračování »

Zajímavosti aneb Co úplně každý neví

Petřínská rozhledna a Eiffelovka

Slavná Eiffelovka v Paříži byla postavená v roce 1889, tedy pouhé 2 roky před Petřínskou rozhlednou. Petřínská rozhledna je 5 x menší, zato její vrchol je ve stejné nadmořské výšce jako Eiffelova věž.

Petřínské podzemní štoly

Napadlo by vás, že vrch Petřín je protkán podzemními štolami? Nás dlouho ne. A přesto to tak je. Našli byste zde 18 podzemních štol, z nichž nejdelší je 365 metrů dlouhá. Většina štol slouží k odvádění vody. vznikaly od středověku v důsledku dobývání uhlí a železné rudy. Nedaleko Petřínské rozhledny v Lobkovické zahradě můžete navštívit štolu XXII, která je jako jediná přístupná. Najdete v ní výstavu fotografií Podzemní Praha.

Zpět k Petřínské rozhledně

V suterénu rozhledny si můžete prohlédnout výstavu Petřín – místo vycházek, rozhledů a dolování. Zajímavostí této výstavy je, že má podobu série vycházek, které vám umožní projít se po Petříně víckrát a pokaždé s jinými zážitky.

Petřínskou rozhlednu najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Petřínskými sady na Pražský hrad.

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si

………………………………………………………………………………………………………………………

Petřín - petřínská rozhledna

Pražské věže - rozhlédněte se z výšky

Petřínská rozhledna, Zrcadlové bludiště na Petříně, Svatomikulášská zvonice chrámu sv. Mikuláše na Malé straně, Staroměstská mostecká věž, Malostranská mostecká věž a Prašná brána

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Kalendář akcí v Praze

Kalendář akcí v Praze

Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Petřínské sady
110 00 Praha 1 – Malá Strana

GPS: 50°5’0.668″N, 14°23’42.316″E

Kontakt:
Prašná věž patří pod správu Prague City Tourism:
+420 221 714 714
recepce@prague.eu
www.praguecitytourism.cz

Více informací o Pražských věžích pod správou Prague City Tourism - klikněte zde

Otevírací doba:
květen – červen: 10–20 hod.
červenec – září: 10–21 hod.
říjen – listopad: 10–20 hod.

Základní vstupné:
Dospělí:  150 Kč
Snížené: 80 Kč
Rodinné: 350 Kč

Snížené vstupné:  

Držitel karty Lítačka: 135 Kč

Kombinované vstupné: Petřínská rozhledna + Zrcadlové bludiště

  • dospělí: 210 Kč
  • snížené vstupné: 140 Kč
  • rodinné vstupné: 480 Kč

Multi vstupenka „8 objektů v 365 dnech

  • dospělí:  850 Kč
  • snížené vstupné:  600 Kč

10% sleva na vstupné při nákupu eVstupenky on-line

Děti do 5 let mají vstup zdarma. Snížené vstupné je určeno pro děti 6 – 15 let, studenty do 26 let, seniory nad 65 let a osoby se ZTP.

Rodinné vstupné
2 dospělí + 4 děti

Více Informací  o vstupném zde

Spojení:
Tram: 912, 1520, 22, 25, 98 – Újezd – dále lanovou dráhou až na Petřín – dále pěšky k rozhledně
Bus: 176, 910 – Švandovo divadlo (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd) – dále lanovou dráhou až na Petřín,- dále pěšky k rozhledně
Bus:  149 – Stadion Strahov – dále podél strahovských kolejí směrem na Petřín
Metro – B Anděl (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd) – dále lanovou dráhou až na Petřín, – dále pěšky k rozhledně

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

 

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

………………………………………………………………………………………………………………………

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Petrin_Bludiste110416_004

Zrcadlové bludiště a síň smíchu

Petřínské bludiště je mimo jiné plné různě pokroucených zrcadel. Jakmile do nich pohlédnete, změníte se například v trpaslíky, nebo se vaše postava naopak prodlouží. Ne náhodou se tato část Bludiště nazývá síň smíchu. Každý, kdo se na sebe podívá, se smíchu jistě neubrání.

» Pokračování »

 

Petrin - Kostel sv. Vavrince101010_008

Církevní památky na Petříně

Na pražském Petříně se nachází několik církevních památek, které neodmyslitelně utváří atmosféru tohoto místa. Jsou to kostel sv. Vavřince, kaple Kalvárie, Boží hrob a Křížová cesta. Boží hrob byl postaven podle kaple, která stojí přímo v Jeruzalémě. Věříte že o Velikonocích ve tři hodiny odpoledne dopadá sluneční paprsek na obětní kámen přímo doprostřed kaple?

» Pokračování »

petrin_hladova-zed_110312_001

Hladová neboli Zubatá zeď

Roku 1361 v Praze vypukl silný hladomor a tak se král a císař Karel IV. rozhodl předcházet katastrofě v podobě šíření nemocí z hladu a nechal vystavět zeď, která dala chudým lidem obživu. Opravdu?

» Pokračování »

Petrin_lanova draha110416_001

Petřínská lanovka

Lanová dráha, o délce přes pět set metrů s převýšením 130 metrů se vzhůru i opačným směrem pohybuje po kolejích pomocí systému tažných lan. Má jednu mezistanici a na téměř zážitkovou jízdu vám stačí pouze běžná jízdenka MHD.

» Pokračování »

PHA-Strahovsky klaster01

Strahovský klášter - nejstarší premonstrátský klášter v Čechách

Strahovský klášter byl založen roku 1140, je to nejstarší premonstrátský klášter u nás a současně patří i mezi nejstarší premonstrátské kláštery na světě. V historii českých zemí hrál vždy významnou roli. Najdete zde také hrob zakladatele řádu sv. Norberta.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

………………………………………………………………………………………………………………………

Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

 

 

« « Obecní dům a jeho neobyčejné vybavení | Petřín – Zrcadlové bludiště oblíbené místo dětí » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Petřínská rozhledna – jedna z největších dominant Prahy”

  1. Ludmila a Josef Kraus napsal:

    Dobry den,
    mam dotaz! 28.kvetna 2020, jsme se vydali na vylet do Prahy, hlavni cil byla Petrinska rozhledna. Vstup na „lanovku“ ma velkou chybu. / V zastupu nas stalo asi 300 lidi/, kdyz dojdete k turniketu, tak se dozvite, od zamestance obsluhy, ze vstupenky si musite zakoupit za dvermi u vchodu. Chci se zeptat: Proc, pred vstupem do budovy neni informacni tabule??? Kde si kazdy muze zakoupit vstupenku pred vstupen do haly. Dost nepochopitelne, hlavne pro zahranicni turisty. Ani nechtejte vedet, jak vsichni lidi nadavali. A stacilo by, tak malo, instalovat jednu informacni tabuli pred budovu.

Zanechat komentář