Petřín – Zrcadlové bludiště oblíbené místo dětí

Petrin_Bludiste

Zrcadlové bludiště na pražském Petříně patří mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější památky Prahy. Dospělí i děti, které jsou dnes více zvyklé na zážitky u svého mobilu nebo tabletu, se nečekaně pobaví u zkroucených zrcadel, nápadem starým více než 100 let. Bludiště bylo postaveno po vzoru vyšehradské obranné věže Špička jako jeden z výstavních pavilonů Zemské jubilejní výstavy. 

………………………………………………………………………………………………………………………

Rozcestník: více článků o ZRCADLOVÉM BLUDIŠTI NA PŘETŘÍNĚ 

………………………………………………………………………………………………………………………

Historie stavby – výstavní pavilon Petřín - Bludiště

Od května do října roku 1891 se na pražském holešovickém Výstavišti konala Zemská jubilejní výstava. Výstava byla zaměřena především na rozvoj našeho strojírenského a potravinářského průmyslu a současně byla dlouho očekávanou společenskou událostí. Není tak divu, že zde byly představeny oblasti české zručnosti od řemesel až po kulturu a umění. Na Výstavišti bylo tehdy v rekordně krátkém čase postaveno více budov. Kromě Průmyslového paláce výstavě dominoval Pavilon Klubu Českých turistů. Doba, ve které se výstava konala, by se dala charakterizovat vrcholem národního cítění a touhy po ukázání velikosti naší historie. Není pak divu, že pavilon získal věrnou podobu vyšehradské obranné věže Špička, která byla původně součástí gotického opevnění Vyšehradu, ale v sedmnáctém století byla zdemolována. Do dnešní doby se nám dochovaly pouze její zbytky, které naleznete mezi vyšehradskými branami Táborskou a Leopoldovou. Máme ji ovšem zachovanou v kopii právě díky nadšení z roku 1891 a Klubu Českých turistů.

Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

TIP: Turistické průvodce a mapy ke stažení zdarma

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »

Obraz Boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě

Pavilon Klubu Českých turistů vytvořil hlavní architekt celé Zemské jubilejní výstavy Antonín Wiehl. Výstavní budova byla vybudována ze dřeva a celkem byla osazena devíti věžemi. V horní části nechybělo ani neodmyslitelné cimbuří. Průčelí nad hlavní branou bylo doplněno znaky Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Pavilon byl zřízen pro umístění obřího obrazu zobrazující boje třicetileté války, z období, kdy byla Praha obléhána švédskými vojsky. Obraz měl i svoji 3D část, tedy předpolí, ve kterém obraz pokračoval stavbou bitvy. Mnohým se teď vybaví jeden ze skvělých dialogů filmu Jára Cimrman ležící, spící: „… Cítíš ten magický prostor, na dosah ruky tu máš věci, na které bys mohl sáhnout a nevíš, kde je hranice, za kterou začíná malba. Není to špatné Luďku, ale …“ Tento rozhovor se sice týkal Maroldova obrazu Bitvy u Lipan, který je umístěn na pražském Výstavišti, ale skvěle vystihuje i plasticitu obrazu zde. Toto diorama, jak se uspořádání obrazu odborně nazývá se do dnešní doby v původní podobě nedochovalo, ale fandové historie nebudou o 3D pocit ochuzeni. Boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě patřil mezi nejnavštěvovanější vystavené exponáty Pavilonu.

Obraz je namalovaný na plátně o rozměrech 10,5 m x 8,19 m a patří ke dvěma největším obrazům u nás. V roce 2019 byl kompletně zrekonstruován. Nyní na svoji rekonstrukci čeká jeho předpolí.

Ve výstavní síni se dále nabízely všelijaké turistické předměty. Nechyběly mapy, průvodce, turistické hole nebo například nepromokavé oblečení.

obrazek_akce_1

TIP: Akce na tento víkend v Praze

Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?

» Pokračování »

Postava vrátného

U vchodu do výstavního pavilonu stál po celou dobu konání Výstavy vrátný, kterým byl oblečen do dobového oblečení. Kromě ošacení však přicházející návštěvníky vítal také s lucernou a dlouhou vyřezávanou fajfkou. Pro dokonalost dobového ošacení byl vrátný vyzbrojen halapartnou nebo dlouhým kopím.

Petřín - Bludiště Co s Pavilonem?

Po ukončení Zemské jubilejní výstavy vyvstala otázka, jaký osud bude na budovu Pavilonu čekat? Všem bylo líto jej zbourat, a tak došlo k přemístění pavilonu do míst nedaleko kostela svatého Vavřince na pražském Petříně. Místo nebylo vybráno zcela náhodou. Na petřínském vrchu se totiž Klub českých turistů zasloužil také o vznik petřínské rozhledny a nedaleké lanové dráhy. Pavilon byl po rozebrání a následnému sestavení na Petříně veřejnosti plně zpřístupnil 1. května roku 1892. V prostorách, kde se dříve nacházela výstavní síň, byla nainstalovaná atrakce, díky které patří Bludiště k hojně vyhledávaným pražským památkám. Zmiňovanou atrakcí bylo zrcadlové bludiště, připomínající gotické chodby. Ty za pomoci mnoha zrcadel utvářejí dokonalý labyrint, ze kterého je velmi obtížné se vymotat.

Zrcadlové bludiště a síň smíchu

V 60.letech minulého století byla instalována další zrcadla. Tentokrát se nejednalo o klasická rovná zrcadla, ale o různě vydutá a pokroucená. Jakmile do nich pohlédnete, změníte se například v trpaslíky nebo se vaše postava naopak prodlouží. Ne náhodou se tato část Bludiště nazývá Síň smíchu. Každý, kdo se na sebe podívá, se při pohledu na své protažené nebo zakrslé části těla, smíchu jistě neubrání.

Pavilon Klubu českých turistů a Bludiště najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Petřínskými sady na Pražský hrad.

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si

………………………………………………………………………………………………………………………

Petřín - petřínská rozhledna

Pražské věže - rozhlédněte se z výšky

Petřínská rozhledna, Zrcadlové bludiště na Petříně, Svatomikulášská zvonice chrámu sv. Mikuláše na Malé straně, Staroměstská mostecká věž, Malostranská mostecká věž a Prašná brána

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Kalendář akcí v Praze

Kalendář akcí v Praze

Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Petřínské sady
110 00 Praha 1 – Malá Strana

GPS: 50°5’0.849″N, 14°23’46.528″E

Kontakt:
Zrcadlové bludiště patří pod správu Prague City Tourism:
+420 221 714 714
recepce@prague.eu
www.praguecitytourism.cz

Více informací - klikněte zde

Otevírací doba:
listopad–únor: 10–18 hod.
březen: 10–20 hod.
duben–září: 10–22 hod.
říjen: 10–20 hod.

Základní vstupné:
Dospělí:  90 Kč
Snížené: 70 Kč
Rodinné: 250 Kč

Snížené vstupné:  
Senioři od 60 let
Studenti, děti a mládež od 6 do 26 let
International Teacher Card
International Youth Travel Card, Go Youth Travel Card, ISIC, ASIG card holders
Děti do 6 let, ZTP, ZTP/P 25 Kč

Rodinné vstupné
2 dospělí + 4 děti

Více Informací  o vstupném zde

Spojení:
Tram: 912, 1520, 22, 25, 98 – Újezd – dále lanovou dráhou až na Petřín – dále pěšky k rozhledně
Bus: 176, 910 – Švandovo divadlo (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd) – dále lanovou dráhou až na Petřín,- dále pěšky k rozhledně
Bus:  149 – Stadion Strahov – dále podél strahovských kolejí směrem na Petřín
Metro – B Anděl (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd) – dále lanovou dráhou až na Petřín, – dále pěšky k rozhledně

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

 

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

………………………………………………………………………………………………………………………

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna je naše Eiffelovka

Petřínská rozhledna je jednou ze staveb, která neodmyslitelně patří k pražskému panoramatu. Někdy se o ní mluví jako o mladší sestře Eiffelovy věže v Paříži. U obou se počítalo s tím, že budou po určité době opět rozebrány. Naštěstí se tomu tak nestalo a my je můžeme obdivovat nebo se z nich kochat nejlepšími výhledy na celé město i dnes.

» Pokračování »

 

Petrin - Kostel sv. Vavrince101010_008

Církevní památky na Petříně

Na pražském Petříně se nachází několik církevních památek, které neodmyslitelně utváří atmosféru tohoto místa. Jsou to kostel sv. Vavřince, kaple Kalvárie, Boží hrob a Křížová cesta. Boží hrob byl postaven podle kaple, která stojí přímo v Jeruzalémě. Věříte že o Velikonocích ve tři hodiny odpoledne dopadá sluneční paprsek na obětní kámen přímo doprostřed kaple?

» Pokračování »

petrin_hladova-zed_110312_001

Hladová neboli Zubatá zeď

Roku 1361 v Praze vypukl silný hladomor a tak se král a císař Karel IV. rozhodl předcházet katastrofě v podobě šíření nemocí z hladu a nechal vystavět zeď, která dala chudým lidem obživu. Opravdu?

» Pokračování »

Petrin_lanova draha110416_001

Petřínská lanovka

Lanová dráha, o délce přes pět set metrů s převýšením 130 metrů se vzhůru i opačným směrem pohybuje po kolejích pomocí systému tažných lan. Má jednu mezistanici a na téměř zážitkovou jízdu vám stačí pouze běžná jízdenka MHD.

» Pokračování »

PHA-Strahovsky klaster01

Strahovský klášter - nejstarší premonstrátský klášter v Čechách

Strahovský klášter byl založen roku 1140, je to nejstarší premonstrátský klášter u nás a současně patří i mezi nejstarší premonstrátské kláštery na světě. V historii českých zemí hrál vždy významnou roli. Najdete zde také hrob zakladatele řádu sv. Norberta.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

………………………………………………………………………………………………………………………

Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

 

« « Petřínská rozhledna – jedna z největších dominant Prahy | Petřín – Kostel svatého Vavřince, kaple Božího hrobu a Kalvárie » »

Both comments and pings are currently closed.

2 reakce u článku “Petřín – Zrcadlové bludiště oblíbené místo dětí”

  1. Renata Pospíšilová napsal:

    D den, rára bych vás s dětmi v sobotu navštívila, je to školní akce 16 dětí (6-8let)+ 2 dospělí doprovod. Jaké potvrzení od školy požadujete ? IČO ?,napište mi prosím. Předem děkuji RP

  2. petrz napsal:

    Dobrý den, odpověď jsme zaslali na váš e-mail. Redakce