Petřín – Kostel svatého Vavřince, kaple Božího hrobu a Kalvárie

Petrin - Kostel sv. Vavrince

Na pražském vrchu Petřín se nachází několik církevních památek, které neodmyslitelně utváření scenérii a atmosféru Petřína. Jedná se o kostel sv. Vavřince, kaple Kalvárie, Boží hrob a Křížová cesta. V následujících řádcích Vás s těmito památkami seznámíme.

Rozcestník: Kostel svatého Vavřince, kaple Božího hrobu a Kalvárie

Kostel sv. Vavřince Kostel sv. Vavřince
Původně byl kostel postaven ze dřeva, ale postupem času se proměnil v románský kostel z opukových kvádrů. Tento materiál byl zvolen především proto, že se opuka na Petříně těžila. Do barokní podoby, ve které jej známe dnes, byl postaven až o pětiset let později. Přestavba kostela svatého Vavřince probíhala podle projektu a pod dozorem Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Za vlády Františka II. byl však kostel zrušen. Zlomový byl ale rok 1840, kdy byl kostel opět vysvěcen a zprovozněn. Od roku 1994 se stal kostel vlastnictvím Starokatolické církve. V interiéru se nacházejí obrazy od Jana Claudia Monna a Václava Markovského, sochu svatého Vavřince nad západním průčelím vytvořil Lederer roku 1756. Současný interiér, jemuž dominuje zavěšený kříž, je dílem architekta Jiřího Pelcla.

Petřín - Boží hrob Kaple božího hrobu
Na petřínském kopci se nachází hned několik sakrálních památek. Kromě již zmíněného kostela svatého Vavřince je nutné také zmínit je Kapli Božího hrobu. Tato kaple byla postavena v roce 1737 podle kaple, která stojí v Jeruzalémě. Zajímavostí kaple je mimo jiné její okno, které je umístěné tak, aby jím o Velikonocích ve tři hodiny odpoledne sluneční paprsek dopadnul na obětní kámen, nacházející se uprostřed kaple. Čelní stěna kaple je orientována k západu a je vyzdobena sgrafitem Zmrtvýchvstání Krista od J. Reidlena z roku 1936.

Stránka: vše o  Petřínu více čtěte zde

Křížová cesta: Petřín - křížová cesta
Křesťané si Křížovou cestou připomínají Velký pátek, kdy Ježíš Kristus zažil zradu, výslechy, mučení a zejména strastiplnou cestu pod křížem a nakonec ukřižování. A takováto Křížová cesta se 14 zastaveními je i na vrchu Petříne.  První barokní kapličky vznikly na Petříně mezi roky 1738-1740 a vydržely zde dodnes.  Jednotlivé kapličky (zastavení) zobrazují cestu Ježíše Krista, tak jako to popisuje bible. Křížovou cestu najdete nedaleko Petřínské rozhledny.

Kaple Kalvárie Petřín - kaple Kalvárie
Nedaleko od kostela, konkrétně na východní straně se nalézá Kaple Kalvárie. Kaple byla vystavěna v roce 1737. Kaple Kalvárie je překrásně zdobená unikátním sgrafitem, které bylo vytvořeno podle návrhu slavného českého malíře Mikoláše Alše.

Legenda
Ke vzniku kostela se váže jedna z nejstarších petřínských legend. Právě podle této legendy se panovníkovi Boleslavovi II. zjevil duch, kterému se dle pověsti nelíbily zásahy a práce, které byly prováděny do háje, který byl zasvěcený bohu Perunovi. Tímto hájem měl duch na mysli Petřínský vrch.  Duch poté zapálil posvátný Perunův plamen se slovy „ A opět lid se vrátí k starým bohům a opět na tomto místě k jejich poctě budou planout ohně posvátných obětí“. Obyvatelé Prahy se obávali hněvu pohanských bohů a tak na Petříně zapalovali hranice a svými oběťmi se snažili Peruna opět usmířit. Svatý Vojtěch poradil knížeti Boleslavovi, aby na Petříně nechal postavit kostel a nechal jej zasvětit svatému Vavřincovi, který zemřel mučednickou smrtí v ohni. Boleslav jej uposlechl a kostelík dal postavit. A aby měli Pražané jistotu, že se bůh Perun nebude zlobit, přejmenovali Petřín na Laurenziberg, tedy Vavřincova hora.

Petřínské sady
Praha 1 – Malá Strana
118 00

Kostel spravuje
Biskupský ordinariát Starokatolické církve v ČR
Na Bateriích 27, 162 00 – Praha 6
tel: 224 319 528
email: stkat@starokatolici.cz
web: http://www.starokatolici.cz

Spojení:
Tram: 9,12, 20, 22, 57
– Újezd – dále lanovou dráhou až na Petřín – dále pěšky k rozhledně
Bus: 176, 510 – Švandovo divadlo (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd) – dále lanovou dráhou až na Petřín,- dále pěšky k rozhledně
Bus: 143, 149, 176, 217 – Stadion Strahov – dále podél strahovských kolejí směrem na Petřín
Metro B – Anděl (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd) – dále lanovou dráhou až na Petřín, – dále pěšky k rozhledně

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°4’58.79″N, 14°23’45.489″E

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


« « Historie Petřína | Petřín – Růžový sad plánek a popis » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.