Petřín – Kostel svatého Vavřince, kaple Božího hrobu a Kalvárie

Petrin - Kostel sv. Vavrince

Na pražském Petříně se nachází několik církevních památek, které neodmyslitelně utváří atmosféru tohoto místa. Jsou to kostel sv. Vavřince, kaple Kalvárie, Boží hrob a Křížová cesta. Boží hrob byl postaven podle kaple, která stojí přímo v Jeruzalémě. Věříte že o Velikonocích ve tři hodiny odpoledne dopadá sluneční paprsek na obětní kámen přímo doprostřed kaple? 

………………………………………………………………………………………………………………………

Rozcestník: více článků o CÍRKEVNÍCH PAMÁTKÁCH NA PETŘÍNĚ 

………………………………………………………………………………………………………………………

Kostel sv. Vavřince Kostel sv. Vavřince

Původně byl kostel postaven ze dřeva, ale postupem času se proměnil v románský kostel z opukových kvádrů. Tento materiál byl zvolen především proto, že se opuka na Petříně těžila. Do barokní podoby, ve které jej známe dnes, byl postaven až o pětset let později. Přestavba kostela svatého Vavřince probíhala podle projektu a pod dozorem Kiliána Ignáce Dientzenhofera. V době Josefínských reforem byl však kostel zrušen. Zlomový byl pro kostel opět pak rok 1840, kdy byl znovu vysvěcen a zprovozněn. Od roku 1994 je ve správě Starokatolické církve. V interiéru se nacházejí obrazy od Jana Claudia Monna a Václava Markovského, sochu svatého Vavřince nad západním průčelím vytvořil Lederer roku 1756. Současný interiér, jemuž dominuje zavěšený kříž, je dílem architekta Jiřího Pelcla.

Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

TIP: Turistické průvodce a mapy ke stažení zdarma

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »

Legenda  kostel-sv-vavrince-na-petrine

Ke vzniku kostela se váže jedna z nejstarších petřínských legend. Právě podle této legendy se panovníkovi Boleslavovi II. zjevil duch, kterému se dle pověsti nelíbily zásahy a práce, které byly prováděny do háje, který byl zasvěcený bohu Perunovi. Tímto hájem měl duch na mysli Petřínský vrch. Duch poté zapálil posvátný Perunův plamen se slovy „ A opět lid se vrátí k starým bohům a opět na tomto místě k jejich poctě budou planout ohně posvátných obětí“. Obyvatelé Prahy se obávali hněvu pohanských bohů a tak na Petříně zapalovali hranice a svými oběťmi se snažili Peruna opět usmířit. Svatý Vojtěch poradil knížeti Boleslavovi, aby na Petříně nechal postavit kostel a nechal jej zasvětit svatému Vavřincovi, který zemřel mučednickou smrtí v ohni. Boleslav jej uposlechl a kostelík dal postavit. A aby měli Pražané jistotu, že se bůh Perun nebude zlobit, přejmenovali Petřín na Laurenziberg, tedy Vavřincova hora.

Petřín - Boží hrob Kaple božího hrobu

Na petřínském kopci se nachází hned několik sakrálních památek. Kromě již zmíněného kostela svatého Vavřince je nutné také zmínit je Kapli Božího hrobu. Tato kaple byla postavena v roce 1737 podle kaple, která stojí v Jeruzalémě. Zajímavostí kaple je mimo jiné její okno, které je umístěné tak, aby jím o Velikonocích ve tři hodiny odpoledne sluneční paprsek dopadnul na obětní kámen, nacházející se uprostřed kaple. Čelní stěna kaple je orientována k západu a je vyzdobena sgrafitem Zmrtvýchvstání Krista od J. Reidlena z roku 1936.

obrazek_akce_1

TIP: Akce na tento víkend v Praze

Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?

» Pokračování »

Křížová cesta: Petřín - křížová cesta

Křesťané si Křížovou cestou připomínají Velký pátek, kdy Ježíš Kristus zažil zradu, výslechy, mučení a zejména strastiplnou cestu pod křížem a nakonec ukřižování. A takováto Křížová cesta se 14 zastaveními je i na vrchu Petříně.  První barokní kapličky vznikly na Petříně mezi roky 1738-1740 a vydržely zde dodnes.  Jednotlivé kapličky (zastavení) zobrazují cestu Ježíše Krista, tak jako to popisuje bible. Křížovou cestu najdete nedaleko Petřínské rozhledny.

Kaple Kalvárie Petřín - kaple Kalvárie

Nedaleko od kostela, konkrétně na východní straně se nalézá Kaple Kalvárie. Kaple byla vystavěna v roce 1737. Kaple Kalvárie je překrásně zdobená unikátním sgrafitem, které bylo vytvořeno podle návrhu slavného českého malíře Mikoláše Alše.

Soubor sakrálních staveb najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Petřínskými sady na Pražský hrad.


………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Kalendář akcí v Praze

Kalendář akcí v Praze

Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Petřínské sady
Praha 1 – Malá Strana
118 00

Kostel spravuje
Biskupský ordinariát Starokatolické církve v ČR
Na Bateriích 27, 162 00 – Praha 6
tel: 224 319 528
email: stkat@starokatolici.cz
web: http://www.starokatolici.cz

Spojení:
Tram: 9121520222598 – Újezd – dále lanovou dráhou až na Petřín – dále pěšky k rozhledně
Bus: 176910 – Švandovo divadlo (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd) – dále lanovou dráhou až na Petřín,- dále pěšky k rozhledně
Bus:  149 – Stadion Strahov – dále podél strahovských kolejí směrem na Petřín
Metro – B Anděl (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd) – dále lanovou dráhou až na Petřín, – dále pěšky k rozhledně

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

 

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

………………………………………………………………………………………………………………………

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna je naše Eiffelovka

Petřínská rozhledna je jednou ze staveb, která neodmyslitelně patří k pražskému panoramatu. Někdy se o ní mluví jako o mladší sestře Eiffelovy věže v Paříži. U obou se počítalo s tím, že budou po určité době opět rozebrány. Naštěstí se tomu tak nestalo a my je můžeme obdivovat nebo se z nich kochat nejlepšími výhledy na celé město i dnes.

» Pokračování »

Petrin_Bludiste110416_004

Zrcadlové bludiště a síň smíchu

Petřínské bludiště je mimo jiné plné různě pokroucených zrcadel. Jakmile do nich pohlédnete, změníte se například v trpaslíky, nebo se vaše postava naopak prodlouží. Ne náhodou se tato část Bludiště nazývá síň smíchu. Každý, kdo se na sebe podívá, se smíchu jistě neubrání.

» Pokračování »

petrin_hladova-zed_110312_001

Hladová neboli Zubatá zeď

Roku 1361 v Praze vypukl silný hladomor a tak se král a císař Karel IV. rozhodl předcházet katastrofě v podobě šíření nemocí z hladu a nechal vystavět zeď, která dala chudým lidem obživu. Opravdu?

» Pokračování »

Petrin_lanova draha110416_001

Petřínská lanovka

Lanová dráha, o délce přes pět set metrů s převýšením 130 metrů se vzhůru i opačným směrem pohybuje po kolejích pomocí systému tažných lan. Má jednu mezistanici a na téměř zážitkovou jízdu vám stačí pouze běžná jízdenka MHD.

» Pokračování »

PHA-Strahovsky klaster01

Strahovský klášter - nejstarší premonstrátský klášter v Čechách

Strahovský klášter byl založen roku 1140, je to nejstarší premonstrátský klášter u nás a současně patří i mezi nejstarší premonstrátské kláštery na světě. V historii českých zemí hrál vždy významnou roli. Najdete zde také hrob zakladatele řádu sv. Norberta.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

………………………………………………………………………………………………………………………

Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

 

« « Petřín – Zrcadlové bludiště oblíbené místo dětí | Prašná brána – představení památky » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář