Petřínská lanová dráha

Petrin_lanova draha110416_001

Pro všechny z vás, kteří byste rádi navštívili vrchol Petřína společně s rozhlednou, naší malou Eiffelofkou i další oblíbená petřínská místa a současně vás neláká pěší procházka vzhůru Petřínskými sady, je zde připravena alternativní možnost jak vrchol zdolat zcela bez námahy. Pozemní lanová dráha, více než 100 let starý a stále funkční unikát. Za její vznik vděčíme, jako mnohým stavbám Petřína, Klubu českých turistů a nadšení roku 1891 spojeném s Jubilejní zemskou výstavou.

………………………………………………………………………………………………………………………

Rozcestník: více článků o PETŘÍNSKÉ LANOVÉ DRÁZE 

………………………………………………………………………………………………………………………

Petřínská lanová dráha je součástí pražské Městské hromadné dopravy (MHD). Platí zde všechny typy jízdenek MHD. Navazuje na tramvajovou zastávku Újezd a samotná její trasa zahrnuje 3 zastávky Újezd – Nebozízek – Petřín.

Historie Petřín - Lanová dráha - horní stanice

Výstavba lanové dráhy úzce souvisí se stavbou blízké Petřínské rozhledny, ke které byla od počátku plánována snadná doprava pro všechny návštěvníky. Vhodné pozemky pro dráhu i projekt byly vybrány v roce 1890 a v únoru roku 1891 byla zahájena stavba. A vše běželo opět jako po drátkách – tedy rychle. První zkušební jízda se uskutečnila 13. července 1891 a o několik dní později byla zahájena pravidelná přeprava cestujících. Vagony byly taženy systémem vodní převahy. Nádrž vagonu, který byl právě v horní stanici, byla naplněna vodou a tento těžší vagon vytáhl při cestě dolů lehčí vagon z dolní stanice. V dolní stanici byla voda z vagónu opět vypuštěna. Jistě vás napadne, že lanovka musela mít hlavně dobré brzdy. Jízda trvala kolem šesti minut. Tehdy se jednalo o nejdelší lanovou dráhu v Rakousku – Uhersku, i když byla kratší než dnes. Byla dlouhá 396,5 metru a překonávala výšku přes 102 metru. Horní stanici byste našli kousek nad Nebozízkem a dráha neměla mezistanici.

Provoz lanovky měl ale i své stinné stránky. Byl náročný na vodu a velmi drahý. V některých letech byl vody nedostatek a v některých letech zase tolik, že podmáčený petřínský svah začal ujíždět pod kolejemi. Provoz lanovky byl zastaven na počátku první světové války a už v té době se uvažovalo o její rekonstrukci a hlavně elektrifikaci. Po válce lanovka jezdila až do roku 1921, ale poté co voda z vypouštěných vozů začala ohrožovat sklepy domů na Újezdě byl její provoz na několik let opět přerušen.

Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

TIP: Turistické průvodce a mapy ke stažení zdarma

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »

Petřín - Lanová dráha Elektrifikace lanovky

V roce 1931 se lanovka stala majetkem Elektrických podniků hlavního města Prahy. Nový majitel se postaral o to, aby byla lanová dráha prodloužena skrz v Hladovou zeď a nová staniční budova byla postavena v blízkosti Petřínské rozhledny. Z Nebozízku se stala mezizastávka. Lanovka nyní měla délku 511 metrů a překonávala výškový rozdíl přes 130 metrů. V této době byla také elektrifikována. Technicky byla zcela předělána a vozy, opět od Ringhoffera, byly nově zkonstruovány pro 70 stojících a 35 sedících osob a měly svoje vlastní koleje. I nový systém brzd byl schopen v případě nutnosti zachytit lanovku kdekoliv na trati. Od června roku 1932 byl opět zahájen pravidelný provoz a lanovka se znovu stala vyhledávanou turistickou atrakcí. Petřínská lanovka měla v této době další evropský primát: nejvyšší přepravní kapacitu lanovek v Evropě – 1 300 osob za hodinu v jednom směru.

Během druhé světové války byl provoz dráhy dočasně zastaven jen během období mobilizace v roce 1938 a na konci války v roce 1945. Po válce byla dráha opět rekonstruována. V roce 1967 došlo na vrchu Petřín k velkému sesuvu půdy, který byl způsoben intenzivním deštěm. Pro představu – tehdy terasa restaurace na Nebozízku poklesla o 2 metry. Sesuv dráhu natolik narušil, že její provoz musel být z bezpečnostních důvodů neprodleně ukončen. K menším sesuvům svahu došlo ještě několikrát, náklady na opravu se zdály enormně vysoké a tak lanová dráha upadla po mnoho let v zapomnění.

obrazek_akce_1

TIP: Akce na tento víkend v Praze

Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?

» Pokračování »

Obnovení provozu

Na obnovení provozu lanovka čekala 20 let. O její opravě bylo rozhodnuto až v roce 1981. O dva roky později, po rozsáhlých sanacích svahu, byla zahájena rekonstrukce. U Nebozízku byla část svahu, která byla nejvíce zasažena sesuvy, nahrazena železobetonovou mostní konstrukcí. Trať lanovky byla vedena po stejné trase jako v roce 1932, brzdný systém byl dokonce v tak dobrém stavu, že byl použit ten původní také z roku 1932. Vozy byly vyrobeny zcela nové (Vagónka Studénka) a konečně 15. června 1985 došlo ke slavnostnímu znovuzahájení pravidelného provozu lanové dráhy. O měsíc později byla také zprovozněna mezi-zastávka Nebozízek. Lanová dráha od té doby, až na několik málo oprav, funguje dodnes. Část strojovny můžete vidět na horní stranici pod skleněnou střechou.

Technické parametry lanovky

 • délka tratě: 510 m
 • počet zastávek: 3
 • počet vozů: 2
 • převýšení trati: 130 m
 • největší sklon tratě: 298 promile
 • rychlost jízdy: 4 m/s
 • průměrná délka jízdy: 3,15 min
 • přepravní kapacita: 1 400 os/hod

Jízdní řád

Provozní doba

 • duben – říjen: denně od 9.00 do 23.30 hodin
 • listopad – březen: denně od 9.00 do 23.30 hodin

Pravidelné revize / lanovka mimo provoz

 • jarní: 8.3 – 26.3
 • podzimní: 4.10 – 22.10.

 

Petřínskou lanovku najdete také na turistické trase a v turistickém průvodci Prague City Line Petřínskými sady na Pražský hrad.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Kalendář akcí v Praze

Kalendář akcí v Praze

Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa
Újezd, Praha 1 – Malá Strana  110 00
Telefon: 257 320 814
Fax: 257 329 449
Web: http://www.dpp.cz

GPS: 50°4’57.688″N, 14°24’13.451″E

Spojení:
Tram: 912, 1520, 22, 25, 98 – Újezd – dále lanovou dráhou až na Petřín – dále pěšky k rozhledně
Bus: 176, 910 – Švandovo divadlo (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd) – dále lanovou dráhou až na Petřín,- dále pěšky k rozhledně
Bus:  149 – Stadion Strahov – dále podél strahovských kolejí směrem na Petřín
Metro – B Anděl (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd) – dále lanovou dráhou až na Petřín, – dále pěšky k rozhledně

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

 

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

………………………………………………………………………………………………………………………

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Petrin_Bludiste110416_004

Zrcadlové bludiště a síň smíchu

Petřínské bludiště je mimo jiné plné různě pokroucených zrcadel. Jakmile do nich pohlédnete, změníte se například v trpaslíky, nebo se vaše postava naopak prodlouží. Ne náhodou se tato část Bludiště nazývá síň smíchu. Každý, kdo se na sebe podívá, se smíchu jistě neubrání.

» Pokračování »

 

Petrin - Kostel sv. Vavrince101010_008

Církevní památky na Petříně

Na pražském Petříně se nachází několik církevních památek, které neodmyslitelně utváří atmosféru tohoto místa. Jsou to kostel sv. Vavřince, kaple Kalvárie, Boží hrob a Křížová cesta. Boží hrob byl postaven podle kaple, která stojí přímo v Jeruzalémě. Věříte že o Velikonocích ve tři hodiny odpoledne dopadá sluneční paprsek na obětní kámen přímo doprostřed kaple?

» Pokračování »

petrin_hladova-zed_110312_001

Hladová neboli Zubatá zeď

Roku 1361 v Praze vypukl silný hladomor a tak se král a císař Karel IV. rozhodl předcházet katastrofě v podobě šíření nemocí z hladu a nechal vystavět zeď, která dala chudým lidem obživu. Opravdu?

» Pokračování »

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna je naše Eiffelovka

Petřínská rozhledna je jednou ze staveb, která neodmyslitelně patří k pražskému panoramatu. Někdy se o ní mluví jako o mladší sestře Eiffelovy věže v Paříži. U obou se počítalo s tím, že budou po určité době opět rozebrány. Naštěstí se tomu tak nestalo a my je můžeme obdivovat nebo se z nich kochat nejlepšími výhledy na celé město i dnes.

» Pokračování »

PHA-Strahovsky klaster01

Strahovský klášter - nejstarší premonstrátský klášter v Čechách

Strahovský klášter byl založen roku 1140, je to nejstarší premonstrátský klášter u nás a současně patří i mezi nejstarší premonstrátské kláštery na světě. V historii českých zemí hrál vždy významnou roli. Najdete zde také hrob zakladatele řádu sv. Norberta.

» Pokračování »

Petrin - Hvezdarna

Štefánikova hvězdárna umožňuje pozorování hlubokého vesmíru

Hvězdárna na pražském Petříně nabízí denní i noční pozorování oblohy a zdokonalí vás ve znalostech astronomie. Můžete pozorovat vesmír velkými dalekohledy s odborným výkladem. Ve dne Slunce, po setmění Měsíc, planety a hvězdnou oblohu. A pokud počasí nepřeje, můžete navštívit ukázky práce s přístroji, výstavy a další odborné i zábavné programy.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

………………………………………………………………………………………………………………………

Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

 

« « Kostel sv. Jakuba | Ungelt – jedna z nejcennějších pražských památek » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář