Petřínská lanová dráha

Petrin_lanova draha110416_001

Pro ty z vás, kteří byste rádi navštívili vrchol Petřína společně s rozhlednou a dalšími zajímavostmi, a neláká vás pěší procházka petřínskými sady a parky, je zde připravena alternativní možnost, jak vrchol zdolat zcela bez námahy. Je zde totiž k přepravě osob k dispozici pozemní lanová dráha, která vás rychle a pohodlně dopraví k cíli.

Rozcestník: Petřínská lanová dráha

Historie Petřín - Lanová dráha - horní stanice
Výstavba lanové dráhy byla zahájena v roce 1891. Tehdy byla vyrobena dráha a dva vozy, které sloužily k přepravě. První zkušební jízda se uskutečnila 13. července 1891 a o několik dní později byla zahájena pravidelná přeprava cestujících. Vagony byly tenkrát taženy systémem vodní převahy. Ten fungoval tak, že nádrž vagonu, který byl právě v horní stanici, byla naplněna vodou a díky tomu bylo vozidlo těžší než vozidlo v dolní stanici, které bylo tímto vozidlem vytaženo nahoru. Jízda trvala kolem šesti minut. Provoz lanovky probíhal bez přerušení až do první světové války. Po válce jezdila až do roku 1921, ale provoz byl velmi nákladný, a proto byl přerušen.

Petřín - Lanová dráha Přerušení provozu po mnoho let
V roce 1931 se lanovka stala majetkem Elektrických podniků hlavního města Prahy. Nový majitel se postaral o to, aby byla lanová dráha prodloužena a následně elektrifikována. Dráha byla zcela předělána a vozy byly nově zkonstruovány a od června roku 1932 byl opět zahájen pravidelný provoz. Provoz dráhy byl dočasně zastaven během období mobilizace v roce 1938 a také na konci druhé světové války v roce 1945. Po válce byla dráha opět rekonstruována. V roce 1965 došlo na vrchu Petřín k sesuvu půdy, které byly způsobeny intenzivním deštěm. Sesuvy dráhu narušily a provoz musel být z bezpečnostních důvodů neprodleně ukončen. K sesuvům došlo ještě několikrát a lanová dráha upadla po mnoho let v zapomnění.

Provoz obnoven
O její obnově bylo rozhodnuto až v roce 1981, a o dva roky později byla zahájena stavba. Byly vyrobeny zcela nové vozy a 15. června 1985 došlo ke slavnostními zahájení pravidelného provozu lanové dráhy. O měsíc později byla také zprovozněna mezi-zastávka Nebozízek. Lanová dráha od té doby, až na několik málo oprav, funguje dodnes.

Rozcestník: Petřín

Základní informace
Lanová dráha, o délce přes pět set metrů se vzhůru i opačným směrem pohybuje po kolejích pomocí systému tažných lan. Lanovku provozuje a vlastní Dopravní podnik hlavního města  Prahy a proto je lanová dráha zařazená do systému městské hromadné dopravy a Pražské integrované dopravy.

Jízdní řád

Provozní doba

  • duben – říjen denně od 9.00 do 23.30 hodin
  • listopad – březen denně od 9.00 do 23.20 hodin

Časový interval

  • v zimním období (říjen – duben) jezdí v intervalu 15 minut
  • v letním (duben – říjen) v intervalu 10 minut

Jízda trvá 4 minuty, do zastávky Nebozízek 2 minuty, souprava má 2 vozy, překonává výšku 130 m

Pro jízdu lanovou dráhou platí jízdenky MHD s výjimkou nepřestupních jízdenek.
Jízdné stejné jako MHD
není bezbariérový přístup

Z důvodu rekonstrukce lanové dráhy je přerušen od 7. 9. 2015 do 18. 3. 2016 provoz lanové dráhy na Petřín.

K návštěvě Petřínské rozhledny a Zrcadlového bludiště na Petřín mohou návštěvníci využít náhradní autobusovou dopravu. V trase Malovanka–Petřín je v omezeném rozsahu provozu a v omezené kapacitě zavedena linka náhradní autobusové dopravy XLD. Zastávka Malovanka je v pravidelné zastávce BUS linky 143 v ulici Vaníčkově (směr Dejvická) a tramvajové linky číslo 22 jedoucí ze zastávky Bílá hora do zastávky Hostivař.

K Petřínské rozhledně je možné dojít také pěšky ze zastávky Pohořelec, která je na trase tramvaje číslo 22, nebo ze zastávky Újezd pěšky okolo restaurace Nebozízek.

Adresa
Újezd, Praha 1 – Malá Strana  110 00
Telefon: 257 320 814
Fax: 257 329 449
Web: http://www.dpp.cz

GPS: 50°4’57.688″N, 14°24’13.451″E

Spojení:
Tram: 12, 20, 22, 57 – Újezd
Bus: 176, 510 – Švandovo divadlo (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd)
Metro – B Anděl (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd)
Od zastávky Újezd se vydáte směrem vzhůru, kde se na konci parku nachází stanice lanové dráhy)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Petřín – Zrcadlové bludiště | Bezbariérová trasa Českou republikou – Šumava – Horská Kvilda – Kvilda » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.