Pražský hrad – Bazilika sv. Jiří

Bazilika sv. Jiri_panorama_mala

Bazilika sv. Jiří je další sakrální památkou, nacházející se v areálu Pražského hradu. Nyní se tedy seznámíme s druhým pražským křesťanským kostelem. Neváhejme tedy, a vydejme se společně do jedné z nejvýznamnějších románských památek.

Rozcestník: Pražský hrad

Bazilika sv. Jiří – panoramatické fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obráze
k)

Bazilika sv. Jiří Slovo úvodem:
Tato překrásná stavba byla založena roku 920, jako druhá svatyně Pražského hradu. Tehdy se jednalo o v pořadí druhý křesťanský kostel na území Prahy. O několik let později, tedy roku 973, založil český kníže Boleslav II. klášter řádu benediktinů. A právě tento kostel se stal jeho nedílnou součástí.

-

-

Bazilika sv. Jiří - interiér Stavební práce:
Ve své minulosti však kostel prodělal obrovský požár. Poté, co se všichni s této tragédie vzpamatovali, započala v roce 1142 rozsáhlá přestavba a rekonstrukční práce, díky kterým se kostel oblékl do románského slohu. Kromě průčelí a několika interiérních prvků si tuto podobu zachoval dodnes. Kostel je vlastně trojlodní bazilikou. Dominantou průčelí jsou dvě mohutné věže. Dalším architektonickým skvostem je čtvercové kněžiště s apsidou a také trojlodní krypta.

Co vše je zde k vidění?: Bazilika sv. Jiří
Součástí baziliky je kaple svaté Ludmily, která, společně s většinou nástěnných maleb, pochází dokonce z počátku dvanáctého století. Dodnes se zachovaly fresky Nebeského Jeruzaléma a postavy Ježíše Krista, Panny Marie a sv. Jana Evangelisty. Tyto překrásné unikáty si můžete prohlédnout na klenbě kněžiště a kaple Panny Marie a také v její apsidě. Jistě si také nezapomeňte prohlédnout náhrobek svaté Ludmily, pocházející se čtrnáctého století. Podle všeho byl nejspíše vyroben Parléřovskou hutí.

Samotná stavba
Nyní je také třeba se zmínit o dominantním průčelí kostela. Bylo dostavěno ve stylu baroka na konci sedmnáctého století, a pravděpodobně pochází z dílny Francesca Carattiho. Sochy, pyšnící se na průčelí stavby jsou zase dílem Jana Jiřího Bendla. V letech 1718 až 1722 došlo k přístavbě kaple svatého Jana Nepomuckého, a to zásluhou významného českého architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Hlavní sochu světce s anděly zhotovil sochař Ferdinand Maxmilián Brokoff. Je až udivující, že se bazilika podobá svým vzhledem původní stavbě z dvanáctého století. O tuto fazonu se v letech 1888 -1918 postaral významný puristický architekt Ludvík Lábler.

Bazilika sv. Jiří Zajímavosti:
Pozorně si prohlédněte obě věže, nacházející se v průčelí baziliky. Dosahují do výšky jednačtyřiceti metrů. Připadá vám na nich něco zvláštního a neobvyklého? Ano, jedna je totiž o něco širší, než ta druhá. Užší severní věži se nazývá Eva. Je o něco šikmější, přesněji o čtyřicet centimetrů, a v sedmdesátých letech minulého století byla v rámci stavebních úprav zpevněna. Širší věž na jižní straně, nacházející se nad samotnou původní kaplí, nese název Adam.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Svatá Ludmila – první česká mučednice:
Mezi další zajímavosti je nutno uvézt, že zde byly roku 925 uloženy ostatky babičky Sv. Václava, zavražděné kněžny Ludmily, tedy první české mučednice. Tyto ostatky byly zřejmě uloženy do kaple pod dnešní jižní věží, neboť kaple sv. Ludmily, kam byly poté přeneseny, vznikla až později. Věřím, že si každý při prohlídce přišel na své, a že při návštěvě Hradu neunikne vaší pozornosti ani tato památka

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1

GPS: 50°5’23.494″N, 14°23’54.636″E
GPS: 50.0898594N, 14.3985100E

Kontakt:
bližší informace návštěvníkům podá Informační středisko Pražského hradu,
tel.: 224 373 584

Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č.  22, 91– stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Bazilika svatého Jiří 50.091154, 14.402411 Bazilika sv. Jiří Bazilika sv. Jiří je další sakrální památkou, nacházející se v areálu Pražského hradu. Nyní se tedy seznámíme s druhým pražským křesťanským kostelem. Neváhejme tedy, a vydejme se společně do jedné z nejvýznamnějších románských památek. Adresa: Pražský hrad 119 08 Praha 1 http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/prazsky-hrad-bazilika-sv-jiri

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Svatovítský poklad | Tajemství Svatováclavské koruny » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář