Svatovítský poklad

Svatovitsky poklad - lebka sv. Vaclava

Pro většinu z nás zní slovo poklad velmi tajemně a lákavě. Máme v republice nějaký poklad? Plný zlata a šperků? Ano máme, například korunovační klenoty, relikviář sv. Maura, zlaté zásoby Národní banky a také Svatovítský poklad. Zajímá Vás o co se jedná ? Je to chrámový  poklad katedrály sv. Víta.  Obsahuje zlato šperky, ale zejména historicky nesmírně cenné předměty a ostatky svatých.

Stránka o Pražskému hradu - více čtěte zde

Historie Pokladu Svatovítský poklad - stříbrný relikviář sv. Jiří v podobě ruky
Počátky pokladu můžeme nalézt v době, kdy kníže sv. Václav buduje na Pražském hradě kostel sv. Víta.  Prvními předměty pokladu byly nejspíše ostatky svatých takzvané  relikvie. Existují záznamy, že v pokladu bylo rameno sv. Víta uložené v pozlacené schránce ve tvaru ruky. Později byly do pokladu uloženy i ostatky Sv. Václava. Největším přispívatelem do pokladu byl Otec vlasti císař Karel IV. jeho vášeň ve sběru svatých relikvií byl všeobecně známý. I když byl poklad   všeobecně chráněn neunikl rabování a vybírání.    Když potřeboval panovník peníze použil cenné předměty  k vyplacení vojska.  Naštěstí se i v pozdějších dobách  objevili mecenáši, kteří darovali cennosti  do pokladu.  Habsburkové věnovali své pohřební říšské klenoty a předměty z korunovace.V dnešní době obsahuje poklad přes 400 různých předmětů.

Informace o výstavě Svatovítského pokladu čtěte zde

Nejvýznamnější  soudobé předměty pokladu
Poklad je dnes velmi různorodý, najdete zde relikviáře, šperky, pamětní mince, drahocenné roucha a ostatky svatých.  Mezi nejstarší předměty patří  součásti zbroje sv. Václava a Svatoštěpánský meč  s vyřezávanou kostěnou rukojetí.  Z doby Karla IV.  zde nalezneme Korunovační kříž zdobený vzácnými kameny.  Procesní kříž obsázený kříštálem  a Zlatý kříž papeže sv. Urbana. Z období pozdní gotiky jsou velmi cenné 3 bysty sv. Václava, Víta a Vojtěcha, která jsou vytepána ze stříbrného pozlaceného plechu. Bysty jsou  zdobené drahokamy,  ale i skleněnými imitacemi.   19. století je zastoupeno empírovou monstrancí Karla X.

Ikona Soutěž

Soutěž o 3 romantické hodinové plavby po Vltavě s Prague Boats

Zodpovězte správně soutěžní otázku a 3 z vás získají 2 jízdenky na romantickou vyhlídkovou plavbu po Vltavě s Prague Boats !

» Pokračování »

Co je nejcennější ? Svatovítský poklad - zlatý ostatkový kříž zvaný Korunovační
Nejcennějším předmětem je Korunovační kříž  pořízený Karlem IV. Už za jeho doby byl považován za nejvýznamnější klenot království. Kríž je vlastně schránka ve které jsou uloženy předměty vztahující se ke Kristovu umučení. Kříž je vysoký metr a je zhotoven z čistého zlata.

Více o pokladu zde

Kde je poklad uložen
Poklad je uložen ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě v  Hilbertově klenotnici. Od 16. prosince 2011 můžete část pokladu shlédnou v kapli sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu.

Pražský hrad
II. nádvoří kaple sv. Kříže

Spojení:
Tram:  18, 20, 22 ,  57, 91 – stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2: - zde

Památky Praha 3: -zde

Pražský hrad: -zde

Královská cesta: -zde

Židovská Praha: -zde

Petřín: -zde

Staroměstské náměstí: -zde

Rubrika osobnosti Prahy : - zde


« « Advent na hradě Křivoklát | Vánoční trhy na Pankráci » »

Both comments and pings are currently closed.

11 reakce u článku “Svatovítský poklad”

 1. Jan Maryško napsal:

  Dobrý den,
  jsem studentem Akademického gymnázia a zároveň organizátorem náplně posledního školního dnu v tomto roce. Myslím, že by byl dobrý nápad tento den tj. 22. 12. 2011 (čtvrtek) navštívit výstavu Svatovítského pokladu. Chtěl jsem se zeptat, zda by bylo možné domluvit na onen den od 10:00 skupinovou prohlídku cca pro 30osob.

  Předem děkuji za odpověď.

  J. Maryško

 2. petra napsal:

  Vstup pro skupiny je na této výstavě možný pouze po předchozí rezervaci na tomto kontaktu: petr.vlk@hrad.cz, dále také nyní musíte počítat s určitými omezeními na Pražském hradě souvisejícími se státním pohřbem Václava Havla a kondolenčními listinami. V temínu 19.12 – 25.12. je také uzavřen Starý královský palác a výstava Příběh Pražského hradu, protože ve Vladislavském sále bude vystavena rakev s prezidentovými ostatky.

 3. jana vítková napsal:

  Čtu ve výše uvedeném dotazu, že skupiny na výstavu Svatovítský poklad musí mít rezervaci. Chtěla bych se zeptat, jestli pro jednotlivce je nějaké omezení. Děkuj

 4. abušinov napsal:

  Je možné uplatnit slevu na vstupném pro důchodce a pro invalidní důchodce? díky

 5. petrz napsal:

  Dobrý den, cena vstupenky pro důchodce je 150,-Kč a pro držitele průkazu ZTP a ZTP-P je vstup zdarma. Rezervace předem pro jednotlivce se nedělají. Fronty zatím nejsou a ani se neočekávají.

 6. Renáta napsal:

  Dobry den,chtela bych se zeptat jestli by jste mě mohla poslat informace o cene vstupenek.Nikde jsem bohužel nenašla cenník.Dospěli a děti.Předem děkuji

 7. petra napsal:

  Ceny vstupenek jsou tyto:
  dospělá osoba: 300,-Kč
  senior, student: 150,-Kč
  rodinné vstupné: 600,-Kč
  - pro všechny mimopražské, kteří si chtějí z prohlídky výstavy udělat pěkný víkend spojený s návštěvou Prahy, máme výhodný balíček, který zahrnuje ubytování v Praze pro 2 osoby a vstupenky na výstavu Svatovítský poklad a další výhody. více najdete zde

 8. Šárka napsal:

  Dobrý den,chtěli bychom navštívit výstavu Svatovítský poklad,ale nevím kde bych měla zjistit otvírací dobu,mohla bych poprosit o info o návštěvních hodinách?
  Předem děkuji

 9. petra napsal:

  Výstava je otevřena denně: 10.00 – 18.00
  Vstupenku zakoupíte přímo v kapli svatého Kříže, nemusíte tak čekat nekonečné fronty na hlavní pokladně Pražského hradu.
  Vstupné:
  plné: 300,-Kč
  snížené: 150,-Kč
  rodinné: 600,-Kč

 10. Rudolf napsal:

  Chci se přijet podívat na tuto výstavu,ale nejsem pražen,takže pojedu autem.Potřeboval bych vědět nejbližší parkoviště a jak se k němu dostat.Nejlépe GPS souřadnice.Dík moc Ruda

 11. petra napsal:

  Nejbližší parkoviště je na Pohořelci 50°5’16.844″N, 14°23’28.312″E. Parkoviště je placené. Cena 40,-Kč/hod. Pokud ale chcete zaparkovat zadarmo, doporučujeme zaparkovat v okolí ulice Bělohorská a dojet na Pražský hrad tramvají č.22 (3 zastávky ). Parkování si zde musíte najít podle volného místa v ulicích. Přibližné GPS: 50°5’9.027″N, 14°22’43.643″E