Muzeum kostek 2019

Svatovítský poklad

Svatovitsky poklad - lebka sv. Vaclava

Pro většinu z nás zní slovo poklad velmi tajemně a lákavě. Máme v republice nějaký poklad? Plný zlata a šperků? Ano máme, například korunovační klenoty, relikviář sv. Maura, zlaté zásoby Národní banky a také Svatovítský poklad. Zajímá Vás o co se jedná ? Je to chrámový  poklad katedrály sv. Víta.  Obsahuje zlato šperky, ale zejména historicky nesmírně cenné předměty a ostatky svatých.

Stránka o Pražskému hradu - více čtěte zde

Historie Pokladu Svatovítský poklad - stříbrný relikviář sv. Jiří v podobě ruky
Počátky pokladu můžeme nalézt v době, kdy kníže sv. Václav buduje na Pražském hradě kostel sv. Víta.  Prvními předměty pokladu byly nejspíše ostatky svatých takzvané  relikvie. Existují záznamy, že v pokladu bylo rameno sv. Víta uložené v pozlacené schránce ve tvaru ruky. Později byly do pokladu uloženy i ostatky Sv. Václava. Největším přispívatelem do pokladu byl Otec vlasti císař Karel IV. jeho vášeň ve sběru svatých relikvií byl všeobecně známý. I když byl poklad   všeobecně chráněn neunikl rabování a vybírání.    Když potřeboval panovník peníze použil cenné předměty  k vyplacení vojska.  Naštěstí se i v pozdějších dobách  objevili mecenáši, kteří darovali cennosti  do pokladu.  Habsburkové věnovali své pohřební říšské klenoty a předměty z korunovace.V dnešní době obsahuje poklad přes 400 různých předmětů.

Informace o výstavě Svatovítského pokladu čtěte zde

Nejvýznamnější  soudobé předměty pokladu
Poklad je dnes velmi různorodý, najdete zde relikviáře, šperky, pamětní mince, drahocenné roucha a ostatky svatých.  Mezi nejstarší předměty patří  součásti zbroje sv. Václava a Svatoštěpánský meč  s vyřezávanou kostěnou rukojetí.  Z doby Karla IV.  zde nalezneme Korunovační kříž zdobený vzácnými kameny.  Procesní kříž obsázený kříštálem  a Zlatý kříž papeže sv. Urbana. Z období pozdní gotiky jsou velmi cenné 3 bysty sv. Václava, Víta a Vojtěcha, která jsou vytepána ze stříbrného pozlaceného plechu. Bysty jsou  zdobené drahokamy,  ale i skleněnými imitacemi.   19. století je zastoupeno empírovou monstrancí Karla X.

foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »

Co je nejcennější ? Svatovítský poklad - zlatý ostatkový kříž zvaný Korunovační
Nejcennějším předmětem je Korunovační kříž  pořízený Karlem IV. Už za jeho doby byl považován za nejvýznamnější klenot království. Kríž je vlastně schránka ve které jsou uloženy předměty vztahující se ke Kristovu umučení. Kříž je vysoký metr a je zhotoven z čistého zlata.

Více o pokladu zde

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Kde je poklad uložen
Poklad je uložen ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě v  Hilbertově klenotnici. Od 16. prosince 2011 můžete část pokladu shlédnou v kapli sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu.

Pražský hrad
II. nádvoří kaple sv. Kříže

Spojení:
Tram:  18, 20, 22 ,  57, 91 – stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kaple svatého Kříže na Pražském hradě 50.090053, 14.399407 Kaple sv. Kříže na Pražském hradě Pro většinu z nás zní slovo poklad velmi tajemně a lákavě. Máme v republice nějaký poklad? Plný zlata a šperků? Ano máme, například korunovační klenoty, relikviář sv. Maura, zlaté zásoby Národní banky a také Svatovítský poklad. Zajímá Vás o co se jedná ? Je to chrámový  poklad katedrály sv. Víta. http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/svatovitsky-poklad

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Královská korunovace | Pražský hrad – Bazilika sv. Jiří » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

11 reakce u článku “Svatovítský poklad”

 1. Jan Maryško napsal:

  Dobrý den,
  jsem studentem Akademického gymnázia a zároveň organizátorem náplně posledního školního dnu v tomto roce. Myslím, že by byl dobrý nápad tento den tj. 22. 12. 2011 (čtvrtek) navštívit výstavu Svatovítského pokladu. Chtěl jsem se zeptat, zda by bylo možné domluvit na onen den od 10:00 skupinovou prohlídku cca pro 30osob.

  Předem děkuji za odpověď.

  J. Maryško

 2. petra napsal:

  Vstup pro skupiny je na této výstavě možný pouze po předchozí rezervaci na tomto kontaktu: petr.vlk@hrad.cz, dále také nyní musíte počítat s určitými omezeními na Pražském hradě souvisejícími se státním pohřbem Václava Havla a kondolenčními listinami. V temínu 19.12 – 25.12. je také uzavřen Starý královský palác a výstava Příběh Pražského hradu, protože ve Vladislavském sále bude vystavena rakev s prezidentovými ostatky.

 3. jana vítková napsal:

  Čtu ve výše uvedeném dotazu, že skupiny na výstavu Svatovítský poklad musí mít rezervaci. Chtěla bych se zeptat, jestli pro jednotlivce je nějaké omezení. Děkuj

 4. abušinov napsal:

  Je možné uplatnit slevu na vstupném pro důchodce a pro invalidní důchodce? díky

 5. petrz napsal:

  Dobrý den, cena vstupenky pro důchodce je 150,-Kč a pro držitele průkazu ZTP a ZTP-P je vstup zdarma. Rezervace předem pro jednotlivce se nedělají. Fronty zatím nejsou a ani se neočekávají.

 6. Renáta napsal:

  Dobry den,chtela bych se zeptat jestli by jste mě mohla poslat informace o cene vstupenek.Nikde jsem bohužel nenašla cenník.Dospěli a děti.Předem děkuji

 7. petra napsal:

  Ceny vstupenek jsou tyto:
  dospělá osoba: 300,-Kč
  senior, student: 150,-Kč
  rodinné vstupné: 600,-Kč
  - pro všechny mimopražské, kteří si chtějí z prohlídky výstavy udělat pěkný víkend spojený s návštěvou Prahy, máme výhodný balíček, který zahrnuje ubytování v Praze pro 2 osoby a vstupenky na výstavu Svatovítský poklad a další výhody. více najdete zde

 8. Šárka napsal:

  Dobrý den,chtěli bychom navštívit výstavu Svatovítský poklad,ale nevím kde bych měla zjistit otvírací dobu,mohla bych poprosit o info o návštěvních hodinách?
  Předem děkuji

 9. petra napsal:

  Výstava je otevřena denně: 10.00 – 18.00
  Vstupenku zakoupíte přímo v kapli svatého Kříže, nemusíte tak čekat nekonečné fronty na hlavní pokladně Pražského hradu.
  Vstupné:
  plné: 300,-Kč
  snížené: 150,-Kč
  rodinné: 600,-Kč

 10. Rudolf napsal:

  Chci se přijet podívat na tuto výstavu,ale nejsem pražen,takže pojedu autem.Potřeboval bych vědět nejbližší parkoviště a jak se k němu dostat.Nejlépe GPS souřadnice.Dík moc Ruda

 11. petra napsal:

  Nejbližší parkoviště je na Pohořelci 50°5’16.844″N, 14°23’28.312″E. Parkoviště je placené. Cena 40,-Kč/hod. Pokud ale chcete zaparkovat zadarmo, doporučujeme zaparkovat v okolí ulice Bělohorská a dojet na Pražský hrad tramvají č.22 (3 zastávky ). Parkování si zde musíte najít podle volného místa v ulicích. Přibližné GPS: 50°5’9.027″N, 14°22’43.643″E

Zanechat komentář