Pražský hrad – II.nádvoří

Pha1 - Pražský hrad

Druhé nádvoří Pražského hradu – odtud nakoukneme do oken největších slavnostních prostor Hradu
Vítáme vás na druhém nádvoří Pražského hradu. Do prostorů lze přijít dvěma způsoby. Můžete projít Matyášovou branou, vedoucí z Hradčanského náměstí. Další možností je vchod, vedoucí od Královské zahradyHornímu jelenímu příkopu, přes budovu Císařské konírny. Ocitáme se tedy na nádvoří, které vzniklo ve druhé polovině šestnáctého století. Na tomto místě v minulosti stávalo bývalého předhradí. Pojďme tedy dál.

Stránka o Pražském hradě více čtěte zde


Pražský hrad II. nádvoří – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Úvodem II. nádvoří
Nyní tedy prohlídka samotného nádvoří, které vzniklo za vlády císaře Rudolfa II. Celý tento prostor je ohraničen křídly Nového paláce, se kterými se postupně seznámíme. Také je mnoha průchody spojeno s prvním nádvořím, či se zahradou Na baště a s Prašným mostem.

Západní část nádvoří
Na západní straně si povšimněte traktu, pocházejíc z doby Marie Terezie. Přízemní část traktu byla společně s konírnami, které se nalézají v severním křídle, upravena na hradní obrazárnu. K této úpravě došlo v roce 1965. Jedním z dalších unikátů je skutečnost, že se zde zachovaly zbytky zdiva, pocházející z kostela Panny Marie. O tomto kostele se můžete dočíst v příspěvku o historii Pražského hradu, neboť tím, že pocházel již z devátého století, byl nejstarším kostelem hradního areálu.


Španělský sál Největší slavnostní prostor Hradu
Při pohledu na severní křídlo uvidíte nad Prašným mostem Španělský sál, a dále také Rudolfovu galerii. Španělský sál je největším slavnostním prostorem Pražského hradu, a využívá se pro reprezentační shromáždění, velké recepce prezidenta republiky, či slavnostní koncerty. Obdélníkový sál má rozměry 47 × 24 m a strop ve výšce 13 metrů. Nalezneme zde velmi bohatou štukovou výzdobou. Do sálu se vstupuje z průjezdu Matyášovy brány po schodišti Plečnikovy Sloupové síně a přes Rothmayerův sál.

Nyní na východ
Při pohledu na východní stranu druhého nádvoří uvidíme střední trakt, v němž se nacházejí zbytky románské hradby Soběslava I. s Bílou věží. To vše si máte možnost prohlédnout z průjezdu před chrámem sv. Víta. V přízemí traktu je umístěno informační středisko, dále také směnárna a poštovní úřad s vchodem ze třetího nádvoří. V dalších poschodích jsou opět reprezentační místnosti a také archiv Pražského hradu.


Poslední strana do konce obrazce II. nádvoří a kaple sv. Kříže
Jižní trakt nádvoří dále pokračuje až na třetí nádvoří, přímo ke starému Královskému paláci. V jihovýchodním rohu druhého nádvoří byla postavena v době tereziánské přestavby Hradu kaple sv. Kříže. Ve středu tohoto nádvoří si dále povšimněte Kohlovy fontány a studny s kovovou mříží, pocházejí z roku 1702. Co dodat? Nyní nám nezbývá, než se vydat na další nádvoří, v pořadí třetí

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1

GPS: 50°5’23.494″N, 14°23’54.636″E
GPS: 50.0898594N, 14.3985100E

Kontakt:
bližší informace návštěvníkům podá Informační středisko Pražského hradu,
tel.: 224 373 584

Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č.  22, 91– stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

2. nádvoří Pražského hradu 50.090232, 14.399600 Druhé nádvoří Pražského hradu Vítáme vás na druhém nádvoří Pražského hradu. Do prostorů lze přijít dvěma způsoby. Můžete projít Matyášovou branou, vedoucí z Hradčanského náměstí. Další možností je vchod, vedoucí od Královské zahrady k Hornímu jelenímu příkopu, přes budovu Císařské konírny. Ocitáme se tedy na nádvoří, které vzniklo ve druhé polovině šestnáctého století. Na tomto místě v minulosti stávalo bývalého předhradí Adresa: Pražský hrad 119 08 Praha 1 http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/prazsky-hrad-ii-nadvori

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Nejvyšší purkrabství – sídlo nejvyššího královského úředníka | Královská cesta – Kdo se mohl stát panovníkem » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Pražský hrad – II.nádvoří”

  1. Ane?jak ses dostala na tyhle stránky a proč se menuješ tak divně?

Zanechat komentář