Pražský hrad – II.nádvoří

Pha1 - Pražský hrad

Druhé nádvoří Pražského hradu – odtud nakoukneme do oken největších slavnostních prostor Hradu
Vítáme vás na druhém nádvoří Pražského hradu. Do prostorů lze přijít dvěma způsoby. Můžete projít Matyášovou branou, vedoucí z Hradčanského náměstí. Další možností je vchod, vedoucí od Královské zahradyHornímu jelenímu příkopu, přes budovu Císařské konírny. Ocitáme se tedy na nádvoří, které vzniklo ve druhé polovině šestnáctého století. Na tomto místě v minulosti stávalo bývalého předhradí. Pojďme tedy dál.

Stránka o Pražském hradě více čtěte zde


Pražský hrad II. nádvoří – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Úvodem II. nádvoří
Nyní tedy prohlídka samotného nádvoří, které vzniklo za vlády císaře Rudolfa II. Celý tento prostor je ohraničen křídly Nového paláce, se kterými se postupně seznámíme. Také je mnoha průchody spojeno s prvním nádvořím, či se zahradou Na baště a s Prašným mostem.

Západní část nádvoří
Na západní straně si povšimněte traktu, pocházejíc z doby Marie Terezie. Přízemní část traktu byla společně s konírnami, které se nalézají v severním křídle, upravena na hradní obrazárnu. K této úpravě došlo v roce 1965. Jedním z dalších unikátů je skutečnost, že se zde zachovaly zbytky zdiva, pocházející z kostela Panny Marie. O tomto kostele se můžete dočíst v příspěvku o historii Pražského hradu, neboť tím, že pocházel již z devátého století, byl nejstarším kostelem hradního areálu.


Španělský sál Největší slavnostní prostor Hradu
Při pohledu na severní křídlo uvidíte nad Prašným mostem Španělský sál, a dále také Rudolfovu galerii. Španělský sál je největším slavnostním prostorem Pražského hradu, a využívá se pro reprezentační shromáždění, velké recepce prezidenta republiky, či slavnostní koncerty. Obdélníkový sál má rozměry 47 × 24 m a strop ve výšce 13 metrů. Nalezneme zde velmi bohatou štukovou výzdobou. Do sálu se vstupuje z průjezdu Matyášovy brány po schodišti Plečnikovy Sloupové síně a přes Rothmayerův sál.

Nyní na východ
Při pohledu na východní stranu druhého nádvoří uvidíme střední trakt, v němž se nacházejí zbytky románské hradby Soběslava I. s Bílou věží. To vše si máte možnost prohlédnout z průjezdu před chrámem sv. Víta. V přízemí traktu je umístěno informační středisko, dále také směnárna a poštovní úřad s vchodem ze třetího nádvoří. V dalších poschodích jsou opět reprezentační místnosti a také archiv Pražského hradu.

prague-_teddy_obrazek_balicek_hneda1

30% sleva na Prague Teddy 2017 - první český výstavní veletrh

Milujete medvědy, medvídky, medvědária? Máte děti, které mají své malé chlupaté kamarády a všude je nosí s sebou? A nebo hledáte toho nejkrásnějšího medvídka pro někoho blízkého? Tak právě pro vás máme skvělou nabídku. Využijte 30% slevu na první český medvědí festival a výstavní veletrh. 25. - 26. března. A děti s sebou !

» Pokračování »


Poslední strana do konce obrazce II. nádvoří a kaple sv. Kříže
Jižní trakt nádvoří dále pokračuje až na třetí nádvoří, přímo ke starému Královskému paláci. V jihovýchodním rohu druhého nádvoří byla postavena v době tereziánské přestavby Hradu kaple sv. Kříže. Ve středu tohoto nádvoří si dále povšimněte Kohlovy fontány a studny s kovovou mříží, pocházejí z roku 1702. Co dodat? Nyní nám nezbývá, než se vydat na další nádvoří, v pořadí třetí

Lucie Niebauerová

Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1

GPS: Loc: 50°5′23.591″N, 14°23′59.79″E

Spojení:
tram č. 1, 8, 15, 18, 20, 22, 26 – stanice Pražský hrad;
metro A – stanice Malostranská

Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2: - zde

Rubrika památky Prahy : - zde

Rubrika osobnosti Prahy :- zde

Zdarma tištěný průvodce po památkách: - zde


« « Malá Flora | Pražský hrad – Starý královský palác » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Pražský hrad – II.nádvoří”

  1. Ane?jak ses dostala na tyhle stránky a proč se menuješ tak divně?

Zanechat komentář