Palác Kinských na Staroměstském náměstí – popis

Palác Golz-Kinských

Při procházkách po Staroměstském náměstí se zastavíme u dalšího klenotu architektury. Rokokový Palác Kinských, mnohdy označován také jako Palác Golz-Kinských, je významnou stavbou, připomínající spíše zámeček v centru Starého Města.

Vše o: Palác Kinských na Staroměstském náměstí čtěte zde

Historie paláce Staroměstské náměstí a korunovační průvod

Stavba vznikla, ostatně jako většina budov na Staroměstském náměstí, spojením tří menších staveb. Pozůstatky těchto středověkých románských domů, se doposud zachovaly v západní části paláce. Stavba, která stávala blíže domu U Kamenného zvonu, pocházela z roku 1363 a byla vystavěna na stavbě, která byla datována do období dvanáctého století. V severní části paláce se dochovalo původní kamenné přízemí ze třináctého století, včetně raně gotické křížové klenby.

Přestavba paláce Palác Golz - Kinských
Domy byly v jeden komplex spojeny v roce 1508, za vlastníka Albrechta z Kolovrat. Dalšími majiteli byl mimo jiné rod Trčků z Lípy, nebo rod Příchovských z Hodějova. Tehdy, v roce 1560, došlo k rozsáhlé renesanční přestavbě. Předchozí domy byly na současný palác přestavěny v letech 1755 – 1765. Palác byl postaven jako sídlo pro hraběte Jana Arnošta Goltze. Přestavba byla vedená stavitelem Anselmem Lugarem podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Řada soch, zdobící průčelí domu, pochází z dílny Ignáce Františka Platzera. Palác byl dále doplněn o mohutné přední vchody, které byly po stranách lemovány kamennými sloupy. Nad sloupy byl následně podle Dientzenhoferova projektu postaven balkon.

Po smrti hraběte Goltze v roce 1768, po kterém nese palác část svého názvu, zakoupil stavbu kníže František Oldřich Kinský. Palác poté čekalo několik rekonstrukcí, během kterých došlo ke klasicistní přestavbě celého interiéru stavby. Stavba se začala rozrůstat o další přilehlé pozemky, kdy byl k paláci připojen v roce 1835 sousední dům a dvůr.

Významné historické mezníky

Dne 9. června roku 1843 se v paláci narodila Bertha von Suttner. Tato ženy byla mimo jiné sekretářkou Alfreda Nobela. Bertha roku 1905 jako první žena obdržela Nobelovu cenu za mír. Na konci devatenáctého století sloužil palác jako sídlo německého gymnázia. To by nebylo tak neobvyklé, kdyby jej v letech 1893 – 1901 nenavštěvoval významný spisovatel Franz Kafka.

Palác Kinských -  výstava umění starého světa S palácem Kinských je však spojována především událost, která se zde odehrála v roce 1948. Dne 25. února z balkónu paláce pronesl Klement Gottwald svůj proslov, kterým byla reálně zahájena vláda Komunistické strany. Roku 1949 se stal palác sídlem sbírky grafiky Národní galerie v Praze a v roce 1992 byl palác prohlášen národní kulturní památkou. Dnes sídlí v paláci  Kinských  Národní galerie.  Můžete zde navštívit stalou expozici – umění Asie a starověkého Středomoří

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Staroměstské náměstí 12/606
Praha 1 – Staré Město, 110 00

Objekt je otevřen pro veřejnost

Kontakt:
Národní galerie
Tel.: (+420) 224 810 758
http://www.ngprague.cz

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Bus: 207  Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Metro: A – Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)

GPS: 50° 5′ 17.29″N, 14° 25′ 18.29″E

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Palác Golz-Kinských na Staroměstském náměstí 50.087862, 14.421624 Palác Golz-Kinských na Staroměstském náměstí Při procházkách po Staroměstském náměstí se zastavíme u dalšího klenotu architektury. Rokokový Palác Kinských, mnohdy označován také jako Palác Golz-Kinských, je významnou stavbou, připomínající spíše zámeček v centru Starého Města. Adresa: Staroměstské náměstí 12/606 Praha 1 - Staré Město, 110 00

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Dům U Zlatého jednorožce | Co znamená Košer » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář