Co znamená Košer

zidovske potreby

„Je to košer.“ Co ve skutečnosti ale znamená, že je něco „košer“? Které potraviny, od masa a rostlin až po hmyz jsou košer? A proč by se nemělo maso vařit v nádobě, v níž předtím bylo mléko?

-Rozcestník: Židovská Praha

JAK POZNÁME, CO JE KOŠER?
Slovo „košer“ pochází z hebrejštiny a znamená vhodný, rituálně čistý. Košer je soubor stravovacích zvyků v judaismu. Jedná se tedy o celé seznamy jídel, která je možno konzumovat, aniž bychom porušili rituální čistotu jídla židovské kuchyně. Ačkoliv se používá především ve vztahu ke gastronomii, stále častěji je používán nejen Židy pro označení všeho, co je povolené, správné či vhodné. To, zda je pokrm či nápoj vhodný a „zaslouží“ si označení košer, určuje Tóra. Zjednodušeně řečeno je Tóra zdrojem židovského náboženského práva.

V současné době si můžeme najít seznamy košer potravin – každý rok jsou obnovovány a zveřejňovány i na internetových stránkách.

ZÁKAZ KRVE nože na vaření
Židé mají zapovězené používání krve, a to k jakýmkoliv účelům. Krev je připodobňována k životu a duši. S tím souvisí i další pravidlo, týkající se porážky zvířat. Rituální porážka se nazývá šchita. Musí být provedena speciálně vyškoleným řezníkem (šochetem). Používá dokonale hladký a ostrý nůž bez špičky, kterým přetne hrtan a jícen zvířete. Tím by měly být zasaženy i krční tepny a zvíře by mělo rychle vykrvácet. Cílem je prý zbavit jej zbytečné bolesti a stresu.

SAVCI
Ze savců je povoleno jíst všechny sudokopytníky, kteří přežvykují – to znamená hovězí, kozí a skopové. Kromě domácích zvířat jsou povoleny i některé další druhy zvěře, splňují-li daná kritéria – například jelenovití, zubr a další. Zajímavostí je, že kupříkladu žirafa je zakázaná, třebaže odpovídá požadavkům. Je to jednoduše proto, že zde chybí tradice.

PTÁCI
U ptáků platí princip „co není výslovně zakázáno, je dovoleno“. Znamená to, že je možné jíst pouze drůbež (kuře, slepice, kachna, husa, krůta) a holoubata. Dravci, mrchožrouti a masožraví ptáci jsou zakázáni.

VODNÍ ŽIVOČICHOVÉ
Co se ryb týká, jsou košer druhy s ploutvemi a šupinami. Ovšem pozor – ne jen tak ledajakými šupinami. Udělejme si malý výlet do biologie – pouze dva druhy šupin, ktenoidní a cykloidní odpovídají „správnému“ typu šupin. Další dva, totiž ganoidní a placoidní, se vzhledem podobají zubovině, jsou to vlastně přeměněné kostní plátky nebo výběžky kůže pokryté slonovinou.

HMYZ
Snad proto, že nebylo příliš obvyklé jíst hmyz, jsou téměř všechny druhy zakazáné, až na čtyři druhy kobylek. Dodnes se v některých jemenitských komunitách tradice jejich přípravy a požívání zachovala.

Hroznová šťáva POTRAVINY ROSTLINNÉHO PŮVODU
Rostlinné potraviny jsou obecně považovány za méně „problémové“. Jsou povoleny skoro všechny druhy rostlin, dokonce i ty, které vznikly zakázaným křížením. O něco přísnější pravidla se musí dodržet při konzumaci vína a hroznové šťávy. Pokud nejsou tepelně zpracovány, pasterizací nebo destilací, může s nimi manipulovat pouze a jen věřící a praktikující Žid. Chce-li je převézt, distribuovat či skladovat kdokoliv jiný, musí být dobře uzavřeny a zajištěny dvojí pečetí.

MLÉKO VERSUS MASO
Jak to tedy je? Proč by mělo vadit, že v nádobě nejprve uvaříme mléko, umyjeme ji a pak použijeme pro přípravu masa? Odvozuje se to z nařízení Tóry, kde se říká: „Nebudeš vařit mládě (kůzle) v mléce jeho matky.“ Z toho rabíni vyvodili, že se nesmí upravovat maso košer dobytka společně s mlékem. Ani to však nestačí – nádobí i nádoby jsou rozděleny na „mléčné“ a „masité“. Dnes se dokonce můžeme setkat s rozdělenými ledničkami, v izraelských hotelech i s dvojí kuchyní. Je to jednodušší, než nádoby složitě košerovat, samotné košer maso vymytí totiž nestačí. Obecně platí, že nádobí se košeruje jen tím způsobem, jakým bylo znečištěno. Byla-li nádoba znečištěna vařením nebo podáváním horkých jídel, musí se převařit. V praxi to znamená, že ji ponoříme na několik vteřin do vroucí vody. Podobně vykošerujeme i kuchyňskou linku – vylijeme na ni vroucí vodu – nebo mikrovlnnou troubu – plná sklenice vody se vloží do trouby, kterou pak zapneme na nejvyšší výkon zhruba na deset minut. Nádobu je nutné z vroucí vody rychle vyjmout, jinak hrozí, že by se nežádoucí „chuť opět vrátila. Tam, kde byl při znečištěný přítomen plamen, musíme rovněž plamen použít. Toto se týká pánví a grilů. Pánve rozpálíme na otevřeném ohni, grily je třeba rozpálit do ruda, aby z něj při doteku jiným předmětem létaly jiskry. Z popisu je patrné, že tato technika je velmi náročná a hrozí, že nádobí poškodíme, proto se, jak vidíte, vyplatí pořídit si speciální nádobí.

Ortodoxní Židé nesmí ani konzumovat masitý pokrm a hned po něm pokrm mléčný, někdy platí toto pravidlo i naopak – je zakázáno například sníst tvrdý sýr a po něm masité jídlo. Doba, kterou musíme nechat mezi těmito dvěma chody uplynout, se liší, podle některých ritů stačí jedna hodina, jinde je třeba počkat i šest hodin.

Závěr
Jak vidíte, rozhodně není jednoduché se těmito pravidly řídit. Je nutné mít v sobě velkou disciplínu a nebo výchovu k těmto zvykům od dětství.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: Turistické průvodce k tématu

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Palác Kinských na Staroměstském náměstí – popis | Jak vypadá židovská bohoslužba? » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Co znamená Košer”

  1. Patrik napsal:

    Mě dost překvapilo, že je košer jídlo. Používám toto slovo při mluvení dost často a jídlo tím opravdu nemyslím :-D . Jeho význam jsem si zjistil na https://www.infoz.cz/koser/ a přišlo mi to hodně zvláštní :-D . Ale tak je spousta slov, která mají více významů, tak toto je zrovna jedno z nich :-) .

Zanechat komentář