Staroměstské náměstí – orloj i poprava českých pánů

pha-staromestska-radnice16

Staroměstské náměstí je vedle Pražského hradu asi nejvýznamnějším místem Prahy.Jeho historie sahá až do 11. století, kdy náměstí tvořilo křižovatku dalekých obchodních cest a sloužilo jako tržiště, které bylo známé po celé tehdejší Evropě.

Rozcestník: Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí - panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Staroměstské náměstí Konaly se zde různé slavnosti, rytířské turnaje, ale i popravy.
V roce 1321 zde pořádal král Jan Lucemburský rytířský turnaj, kterého se také sám zúčastnil. Byl nešťastně zraněn a delší dobu pak bojoval o život. Mezi nejsmutnější okamžiky staroměstských dějin patří rok 1621 – na počátku 30-ti leté války, která tehdy ničivě zasáhla celou Evropu. V tomto roce zde bylo popraveno 27 českých pánů, rytířů a měšťanů, vůdců odboje proti Habsburkům. Tuto událost připomíná pamětní deska na východním průčelí Staroměstské radnice a 27 křížů zabudovaných do dláždění u radnice připomíná místo jejich popravy. Traduje se, že císař Ferdinand, který odbojné Čechy dal stíti, nechal během popravy hlasitě bubnovat, aby neslyšel hrdé výkřiky odsouzených. Např. Prokop Dvořický z Olbramovic před svou smrtí zvolal: „ Povězte tomu císaři, že já nyní stojím na jeho nepravém soudu, ale on státi musí na hrozném a spravedlivém.“

V roce 1945 na konci 2. světové války se zde bojovalo během Pražského povstání. Tehdy byla značně poškozena Staroměstská radnice. Staroměstské náměstí je národní kulturní památkou.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Staroměstské náměstí Na náměstí se zachovaly pozůstatky velmi staré městské zástavby. I zde byla původně úroveň terénu o dva až tři metry níže, a díky tomuto jsou v současných domech zbytky románských sklepeních. Dnes jsou v mnohých vybudovány restaurace, vinárny, při jejichž návštěvě si můžete tyto staré prostory prohlédnout. Celkově jsou domy na Staroměstském náměstí klenotnicí téměř všech architektonických slohů. Najdete zde stopy gotiky, renesance i baroka. Převážně na jižní straně Staroměstského náměstí najdete domy, které jsou vybudovány ještě na středověkých parcelách, což se vyznačuje jejich úzkými štíty směrem do náměstí.
Mezi nejzajímavější domy na náměstí patří Palác Golz-Kinských, Dům U kamenného zvonu, Týnská škola či Štorchův dům. Názvy zdejších domů, i v celé staré Praze, jsou často odvozeny od jejich domovních znamení, které bývají vyobrazeny na průčelí domu.

-

Praha 1 – Staré Město
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Bezbariérovost: ano

Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2: - zde

Rubrika památky Prahy :  - zde

Rubrika osobnosti Prahy :- zde

Zdarma tištěný průvodce po památkách: - zde

 

 

 

 

« « Tištěné turistické průvodce Prahou ke stažení zdarma | Bezbariérová trasa Prahou: Letohrádek Hvězda – Strahov » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář